Ադրբեջանական ստորաբաժանումները առաջ չեն եկել ՀՀ Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ գյուղի լեռնային տեղանքում.ՊՆ պարզաբանում 06/01/2022   12:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Լրատվամիջոցներում և սոցիալական ցանցերում տարածվող տեղեկությունը, թե «ադրբեջանական ստորաբաժանումները կրկին առաջ են եկել ՀՀ Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ գյուղի դիմաց գտնվող լեռնային տեղանքում», չի համապատասխանում իրականությանը։ Այս մասին պարզաբանում է տարածել ՀՀ ՊՆ-ն։
«Ինչպես արդեն ներկայացվել է ս.թ. մարտի 21-ին ՀՀ ՊՆ կողմից տարածված պարզաբանման մեջ, սահմանի նշված հատվածում ադրբեջանական ստորաբաժանումների տեղակայումն արձանագրվել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ից հետո, հետպատերազմյան շրջանում։
Ընդ որում, տեղակայման փաստն արձանագրելուց անմիջապես հետո ՀՀ ԶՈՒ կողմից ձեռնարկվել են անհրաժեշտ քայլեր՝ ադրբեջանական դիրքերը վերահսկողության տակ վերցնելու ուղղությամբ, ինչի արդյունքում նշված տարածքում ադրբեջանական զինծառայողների շարժը լիարժեք վերահսկելի է, իսկ առաջխաղացման որևէ փորձ կհանգեցնի պատասխան գործողությունների։
Պաշտպանության նախարարությունը կրկին կոչ է անում զերծ մնալ բանակի հեղինակությանը հարվածող, ինչպես նաև հանրության շրջանում անհիմն լարվածություններ առաջացնող՝ իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ տարածելուց»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։

В Минобороны опровергли сообщения в СМИ о продвижении азербайджанцских ВС в горной местности напротив села Неркин Хэнд в Сюнике 06/01/2022 13:02 | Лента новостей
Распространенная в СМИ и социальных сетях информация о том, что "азербайджанские подразделения вновь продвинулись в горной местности, расположенной напротив села Неркин Хэнд Сюникской области РА", не соответствует действительности. Об этом говорится в заявлении Минобороны Армении.
"Как уже было представлено в этом году в разъяснении, распространенном Минобороны РА 21 марта, развертывание азербайджанских подразделений на указанном участке границы было зафиксировано после 9 ноября 2020 года, в послевоенный период. При этом сразу после констатации факта дислокации Вооруженными силами РА были предприняты необходимые шаги, направленные на то, чтобы взять азербайджанские позиции под контроль, в результате чего движение азербайджанских военнослужащих на указанной территории полностью контролируемо, а любая попытка продвижения приведет к ответным действиям", - отмечается в заявлении.
Министерство обороны вновь призывает воздержаться от распространения не соответствующих действительности сведений, наносящих удар по авторитету армии, а также необоснованно нагнетающих напряженность в обществе.