Դիմադրություն շարժումն այս պահին կառավարական թիվ 3 շենքի մոտ է. իրավիճակը լարված է. Ուղիղ 05/30/2022 11:33 | ԼՐԱՀՈՍ
Ֆրանսիայի հրապարակից մեկնարկել է քաղաքացիների քայլերթը՝ դեպի Հանրապետության Հրապարակ։ Իշխան Սաղաթելյանը հայտարարեց, որ ինչպես ավելի վաղ ասվել էր՝ այսօրվանից սկսում են այցելել տարբեր պետական, գիտական, կրթական հաստատություններ՝ հստակ և ուղիղ պահանջով՝ հայտարարության տեքստը, որն ընդունվել է Ֆրանսիայի հրապարակում՝ բոլորը պարտավոր են հայտնել իրենց դիրքորոշումը։
Նշենք, որ ԱԺ «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները հանդես են եկել նախաձեռնությամբ․ հրավիրել են ԱԺ արտահերթ նիստ՝ իրենց օրակարագով և պահանջում են, որ ԱԺ-ն հանդես գա հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական հարաբերությունների հետ կապված հստակ հայտարարությամբ։ Հունիսի 3-ի ԱԺ արտահերթ նիստի օրակարգում հենց այդ հայտարարության ստորագրման հարցն է, սակայն իշխող ՔՊ խմբակցությունը հայտարարել է, որ նիստին չի մասնակցելու։

Протестующие против действующей Армении власти начали шествие с площади Франции(Прямое включение) 05/30/2022   11:48  |  Лента новостей
Протестное шествие с требованием отставки премьер-министра Армении Никола Пашиняна стартовало сегодня с площади Франции. Как сообщил вице-спикер парламента Армении Ишхан Сагателян, с сегодняшнего дня Движение сопротивления инициирует визиты в разные государственные, научные, образовательные учреждения. По его словам, все обязаны четко высказать свою позицию относительно принятого на площади Франции текста заявления.
Отметим, по инициативе оппозиционных парламентских фракций “Армения” и “Честь имею” созвано внеочередное заседание НС по их повестке дня. Фракции требуют, чтобы парламент выступил с  четким заявлением относительно армяно-азербайджанских и армяно-турецких отношений. На повестке дня намеченного на 3 июня внеочередного заседания стоит вопрос подписания именного этого заявления, однако правящая фракция “Гражданский договор”  сообщила, что не примет участия в заседании.