Արցախի հարցը և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումն առանձին-առանձին չեն կարող լուծվել, պետք է լուծվի փաթեթային.Սաղաթելյան (տեսանյութ) 05/26/2022 15:50 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի հարցը և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումը պետք չէ տարանջատել, մեկ ընդհանուր փաթեթային լուծում է պետք:
Ֆրանսիայի հրապարակում հրավիրված ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԱԺ փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանը՝ անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, թե միջազգային հանրության շրջանում քննարկում կա՝ արդյո՞ք ԼՂ հիմնախնդիրը պետք է տարանջատվի հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հիմնախնդրից և դիտվի որպես առանձին հարցից.
«Նիկոլ Փաշինյանն իր ասածները հիմնավորելու համար՝ ասում է, թե միջազգային հանրության կողմից պահանջ կա, բայց մենք միջազգային հանրության կողմից նման պահանջի ձևակերպում չենք տեսել, այս ամենը Ալիևի ու Նիկոլ Փաշինյանի պայմանավորվածությունների արդյունքում է տեղի ունենում»,-ասաց Սաղաթելյանը:
Ըստ նրա՝ Արցախի հարցը և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հարցը առանձին-առանձին չեն կարող լուծվել, պետք է լուծվի փաթեթային.
«Այս խնդիրները միմյանցից տարանջատելն ընդամենը երկիրը կտոր-կտոր հանձնելու փորձ է»,-ասաց ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչը:
Իշխան Սաղաթելյանը նաև հայտարարեց, որ չի կարելի սահմանազատման և սահմանագծման գործընթաց սկսել այն դեպքում, երբ ադրբեջանական զորքերը գտնվում են ՀՀ ինքնիշխան տարածք.
«Անթույլատրելի է ու հակահայկական խոսել արցախահայության իրավունքերի և անվտանգության մասին՝ մոռանալով Արցախի կարգավիճակը, այս ամենը փոխկապակցված են»,-ասաց Սաղաթելյանը:

Арцахский вопрос и нормализацию армяно-азербайджанских отношений не следует разграничивать, нужно пакетное решение - Сагателян 05/26/2022 16:31 | Лента новостей
Арцахский вопрос и нормализацию армяно-азербайджанских отношений не следует разграничивать, необходимо общее пакетное решение. Об этом заявил на пресс-конференции на площади Франции вице-спикер парламента Армении Ишхан Сагателян, комментируя заявление Никола Пашиняна о том, что в международном сообществе ведутся дискуссии по поводу того, следует ли отделять нагорно-карабахский конфликт от вопроса нормализации армяно-азербайджанских отношений и рассматривать его как отдельный вопрос..
"Для обоснования своих высказываний Никол Пашинян заявляет, что есть требование международного сообщества, но мы не слышали формулирования подобного требования со стороны международного сообщества. Все это происходит в результате договоренностей Алиева и Пашиняна", - сказал Сагателян.
По его словам, Арцахский вопрос и вопрос нормализации армяно-азербайджанских отношений не могут решаться отдельно друг от друга, нужно пакетное решение.
"Разграничение этих проблем друг от друга всего лишь попытка сдать страну по частям", - считает представитель АРФД.
Ишхан Сагателян также заявил, что нельзя начинать процесс делимитации демаркации границы в условиях, когда азербайджанские войска находятся на суверенной территории Республики Армения.
"Недопустимо говорить о правах и безопасности армян Арцаха, забывая о статусе Арцаха, все это взаимосвязано", - заявил Сагателян.