Արծվիկ Մինասյանի փաստաբանը պահանջում է քրգործ հարուցել՝ առանց պատգամավորի անձեռնմխելիությունը հաղթահարելու նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու համար 05/31/2022 14:31 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչը ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանին՝ իր նկատմամբ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հարցաքննել է վկայի կարգավիճակով՝ կասկածանքի շուրջ՝ առանց պատգամավորի անձեռնմխելիության հաղթահարման։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ դեռևս մայիսի 6-ին քրեական գործ է հարուցվել ԱԺ պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանի և Տարոն Մարգարյանի վերաբերյալ՝ հավաքների մասնակիցներին իբրև նյութապես շահագրգռելու համար։ Քրեական գործը ՔԿ Արմավիրի քննչական վարչության վարույթում է։
Օրերս Արծվիկ Մինասյանը հրավիրվել էր Արմավիրի քննչական վարչություն և հարցաքննվել որպես վկա-կասկածյալ, ընդ որում, սա այն դեպքում, որ պատգամավորի անձեռնմխելիությունն օրենքով սահմանված կարգով չի հաղթահարվել։
Փաստաբան Սերգեյ Հարությունյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ գրությամբ քննիչին հայտնել են, որ վերջինիս գործողություններն ապօրինի են։
«Միևնույն ժամանակ գրությամբ պահանջել են քրեական վարույթ նախաձեռնել՝ իրենց կողմից արածը համարելով հանցագործություն»,- նշեց փաստաբանը՝ հավելելով, որ դեռևս արձագանք չեն ստացել, հետագա քայլերը պարզ կլինի՝ ըստ հետագա զարգացումների։

Адвокат требует возбудить уголовное дело за начало преследования Арцвика Минасяна без преодоления депутатской неприкосновенности 05/31/2022 14:49 | Лента новостей
Следователь Следственного комитета РА допросил депутата НС от фракции “Армения” Арцвика Минасяна в рамках возбужденного против него уголовного дела в статусе свидетеля относительно подозрения без преодоления его депутатской неприкосновенности.
Еще 6 мая было возбуждено уголовное дело в отношении депутатов Арцвика Минасяна и Тарона Маргаряна якобы за подкуп участников митинга. Уголовное дело находится в ведении следственного управления Армавирской области.
На днях Арцвик Минасян был вызван в следственное управление по Армавирской области и допрошен в качестве свидетеля-подозреваемого, причем это имело место в условиях, когда неприкосновенность депутата в установленном законом порядке не была преодолена.
Как сообщил в беседе с “ФактИнфо” адвокат Сергей Арутюнян, они письменно сообщили следователю о том, что действия последнего незаконны.
“В то же время в письме они потребовали инициировать уголовное производство, расценив содеянное как преступление”, - отметил адвокат, добавив, что пока отклика нет, а с дальнейшими шагами они определятся по мере развития событий.