Դադիվանքում հայ հոգևորականների ներկայությունը նյարդայնացնում է Ադրբեջանին. ուզում են նրանց փոխարինել Բաքվի ռուս ուղղափառ եկեղեցու հոգևորականներով. Արցախի թեմի առաջնորդը ներկայացրել է ստեղծված վիճակը 06/07/2022 16:46 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանը միշտ փորձել է ու փորձելու է տարբեր լծակներ օգտագործելով՝ մեր հոգևորականներին հանել Դադիվանքից, բայց չեմ կարծում, թե դա նրան կհաջողվի։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը։
Նշենք, որ Ադրբեջանը հիմա էլ նոր բան է մտահղացել․ փորձում է հասնել նրան, որ Դադիվանքի հայ հոգևորականները փոխարինվեն Բաքվում ռուս ուղղափառ եկեղեցու հոգևորականներով։
«Դադիվանքում հայ հոգևորականների ներկայությունը նյարդայնացնում է Ադրբեջանին։ Պատերազմից հետո նրանք ամեն ինչ արել են, որ մեր հոգևորականներին հանեն այնտեղից․Դադիվանք են բերել ուդիներ, ազգային այլ փոքրամասնություններ, բայց ռուսական կողմը շատ լավ գիտի, որ Դադիվանքը հայկական վանական համալիր է և չեմ կարծում, թե քաջածանոթ լինելով Դադիվանքի պատմությունը՝ մեր դարավոր բարեկամները նման բան թույլ կտան»,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել է Սրբազանն ու արձանագրել, որ շատ կարևոր է մյուս եկեղեցիների՝ ուղղափառ, կաթոլիկ, դիրքորոշումը։
«Հուսով եմ՝ բոլորն էլ, լինելով Քրիստոսով առաջնորդվող եկեղեցիներ, որևէ սխալ չեն անի»,- ասել է Սրբազանն ու ավելացրել, որ Դադիվանքում մեր հոգևորականները շարունակում են իրականացնել իրենց ծառայությունը և որևէ խնդիր այս պահի դրությամբ չկա։
Ինչ վերաբերում է դեպի Դադիվանք կանոնավոր ուխտագնացությունների կազմակերպմանը, Սրբազանը նշեց, որ Սուրբ Հարության տոնից հետո այդ ուղղությամբ ինտենսիվորեն աշխատում են ռուս խաղաղապահների հետ և վստահեցրեց՝ ամեն ինչ արվում է, որ հավատացյալները առանց խոչընդոտի կարողանան ուխտի գնալ Դադիվանք։

Азербайджан хочет заменить армянских священнослужителей Дадиванка на представителей епархии РПЦ в Баку: глава Арцахской епархии представил подробности 06/07/2022 17:22 | Лента новостей
Азербайджан, используя различные рычаги, всегда пытался и будет и дальше предпринимать попытки для вывода наших представителей духовенства из Дадиванка, но я не думаю, что это ему удастся, заявил в беседе с “ФактИнфо” глава Арцахской епархии ААЦ епископ Вртанес Абрамян.
Отметим, что теперь Азербайджан пытается добиться, чтобы представителей армянского духовенства в Дадиванке сменили представители епархии Русской Православной Церкви(РПЦ) в Баку.
“Присутствие армянских священнослужителей в Дадиванке нервирует Азербайджан. После войны они сделали все, чтобы вывести наших представителей духовенства отсюда. Привели в Дадиванк удинов, представителей других национальных меньшинств, но российская сторона прекрасно знает о том, что Дадиванк – армянский монастырский комплекс. И я не думаю, что наши многовековые друзья, будучи хорошо осведомленными об истории Дадиванка, допустят подобное”, - сказал в беседе с “Фактинфо” епископ, отметив, что позиция остальных церквей, Православной, Католической, очень важна.
Он выразил надежду на то, что они не допустят какой-либо ошибки. Епископ добавил, что в Дадиванке наши священнослужители продолжают свою службу, каких-либо проблем на данный момент нет.
Что касается организации регулярного паломничества в Дадиванк, епископ отметил, что после празднования Святой Пасхи с российскими миротворцами в этом направлении ведется интенсивная работа, и заверил, что прилагаются все усилия для того, чтобы верующие без препятствий могли совершать паломничество в Дадиванк.