Փաշինյանը բարի լուր է ավետել՝ Հայաստանի Հանրապետությունը թևակոխում է տիեզերական դարաշրջան (տեսանյութ) 05/26/2022 11:14 | ԼՐԱՀՈՍ
«Կառավարության նիստի հարգելի մասնակիցներ, սիրելի հայրենակիցներ՝ կարևոր լուր ունեմ ձեզ փոխանցելու,- Կառավարության նիստի մեկնարկին այսօր հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետությունում վարչապետ աշխատող Նիկոլ Փաշինյանն ու հանդիսավոր կերպով ավետել,- 2022 թվականի մայիսի 25-ին, Երևանի ժամանակով 22:35-ին ԱՄՆ Կանավերել հրվանդանում գտնվող տիեզերակայանից, SpaceX ընկերության տիեզերանավով երկիր մոլորակի ուղեծիր է դուրս բերվել Հայաստանի Հանրապետության առաջին տիեզերական արբանյակը»։
Փաշինյանը ընդգծել է՝ սա տեղի է ունեցել հայկական պետական «ԳեոԿոսմոս» ՓԲԸ և իսպանական «Սատլանտիս» ընկերության համագործակցության արդյունքում և հավելել՝ տեղի ունեցածի նշանակությունը հնարավոր չէ գերագնահատել.«Սրանով Հայաստանի Հանրապետության թևակոխում է տիեզերական գործունեության դարաշրջան, և մենք հույս ունենք, որ այս ոլորտում մեր ունեցած հարուստ ավանդույթները կվերականգնվեն»։
Միաժամանակ, վարչապետ աշխատող անձը հատուկ կերպով կարևորել է երևույթի առաջիկա հավանական ձեռքբերումների հեռանկարը. «Մեր առաջնահերթ նպատակներից մեկը տիեզերական տեխնոլոգիաների տեղայնացումն է, ինչպես նաև՝ տիեզերական սարքերի արտադրության կազմավորումը՝ Հայաստանի Հանրապետությունում։ Առաջիկա տարվա ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունում կստեղծվի արբանյակի հաղորդիչ կայան, որի շուրջ մասնագետների գիտագործնական թիմ կձևավորվի։ Կառավարման կենտրոնի գլխավոր գործառույթներից է լինելու՝ արբանյակի կառավարումը և տիեզերալուսանկարների ստացումը։ Արբանյակների կողմից արված լուսանկարները կօգտագործվեն սահմանների հսկողության, արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման և կառավարման, շրջական միջավայրի պահպանության, կլիմայական փոփոխությունների մոնիթորինգի, քաղաքաշինության, ճանապարհաշինության, երկրագիտության և այլ ոլորտներում»,- ասել է Փաշինյանը։

Первый спутник Армении запущен в космос - Пашинян 05/26/2022 11:31 | Лента новостей
Первый космический спутник Армении запущен в космос, сообщил на заседании правительства РА в четверг премьер-министр Никола Пашинян.
“25 мая в 22:35 по ереванскому времени с космодрома на мысе Канаверал с помощью ракеты-носителя SpaсeX был выведен на околоземную орбиту первый спутник Армении", - сообщил Никол Пашинян. Все решения в этой сфере принимались в режиме секретности.
Пашинян сообщил, что это стало возможным в результате сотрудничества армянского государственного предприятия "Геокосмос" и испанской компании Satlantis.
"Значение этого события невозможно переоценить. Этим Армения вступает в эру космической деятельности, и мы надеемся, что наши богатые традиции в этой сфере будут восстановлены. Я имею в виду существовавшую на протяжении многих лет космическую научно-производственную сферу", — сказал Пашинян.
"Одним из наших первоочередных целей является локализация космических технологий на территории Армении, а также организация производства космического оборудования. В ближайшее время, конкретнее, до конца 2023 года будет создан центр управления спутниками и станция приема, вокруг которых будет сформирована научно-исследовательная команда экспертов", - сказал он.
По словам Пашиняна, фотографии со спутника будут использоваться для контроля за границами, предотвращения кризисных ситуаций и управления ими, сохранения окружающей среды, мониторинга климатических изменений, дорожного и градостроительства и в дургих сферах.