Միշելը ԼՂ խնդրի հետ կապված բոլոր հարցերի կարգավորումը հնարավոր է համարում բոլոր շահագրգիռ կողմերի ներգրավմամբ 06/01/2022 11:01 | ԼՐԱՀՈՍ
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին օրերի լարվածության համատեքստում վերահաստատում է Եվրամիության հանձնառությունը՝ խորացնելու համագործակցությունը երկու երկրների հետ՝ հանուն անվտանգ, կայուն, խաղաղ ու բարեկեցիկ Հարավային Կովկասի՝ ի շահ տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների: Այս մասին ասվում է Շառլ Միշելի խոսնակ Բարենդ Լեյցի հայտարարության մեջ:
«Նա ողջունել է մայիսի 24-ին երկու երկրների սահմանային հանձնաժողովների առաջին պատմական հանդիպումը և դելիմիտացիայի իրականացման համատեքստում ընդգծել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի երկայնքով կայունության ու անվտանգության ապահովման բացառիկ կարևորությունը»,- նշել է Միշելի խոսնակը:
ԵԽ նախագահը շեշտել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կայուն կարգավորման համար կարևոր է լուծել բոլոր չկարգավորված խնդիրները, այդ թվում և ապագա խաղաղության համաձայնագրի շուրջ քննարկումների առաջխաղացումը և հակամարտության արմատական պատճառների վերացումը:
«Նախագահ Միշելի կարծիքով՝ բոլոր առանցքային հարցերը, որոնք հանգեցրին Լեռնային Ղարաբաղի առաջին պատերազմին, ինչպես նաև 2020 թվականին վերսկսված ռազմական գործողություններին, պետք է կարգավորվեն բոլոր շահագրգիռ կողմերի կողմից՝ ստեղծելով պայմաններ հանուն տևական ու արդար խաղաղության:
Ինչպես հակամարտության ցանկացած ժառանգության պարագայում, տերմինաբանությունն այս համատեքստում հատկապես զգայուն է: Մայիսի 22-ին առաջնորդների միջև կայացած հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ նախագահ Միշելի հայտարարությունը չպետք է մեկնաբանվի որպես քննարկումների նախապես կանխորոշված արդյունքի հաստատում: Ի վերջո ամենակարևորն այն է, որ բոլոր հարցերին անդրադարձ է արվում համապարփակ կերպով՝ ներառելով բնակչության բոլոր խմբերի իրավունքներն ու անվտանգությունը»,- նշել է Միշելի խոսնակը:
Նա տեղեկացրել է, որ մայիսի 22-ին Բրյուսելում կայացած հանդիպմանը հատուկ անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանի ապաշրջափակման հարցին: «Այս համատեքստում երկու կողմերը հաստատել են, որ չկան էքստրատարածքային հավակնություններ՝ կապված ապագա տրանսպորտային ենթակառուցվածքների հետ: Հակառակի մասին շահարկումները ցավալի են:
Ի վերջո, նախագահ Միշելը ընդգծել է ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու անհրաժեշտությունն ու այս առումով հանրային հռետորաբանության կարևոր դերը: Նա ողջունել է Երևանի ու Բաքվի ղեկավարներին և հայտնել բանակցությունների շարունակման նպատակով բարենպաստ մթնոլորտի ապահովման գործում բարեխղճորեն ներգրավվելու մտադրության մասին՝ հայտնելով ԵՄ պատրաստակամությունը՝ ուժեղացնելու իր աջակցությունը վստահության ամրապնդմանն ուղղված միջոցների ձեռնարկման գործում»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Միշելի խոսնակը տեղեկացրել է, որ առաջիկա օրերին ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը կայցելի տարածաշրջան՝ հետևելու վերոնշյալ հարցերում քննարկումների շուրջ զարգացումներին:

Армения и Азербайджан подтвердили отсутствие экстерриториальных претензий в отношении будущей транспортной инфраструктуры – ЕС 06/01/2022 11:36 | Лента новостей
В контексте возникшей в последние дни напряженности между Арменией и Азербайджаном председатель Шарль Мишель подтвердил приверженность Евросоюза углублению сотрудничества с обеими странами во имя безопасного, стабильного, мирного и процветающего Южного Кавказа на благо всех людей, живущих в регионе. Об этом говорится в заявлении пресс-секретаря председателя Евросовета Баренда Лейца.
"Он приветствовал первое историческое заседание пограничных комиссий обеих стран 24 мая и в контексте проведения делимитации подчеркнул исключительную важность обеспечения стабильности и безопасности вдоль государственной границы между Арменией и Азербайджаном", - отметил пресс-секретарь Мишеля.
Он сообщил, что в более широком смысле председатель Мишель подчеркнул, для устойчивой нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном важно решить все нерешенные вопросы, в том числе продвигать обсуждения будущего мирного договора и устранение причин, лежащих в основе конфликта. По мнению председателя Мишеля, все основные проблемы, которые привели к первой войне в Нагорном Карабахе, а также к возобновлению боевых действий в 2020 году, должны быть разрешены всеми заинтересованными сторонами для того, чтобы были созданы условия для прочного и справедливого мира.
"Как и в случае с любым наследием конфликта, терминология в этом контексте особенно чувствительна. Заявление председателя Мишеля об итогах состоявшейся 22 мая встречи лидеров ни в коем случае не следует трактовать как одобрение заблаговременно предопределенного исхода обсуждений. В конечном итоге важнее всего то, что все вопросы решаются комплексно, включая права и безопасность всех групп населения", - отметил пресс-секретарь Мишеля.
Он сообщил, что 22 мая в Брюсселе особо обсуждался вопрос разблокирования региона. "В этом контексте обе стороны подтвердили отсутствие экстерриториальных претензий в отношении будущей транспортной инфраструктуры. Спекуляции об обратном вызывают сожаление», - говорится в заявлении.
Наконец, председатель Мишель подчеркнул необходимость подготовки населения к миру и важную роль в этом отношении публичной риторики.
"Он приветствовал руководство Армении и Азербайджана и заявил о намерении добросовестного участия в деле формирования благоприятной атмосферы для продолжения переговоров, а также выразил готовность ЕС усилить свою поддержку мерам по укреплению доверия", - отмечается в заявлении.
Пресс-секретарь Мишеля сообщил, что специальный представитель ЕС Тойво Клаар посетит регион в ближайшие дни, чтобы проследить за ходом обсуждений по упомянутым вопросам.