Բագրատ Եսայանի ձերբակալությունն ուղղված է մամուլի ազատության դեմ. ՀԺՄ-ն պահանջում է անհապաղ դադարեցնել նրա նկատմամբ քաղաքական հետապնդումը 06/10/2022 17:14 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի ժուռնալիստների միությունը իշխանություններից պահանջում է դադարեցնել «Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերության դեմ քաղաքական հետապնդումը։
Ինչպես արդեն «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել է՝ այսօր առավոտյան Ազգային անվտանգության ծառայության (ԱԱԾ) աշխատակիցները ձերբակալել են «Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերության տնօրեն Բագրատ Եսայանին։
Հայաստանի ժուռնալիստների միությունն արձագանքելով հեռուստաընկերության տնօրենի ձերբակալությանը՝ տարածել է հայտարարություն, որում, մասնավորապես, ասվում է.
«Վերջինս ձերբակալվել է դեռևս 2020 թվականի վերջին տեղի ունեցած դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում, այն դեպքում, երբ նախորդած շուրջ 1 տարի և 8 ամիսների ընթացքում պարտաճանաչ ներկայացել է նախաքննական մարմնին, որևէ կերպ չի խուսափել քննությունից, չի թաքնվել, մշտապես գտնվել է հանրային ուշադրության կենտրոնում, և որևէ ողջամիտ հիմնավորում չկա, որ ազատության մեջ գտնվելով՝ կարող էր խոչընդոտել գործի քննությանը։
Բագրատ Եսայանը հայաստանյան առաջատար հեռուստաընկերություններից մեկի տնօրենն է, որը չի ենթարկվում իշխանությունների վերահսկողությանը, և նրա ձերբակալությունն ուղղված է նաև ազատ խոսքի, մամուլի ազատության դեմ։
Հայաստանի Ժուռնալիստների միությունը խստորեն դատապարտում է «Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերության տնօրեն Բագրատ Եսայանի այս մեթոդներով ձերբակալությունը, իշխանություններից պահանջում է դադարեցնել նրա նկատմամբ քաղաքական հետապնդումը, չկատարել իրավական հարթությունից դուրս որևէ գործողություն՝ մեր գործընկերոջը թույլ տալով ազատության մեջ շարունակել մասնակցել խնդրո առարկա քրեական գործի քննությանը։
Միևնույն ժամանակ, տեղի ունեցածի նկատմամբ հրավիրում ենք իրավապաշտպան կազմակերպությունների, մամուլի հարցերով զբաղվող միջազգային կառույցների ուշադրությունը՝ կոչ անելով գործուն քայլեր ձեռնարկել Բագրատ Եսայանի նկատմամբ իրականացվող քաղաքական հետապնդումը դադարեցնելու ուղղությամբ»։

СЖА требует немедленно прекратить политическое преследование директора телекомпании “Еркир Медиа” 06/10/2022 18:04 | Лента новостей
Союз журналистов Армении требует от властей прекратить политическое преследование директора телекомпании “Еркир Медиа” Баграта Есаяна.
Как уже ранее сообщало “ФактИнфо”, сегодня утром сотрудники Службы национальной безопасности(СНБ) задержали директора телекомпании “Еркир Медиа” Баграта Есаяна.
Союз журналистов Армении в связи с задержанием директора телекомпании выступил с заявление, в котором, в частности, говорится:
“Последний был задержан в рамках уголовного дела, возбужденного по инциденту, имевшему место в конце 2020 года. И это произошло в условиях, когда в течение предшествовавших 1 года и 8 месяцев он должным образом являлся в орган предварительного следствия, никак не уклонялся от следствия, не скрывался, всегда находился в центре общественного внимания. Нет ни одного разумного довода в пользу того, что он стал бы препятствовать расследованию, находясь на свободе. Баграт Есаян является директором одной из ведущих телекомпаний Армении, которая неподконтрольна властям, и его задержание направлено против свободы слова и прессы.
Союз журналистов Армении решительно осуждает задержание директора телекомпании “Еркир Медиа” Баграта Есаяна подобными методами и требует от властей прекратить политическое преследование в отношении него, не выполнять функций, выходящих за рамки правовой плоскости, позволив нашему коллеге на свободе продолжить участие в расследовании уголовного дела.
В то же время обращаем внимание правозащитных организаций, международных структур по вопросам СМИ на случившееся, призывая их принять действенные меры по прекращению политического преследования, осуществляемого в отношении Баграта Есаяна”.