Հուլիսի 1-ից 300 հազարը գերազանցող գործարքները կիրականացվեն բացառապես անկանխիկ եղանակով․ Կառավարությունը հաստատեց նախագիծը 06/02/2022   11:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
2022 թվականի հուլիսի 1-ից ֆիզիկական անձանց միջև 300 հազար դրամը գերազանցող բոլոր գործարքները կիրականացվեն բացառապես անկանխիկ։ Կառավարությունը հաստատեց նախագիծը։
Անկանխիկ կիրականացվեն նաև անհատ ձեռնարկատերերի, նոտարների, փաստաբանների և կազմակերպությունների կողմից իրականացվող բոլոր այն գործարքները, որոնց մի կողմը ֆիզիկական անձ է։
Վարչապետը նշեց, որ այս օրենքի ընդունման գլխավոր նպատակը կանխիկով շրջանառության կրճատումն է և ավելացրեց՝ 2022թ․ հուլիսի 1-ից բնակարաների և ավտոմեքենաների առքուվաճառքն այլևս կանխիկ դրամով հնարավոր չի լինի իրականացնել։
«Դրույթ է լինելու, ըստ որի՝ եթե հանկարծ որևէ պարագայում կանխիկ գործարք լինի և անկանխիկ փոխանցում չլինի, հետագայում այդ գործարքն առոչինչ ճանաչվի»,-նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանն էլ հավելեց, որ արդեն իսկ ընդունվել է որոշում, ըստ որի՝ կենսաթոշակային քարտերով անկանխիկ վճարումների դեպքում մինչև 10 տոկոս հետվճար է տրամադրվելու թոշակառուներին։
Նրա խոսքով՝ ծրագրին արդեն միացել է երեք բանկ․ շուրջ 560 հազար թոշակառուներից 390 հազարն արդեն իսկ բանկային քարտերով են թոշակ ստանում:
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն էլ նկատեց՝ ստվերի կրճատմանը զգալի կնպաստի նաև այն, որ հուլիսի 1-ից Երևանի բուժկենտրոններում ևս ցանկացած ծառայությունից օգտվելու համար քաղաքացին կվճարի միայն անկանխիկ եղանակով։
15:23 01/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ, դու գիտե՞ս իմ անունը. Երեխաներից մեկն անկաշկանդ դիմեց ՀՀ վարչապետին (տեսանյութ)
10:53 01/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանին ծննդյան օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձներ են հղել Վլադիմիր Պուտինը և Միխայիլ Միշուստինը
13:41 31/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ բոլոր քաղաքացիները պետք է հայտարարագրեն իրենց եկամուտները.Նիկոլ Փաշինյան

Покупка квартир и машин с 1 июля только безналом: Пашинян предупредил о последствиях нарушения нового закона 06/02/2022   12:26  |  Экономика
С 1-го июля 2022 года все сделки между физлицами, превышающие сумму в размере 300 тыс. драмов, будут осуществляться исключительно безналичным способом. Соответствующий проект решения был утвержден на заседании правительства Армении в четверг.
Безналичными будут все те осуществляемые индивидуальными предпринимателями, нотариусами, адвокатами и организациями операции, одной из сторон которых является физлицо.
Премьер отметил, что  главная цель принятия данного закона – сокращение наличного оборота. Он добавил, что купля-продажа квартир и автомобилей за наличные с 1-го июля 2022 года будет невозможна.
"Будет действовать положение, согласно которому все сделки должны быть безналичными, в противном случае они в дальнейшем могут быть признаны недействительными", - предупредил Пашинян.
В свою очередь министр труда и социальных вопросов  добавил, что уже принято решение, согласно которому при безналичной оплате картой пенсионеры смогут воспользоваться возможностью кэшбека в размере 10%.
По его словам, к программе уже присоединились три банка. Из 560 тысяч пенсионеров карточками пользуются уже порядка  390 тысяч, сообщил он.
Со своей стороны министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян отметила, что сокращению теневого оборота будет также способствовать и то, что в медучреждениях Еревана с 1-го июля оплата за все виды медицинских услуг будет производиться только безналичным способом.