ՀՀ ԱԳՆ-ն կոչ է անում Ադրբեջանին սահմանագծից զորքերը հայելային կերպով հետ քաշել և սահմանագոտում դիտորդական առաքելություն տեղակայել 05/29/2022 13:56 | ԼՐԱՀՈՍ
Խստորեն դատապարտում ենք մայիսի 28-ին ՀՀ սահմանագոտու հարավարևելյան ուղղությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումը, որի հետևանքով զոհվել է ՀՀ ԶՈՒ զինծառայող, շարքային Դավիթ Վահանի Վարդանյանը: Խորին ցավակցություն ու զորակցություն ենք հայտնում զոհված զինծառայողի ընտանիքի անդամներին ու հարազատներին: Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀ ԱԳՆ-ն՝ անդրադառնալով երեկ ադրբեջանական զինուժի կրակոցների հետևանքով հայ զինծառայողի զոհվելու դեպքին։
«Հատկանշական է, որ այս սադրանքին նախորդել էին Ադրբեջանի նախագահի՝ մայիսի 27-ի ապակառուցողական, ռազմատենչ ու առավելապաշտական հայտարարությունները, որոնք ներառում էին նաև նկրտումներ ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ։
Այս առումով ցանկանում ենք հիշեցնել, որ Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները 2021թ. մայիսից Սոթք-Խոզնավար հատվածում ապօրինի կերպով ներխուժել են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք և օկուպացրել ավելի քան 45 քառակուսի կիլոմետր տարածք:
Մայիսի 28-ին և նախկինում տեղի ունեցած նմանօրինակ սադրանքներն ու միջադեպերը, հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումները հերթական անգամ հիմնավորում են Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագծից զորքերի հայելային հետքաշման և սահմանագոտում դիտորդական առաքելություն տեղակայելու անհրաժեշտությունը, ինչի մասին հայկական կողմը բազմիցս բարձրաձայնել է:
Հաշվի առնելով նաև, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովն արդեն սկսել է իր աշխատանքները, այս միջադեպը պետք է համապատասխան հետաքննության ու գնահատականի արժանանա հանձնաժողովի կողմից։
Միաժամանակ, հիշեցնում ենք, որ 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ հաստատված հրադադարի ռեժիմի նախորդ կոպիտ խախտման հետևանքները, որի արդյունքում Ադրբեջանի ԶՈՒ ներխուժել էին Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտում գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի Փառուխ գյուղ, մինչ այժմ վերացված չեն։
Կարևոր ենք համարում, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները, ՀԱՊԿ-ն, Եվրոպական միությունը և ողջ միջազգային հանրությունը պատշաճ ու հասցեական գնահատական տան Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններին ու հայտարարություններին, ագրեսիվ հռետորաբանությանը, որոնք Հարավային Կովկասում խաղաղության հասնելու ջանքերը խաթարելու նպատակ ունեն։
Ադրբեջանի ղեկավարությանը կոչ ենք անում զերծ մնալ սադրիչ գործողություններից և հռետորաբանությունից, կատարել եռակողմ հայտարարություններով և բրյուսելյան հանդիպումների արդյունքներով ստանձնած՝ տարածաշրջանում կայունության ու անվտանգության հաստատման հանձնառությունները»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Ереван призвал МГ ОБСЕ, ЕС и ОДКБ надлежащую и адресную оценку провокационным действиям и заявлениям Баку 05/30/2022 00:10 | Лента новостей
Министерство иностранных дел Армении строго осуждает грубое нарушение режима прекращения огня со стороны вооруженных сил Азербайджана 28 мая на юго-восточном направлении пограничной линии Армении, в результате чего погиб военнослужащий ВС РА, рядовой Давид Ваанович Варданян. Выражаем глубокие соболезнования и поддержку членам семьи и родным погибшего военнослужащего.
"Примечательно, что этой провокации предшествовали деструктивные, воинственные и максималистские заявления президента Азербайджана от 27 мая, также включающие в себя притязания в отношении суверенной территории РА.В этой связи хотим напомнить, что подразделения ВС Азербайджана с мая 2021 г. на участке Сотк-Хознавар незаконно вторглись на суверенную территорию Республики Армения и оккупировали территорию площадью более 45 квадратных километров", - говорится в заявлении МИД, распространенном в воскресенье.
В ведомстве отметили, что подобные провокации и инциденты от 28 мая и ранее, периодические нарушения режима прекращения огня в очередной раз обосновывают необходимость зеркального отвода войск с границы Армения-Азербайджан и размещения наблюдательной миссии на пограничной линии, о чем армянская сторона неоднократно заявляла.
"Учитывая также, что комиссия по делимитации и безопасности границ между Арменией и Азербайджаном уже начала свою работу, этот инцидент должен быть удостоен соответствующего расследования и оценки со стороны комиссии", - отмечается в заявлении.
При этом МИД Армении напоминает, что последствия предыдущего грубого нарушения режима прекращения огня, утвержденного заявлением от 9 ноября 2020 года, в результате которого ВС Азербайджана вторглись в село Парух Нагорного Карабаха, находящееся в зоне ответственности миротворческого контингента Российской Федерации, до сих пор не устранены.
"Считаем важным, чтобы страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ, ОДКБ, Европейский союз и все международное сообщество дали надлежащую и адресную оценку провокационным действиям и заявлениям Азербайджана, агрессивной риторике, которые преследуют цель подорвать усилия по достижению мира на Южном Кавказе", - говорится в заяввлении в армянском внешнеполитическом ведомстве.
МИД Армении призывает руководство Азербайджана воздерживаться от провокационных действий и риторики, выполнять взятые на себя обязательства по установлению стабильности и безопасности в регионе по итогам трехсторонних заявлений и брюссельских встреч.