Բացվել է Ռուսաստանն ու Չինաստանը կապող առաջին ավտոմոբիլային կամուրջը 06/10/2022   12:23  |  Միջազգային լրահոս
Ամուր գետի վրայով անցնող և Բլագովեսչենսկն (Ռուսաստան) ու Խեյխեն (Չինաստան) կապող միջազգային ավտոմոբիլային կամրջով սկսվել են բեռնափոխադրումները։ Այդ մասին գրում է РИА новости-ն։
Կամրջի բացման արարողությունը կայացել է տեսակապի միջոցով, որին մասնակցել են Հեռավոր Արևելքում Ռուսաստանի նախագահի ներկայացուցիչ, փոխվարչապետ Տրուտնևը, ՉԺՀ-ի Պետական խորհրդի փոխվարչապետ Հու Չունհուան, ՌԴ-ի տրանսպորտի նախարար Վիտալի Սավելևը և Հեռավոր Արևելքի ու Արկտիկայի զարգացման նախարար Ալեքսեյ Չեկունկովը:
Տրուտնևն ընդգծել է, որ կամրջի շինարարությանը մասնակցել են հազարավոր մարդիկ՝ ինչպես Ռուսաստանից, այնպես էլ Չինաստանից։
Նման կամրջի առանձնահատկությունն այն է, որ նախագիծը հաջողվել է իրականացնել առանց բյուջետային միջոցներին։ Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր նրանց, ում շնորհիվ այս կամուրջը կյանքի կոչվեց»,-նշել է Տրուտնևը։
ՌԴ տրանսպորտի նախարար Սաբելյովն էլ նշել է, որ կամրջի բացումը թույլ կտա բեռնափոխադրումների ծավալը հասցնել տարեկան մինչև 1 մլն տոննա։
Ռուսաստանի և Չինաստանի միջև կամրջի կառուցումն սկսվել է 2016-ի դեկտեմբերին։ Բացումը պետք է կայանար 2020-ին, սակայն կորոնավիուսային համաճարակի պատճառով այն ձգձգվել է։
Միջազգային կամրջի երկարությունը 1080 մետր է, երթևեկելի հատվածի լայնությունը՝ 11 մետր։ Համաձայն տեխնիկական առաջադրանքի՝ կամրջով յուրաքանչյուր օր կարող են անցնել 630 բեռնատար, 164 ավտոբուս և 68 ուղևորատար մեքենա։
17:12 11/05/2022  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանը հետախուզում է հայտարարել ադրբեջանցի գիտակ Ռովշան Ասկերովի նկատմամբ
08:51 05/05/2022  |  ՄամուլՄիջազգային ֆորումին ՀՀ-ից հրավիրված էր միայն TETChange կրիպտոընկերությունը. «Ժողովուրդ»
17:25 22/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍերգեյ Դանկվերտը և Գեորգի Ավետիսյանը պայմանավորվել են Ռուսաստանում և Հայաստանում բույսերի կարանտինի ոլորտում տեղեկատվական համակարգերի ինտեգրման շուրջ
09:43 19/04/2022  |  ՄամուլՌուսաստանը չի պատրաստվում միջամտել Հայաստանի ներքաղաքական կյանքին. «Հրապարակ»
19:49 09/04/2022  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանում և Բելառուսում գրանցված տրանսպորտային միջոցների հաղորդակցությունը ԵՄ տարածքով զգալիորեն սահմանափակվել է
10:51 09/04/2022  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ն չեղարկել է Ռուսաստանին հեռահաղորդակցության և ինտերնետ սարքավորումների մատակարարման պատժամիջոցները
15:14 08/04/2022  |  Միջազգային լրահոսՌԴ-ն ակնկալում է Ուկրաինայում ռազմական գործողությունն ավարտել տեսանելի ապագայում. Պեսկով
10:50 01/04/2022  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանը սննդամթերք և բերք կմատակարարի միայն բարեկամ երկրներին.Մեդվեդև

Открылся первый автомобильный мост между Россией и Китаем 06/10/2022 12:30 | Международные новости
Грузовое движение началось по международному автомобильному мосту через реку Амур, который связывает Благовещенск с городом Хэйхэ в Китае, сообщил корреспондент РИА Новости.
Церемония прошла по телемосту из студий в Москве, Владивостоке, Пекине, площадок Благовещенска и Хэйхэ.
В ней дистанционно приняли участие вице-премьер, полпред президента России на Дальнем Востоке Юрий Трутнев, заместитель премьера Государственного совета КНР Ху Чуньхуа, министр транспорта России Виталий Савельев и министр по развитию Дальнего Востока и Арктики Алексей Чекунков.
На площадках на обоих берегах присутствовали глава Амурской области Василий Орлов и губернатор провинции Хэйлунцзян Хуа Чаншэн.
"Поехали", — сказал по-русски Хуа Чаншэн, дав старт движению.
Василий Орлов сообщил, что средняя стоимость проезда по мосту для одного автомобиля составит 8700 рублей, а когда мост себя окупит, она станет ниже.
Полпред напомнил, что в строительстве участвовали тысячи человек как с российской, так и с китайской стороны.
"Уникальность такого мостового перехода состоит в том, что проект удалось реализовать без бюджетных средств. Хочу поблагодарить всех, благодаря кому этот мост состоялся", — сказал Трутнев.
В свою очередь, глава Минтранса Виталий Савельев отметил, что открытие моста позволит нарастить объем грузооборота до миллиона тонн грузов в год.
Строительство трансграничного перехода Благовещенск — Хэйхэ через Амур началось в декабре 2016 года в Благовещенском районе Амурской области и велось одновременно с двух берегов. Открыть мост планировали в ноябре 2020-го, но из-за сложной эпидемиологической ситуации запуск объекта пришлось перенести.
Строительство моста обошлось в 19 миллиардов рублей, из которых 14 миллиардов вложены на российской территории. Длина моста — 1080 метров. Он двухполосный, общая ширина проезжей части — 11 метров. Сам мост от пролета до пролета — 18,2 метра. Общая протяженность мостового перехода — около 20 километров. Сюда входят шесть километров дороги в Китае и 13 километров подъездных путей на территории России, в которых еще 278 метров — это мост через протоку Каникурганскую.
Согласно техническому заданию, по мосту каждый день смогут проезжать 630 грузовых автомобилей, 164 автобуса и 68 легковых машин.