Դատարանը մերժեց Օնիկ Գասպարյանի հայցն՝ ընդդեմ Արմեն Սարգսյանի և Նիկոլ Փաշինյանի 06/08/2022 17:31 | Դատական ռեպորտաժներ
Վարչական դատարանը՝ դատավոր Ռաֆիկ Խանդանյանի նախագահությամբ, մերժել է ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանի հայցն ընդդեմ ՀՀ չորրորդ նախագահ Արմեն Սարգսյանի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկանում է փաստաբան, Օնիկ Գասպարյանի ներկայացուցիչ Շուշան Ստեփանյանից։ «Հայցը մերժված լինելու մասին տեղեկացել եմ դատարանի աշխատակազմից:
Վճիռը դեռևս չենք ստացել, հետևաբար այս պահին չեմ կարող նշել բողոքարկելու ենք, թե` ոչ»,- նշեց փաստաբանը։ Հիշեցնենք, որ Օնիկ Գասպարյանը հայցադիմում էր ներկայացրել դատարան՝ պահանջելով առոչինչ ճանաչել իրավունքի ուժով ընդունված Հանրապետության Նախագահի՝ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ հրամանագիրը, ինչը հաստատվել է 2021թ. մարտի 10-ի՝ վարչապետի՝ Օնիկ Գասպարյանին ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնից իրավունքի ուժով ազատված համարելու մասին հայտարարությամբ։

Суд отклонил иск Оника Гаспаряна против Никола Пашиняна и Армена Саркисяна 06/08/2022   17:52  |  Судебный репортаж
Административный суд под председательством судьи Рафика Ханданяна отклонил иск бывшего начальника Генштаба ВС Армении Оника Гаспаряна против премьер-министра Никола Пашиняна и экс-президента Армена Саркисяна. Об этом “ФактИнфо” сообщил адвокат, представитель экс-главы ГШ ВС Шушан Степанян.
"В администрации суда сообщили, что иск отклонен. Решение мы пока не получили, следователь я не могу указать, планируем ли его обжаловать или нет, – сказала адвокат.
Напомним, Оник Гаспарян подал в суд иск с требованием признать недействительным указ президента об освобождении его с поста начальника Генштаба ВС, который был утвержден заявлением премьер-министра  от 10 марта 2021 года о том, что Оник Гаспарян считается освобожденным с должности главы Генштаба ВС РА в силу закона.