Ալեն Սիմոնյանը Ստրասբուրգում հանդիպել է ԵԽԽՎ գլխավոր քարտուղարին 06/09/2022   16:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Ստրասբուրգում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունիսի 9-ին Ստրասբուրգում հանդիպել է ԵԽԽՎ գլխավոր քարտուղար Դեսպինա Խացիվասիլիու-Ծովիլիսին:
Նա բարձր է գնահատել Եվրոպայի խորհրդի եւ ԵԽԽՎ-ի առանցքային դերը եւ գործունեության արդյունավետ շարունակականությունը՝ որպես ժողովրդավարական անվտանգության հիմնասյուն, մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության երաշխավոր, իրական բազմակողմանիության եւ արդյունավետ երկխոսության հարթակ:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդման գործում ԵԽԽՎ դերակատարությանը, մասնավորապես, Մոնիտորինգի հանձնաժողովի համազեկուցողների աշխատանքին վերաբերող հարցեր:
ՀՀ ԱԺ նախագահը ցավով փաստել է, որ 44-օրյա պատերազմից հետո կան բազմաթիվ չլուծված հարցեր, որոնցից ամենահրատապը հայ ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց անհապաղ հայրենադարձման հարցն է:
Նա նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն ուժային ճանապարհով լուծելու այս փորձը հակասում է ԵԽ-ին Ադրբեջանի անդամակցության հանձնառությանը` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու մասին:
ՀՀ ԱԺ նախագահի կարծիքով` ԵԽԽՎ-ն պետք է հետամուտ լինի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հումանիտար հետեւանքների վերաբերյալ իր բանաձեւին («Humanitarian consequences of the conflict between Armenia and Azerbaijan/Nagorno-Karabakh conflict», 2021 թ. սեպտեմբերի 27), որն անդրադառնում է հայ ռազմագերիների, Արցախի հումանիտար հասանելիության, հայկական հոգեւոր եւ պատմամշակութային ժառանգության պահպանման խնդիրներին, սահմանների վրա իրավիճակի կայունացմանն ուղղված միջոցառումներին եւ բազմաթիվ այլ հրատապ հարցերին:
Նա եւս մեկ անգամ փաստել է Հայաստանի հանձնառությունը խաղաղության հաստատման եւ այդ ուղղությամբ իրական ջանքեր գործադրելու մասին, ինչը չի կարելի ասել ադրբեջանական իշխանությունների վերաբերյալ, որոնք մինչ օրս վարում են հայատյաց եւ Հայաստանի Հանրապետության դեմ ռազմատենչ քաղաքականություն:

Спикер парламента Армении Ален Симонян в Страсбурге встретился с генеральным секретарем ПАСЕ 06/09/2022 17:17 | Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян, находящийся с рабочим визитом в Страсбурге, 9 июня встретился с генеральным секретарем ПАСЕ Деспиной Хацивасилиу-Цовилис. Подробности передает пресс-служба парламента.
Он высоко оценил ключевую роль Совета Европы и ПАСЕ, продолжение их эффективной деятельности как опоры демократической безопасности, гаранта прав человека и верховенства закона, платформы подлинного плюрализма и продуктивного диалога.
Стороны обсудили вопросы, связанные с ролью ПАСЕ в укреплении демократии в Армении, в частности, работу содокладчиков Мониторинговой комиссии.
Председатель НС с сожалением констатировал, что после 44-дневной войны осталось много нерешенных вопросов, самым актуальным из которых является проблема немедленной репатриации армянских военнопленных и других удерживаемых лиц.
Спикер НС отметил, что эта попытка решить нагорно-карабахский конфликт силовым путем противоречит обязательству Азербайджана перед СЕ урегулировать проблему исключительно мирным путем.
По мнению председателя НС, ПАСЕ следует быть последовательной в продвижении своей резолюции от 27 сентября 2021 г. о гуманитарных последствиях НК-конфликта ("Humanitarian consequences of the conflict between Armenia and Azerbaijan/Nagorno-Karabakh conflict"), в которой затронуты проблемы армянских военнопленных, гуманитарного доступа в Арцах, сохранения армянского духовного и историко-культурного наследия, меры по стабилизации ситуации на границах и многие другие актуальные вопросы.
Он еще раз подтвердил приверженность Армении установлению мира и приложению реальных усилий в этом направлении, чего нельзя сказать об азербайджанских властях, до сих пор проводящих армянофобскую и воинственную политику в отношении РА.