«Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը մոտ 66 տոկոս ներկայացվածություն ունի ԱԺ-ում, հետևաբար մանդատ ունի միայնակ վարելու սահմանազատման գործընթացը․ ԱԽ քարտուղար 06/02/2022   14:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանագծման և սահմանազատման հարցերով զբաղվող հանձնաժողովների հաջորդ հանդիպման օրն ու ժամը դեռ հայտնի չէ․ օրակարգում, բնականաբար, սահմանագծման ու սահմանազատման գործընթացին վերաբերող հարցերն են լինելու։ Այդ մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
Լրագրողի դիտարկմանը, թե ինչով է պայմանավորված հայկական կողմի ձևավորած հանձնաժողովում քարտեզագետների, պատմաբանների ու կարևոր այլ մասնագետների բացակայությունը, ինչու ընդդիմադիր թևից ևս ընդգրկված չեն մասնագետներ, և , ի վերջո, ինչու է հայկական կողմը երկու անգամ փոքր թվաքանակով ներկայացված, Գրիգորյանը պատասխանեց․
«Թվաքանակը որևէ նշանակություն չունի, քանի որ բոլոր հարցերի շուրջ՝ նախքան բանակցությունները, աշխատանքային խումբը քննարկումներ է ունենում նախարարություններում։ Իսկ ինչ վերաբերում է ընդդիմադիրներից ներկայացված չլինելուն, ապա տրամաբանական է․ Գործադիրում նրանք ներկայացված չեն, Աժ-ում էլ մեր թիմը՝ Քաղաքացիական պայմանագիրը, մոտ 66 տոկոս ներկայացվածություն ունի, հետևաբար մանդատ ունի միայնակ վարելու այդ գործընթացը»։
Բրյուսելյան հանդիպումն ու Շառլ Միշելի կողմից հնչեցված հայտարարությունը, Գրիգորյանի գնահատմամբ, համապատասխանում է ընթացող գործընթացին։
Գրիգորյանի խոսքով՝ Ադրբեջանը բանակցություններին չհամապատասխանող հայտարարություններ է անում։
«Մայիսի 22-ի հանդիպումից հետո ևս մենք աշխատում ենք Բրյուսելի հետ և բոլոր այն հայտարարությունները, որոնք չեն համապատասխանում այն օրակարգին, որը քննարկվել է Բրյուսելում, մեր գործընկերերի հետ քննարկում և բարձրացնում ենք։ Բանակցությունները տեղի են ունեցել Բրյուսելում և այնտեղից եղել է արձագանք, որ միջանցքային տրամաբանությամբ որևէ քննարկում չի եղել»,-ասաց Գրիգորյանը։
ԱԽ քարտուղարը համաձայնեց, որ սահմանին մշտապես պահպանվող լարվածությունն ու պարբերաբար տեղի ունեցող միջադեպերը բացասաբար են ազդում սահմանագծման ու սահմանազատման գործընթացին։ Վերջինս ընդգծեց, որ հենց դրա համար են առաջարկել նախքան գործընթացի մեկնարկը հայելային տարբերակով հետ քաշել զորքերը։
Ինչ վերաբերում է Արցախի կարգավիճակի հստակեցման հարցը, ապա, Գրիգորյանի գնահատմամբ, դա հետագայի հարց է։
«Մենք շարունակում ենք կարևորել Արցախում ապրող մեր հայրենակիցների անվտանգությունն ու իրավունքները, որից հետո կդրվի կարգավիճակի հարցը։ Մենք համոզված ենք, որ հենց իրավունքներն ու անվտանգությունն են որոշելու կարգավիճակի հարցը»,-նշեց ԱԽ քարտուղարը։
09:45 16/04/2022  |  ՄամուլԱրմեն Գրիգորյանը Բրյուսելում չի թաքցրել իր հակառուսական տրամադրվածությունը. «Հրապարակ»

Азербайджан выступает с заявлениями, не соответствующими переговорам – секретарь Совбеза Армении 06/02/2022   15:18  |  Лента новостей
Дата проведения второй встречи комиссии по делимитации и безопасности границ между Арменией и Азербайджаном пока не определена, заявил секретарь Совета безопасности Армени Армен Григорян.
“На повестке дня, естественно, вопросы, касающиеся процесса делимитации и демаркации границы”, - сказал Григорян в беседе с журналистами в четверг.
На вопрос журналиста о том, чем вызвано отсутствие в составе сформированной армянской стороной комиссии картографов, историков и других важных специалистов, в том числе от оппозиционного крыла, и почему представителей армянской стороны вдвое меньше, Григорян отметил, что количество не имеет существенного значения.
По его словам, рабочая группа перед переговорами ведет обсуждения в министерствах. Что касается отсутствия представителя от оппозиции, то это, как указал он, логично, поскольку они не представлены в кабмине. “Наша команда, “Гражданский договор”, в НС имеет 66-процентную представленность, следователь обладает мандатом на ведение этого процесса в одиночку”, - заявил он.
Встреча лидеров Армении и Азербайджана в Брюсселе и озвученное Шарлем Мишелем заявление, по оценке Григоряна, соответствуют текущему процессу. По словам Григоряна,  Азербайджан выступает с заявлениями, не соответствующими переговорам.
“После встречи 22 мая мы также работаем с Брюсселем и все те заявления, которые не соответствуют той повестке дня, которая обсуждалась в Брюсселе, мы обсуждаем с нашими партнерами и затрагиваем этот вопрос. Переговоры проходили в Брюсселе, и оттуда последовала реакция, согласно которой каких-либо обсуждений по “коридорной логике” не было”, - сказал Григорян.Армения и Азербайджан подтвердили отсутствие экстерриториальных претензий в отношении будущей транспортной инфраструктуры – ЕССекретарь Совбеза согласился с тем, что сохраняющаяся напряженность на границе и регулярные инциденты негативно влияют на процесс делимитации и демаркации.  Он подчеркнул, что именно поэтому до начала процесса был предложен зеркальный отвод войск.
Что касается вопроса о статусе Арцаха, то, по оценке Григоряна, это вопрос будущего.
“Мы продолжаем отстаивать важность безопасности и прав наших соотечественников, проживающих в Арцахе, после чего будет поднят вопрос о статусе.  Мы убеждены, что именно права и безопасность будут определять статус”, - отметил секретарь Совбеза.