Կարծում եմ՝ Ռուսաստանում արդեն գիտակցում են Ադրբեջանի հակառուսական էությունը. Բեգլարյան 06/05/2022 15:15 | ԼՐԱՀՈՍ
Կարծում եմ՝ Ռուսաստանում արդեն գիտակցում են Ադրբեջանի հակառուսական էությունը եւ անհուսալի «գործընկեր» լինելը, ինչը բազմիցս ապացուցվել է, իսկ դրա վերջին դրսեւորումը դարձավ «ՌԻԱ Նովոստի»-ի արգելափակումը Ադրբեջանի տարածքում՝ ինձ հետ հարցազրույց հրապարակելու պատճառով։ Այս մասին տելեգրամի իր ալիքում գրել է Արցախի պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը:
«Հետաքրքիր է, երբ ադրբեջանական իշխանությունները.
իրենց բոլոր մեդիա-ռեսուրսներով տարածում են ատելություն ոչ միայն հայերի, այլեւ ռուս ժողովրդի դեմ,
պարբերաբար խախտում են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները՝ սպանելով քաղաքացիական անձանց Արցախում, ռուս խաղաղապահների աչքի առաջ,
շրջանցելով ռուս խաղաղապահներին՝ նրանք զավթում են Փառուխ բնակավայրը եւ Քարագլխի բարձունքը, որը գտնվում է նրանց պատասխանատվության գոտում, իսկ դեկտեմբերին նաեւ Խծաբերդ ու Հին Թաղեր գյուղերը,
ոչնչացնում են իրենց օկուպացիայի տակ հայտնված ոչ միայն հայկական մշակութային ժառանգությունը, այլեւ միաժամանակ Հայրենական մեծ պատերազմի հուշարձանները, որոնք համարվում են ինչպես հայկական, այնպես էլ ռուսական արժեքներ,
աջակցում են Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներին։ Նրանք կարծում են, թե իմ հարցազրույցը «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ընդամենը քայլ էր, որ ճշմարտության ու արդարության պլատֆո՞րմ էր տալիս, եւ ոչ թե ինչ-որ փաստաթղթերի ու պայմանավորվածությունների խախտում էր, որոնք հենց իրենք են խախտում վերոնշյալ եւ այլ ագրեսիվ գործողություններով ոչ միայն Արցախի ու Հայաստանի, այլեւ Ռուսաստանի դեմ»,- տելեգրամյան իր ալիքում գրել է Արտակ Բեգլարյանը։

В РФ уже осознают антироссийскую сущность Азербайджана и ненадежное "партнерство" – госминистр Арцаха 06/06/2022   09:41  |  Лента новостей
В России уже осознают антироссийскую сущность Азербайджана и ненадежное "партнерство". Об этом заявил государственный министр Республики Арцах Артак Бегларян, комментируя блокирование РИА Новости на территории Азербайджана.
"Думаю, что в России уже осознают антироссийскую сущность Азербайджана и ненадежное "партнерство", которое неоднократно доказывалось, а последним проявлением этого стало блокирование РИА Новости на территории Азербайджана по причине публикации со мной интервью", - написал Артак Бегларян в своем Telegram-канале.
Бегларян перечислил ряд пунктов, отражающих не только антиармянскую политику, но и антироссийскую.
Он обратил внимание на то, что азербайджанские власти всеми своими медиа-ресурсами распространяют ненависть не только против армян, но и против русского народа, периодически нарушают положения трехстороннего заявления 9 ноября 2020 года, убивая гражданских лиц в Арцахе на глазах российских миротворцев, обходя российских миротворцев, они захватывают населенный пункт Парух и часть Караглухской высоты, находящихся в зоне их ответственности, а в декабре также села Хцаберд и Хин Тагер, уничтожают не только армянское культурное наследие под их оккупацией, но и одновременно памятники Великой Отечественной войны, которые считаются как армянскими, так и российскими ценностями, поддерживают санкции против России.
"Они думают, что мое интервью РИА Новости (@rian_ru) было всего лишь шагом, дающим платформу правде и справедливости, а не нарушением каких-то документов и договоренностей, которые они сами нарушают вышеуказанными и другими агрессивными действиями не только против Арцаха и Армении, но и против России?"- написал Бегларян в своем Telegram-канале.
15:37 30/05/2022  |  Лента новостейПочти 90% граждан Армении считают неприемлемым включение Арцаха в состав Азербайджана - опрос