Ավետիք Չալաբյանին ազատ արձակելու միջնորդություն են ներկայացրել 5 պատգամավոր եւ նախկին փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը 05/26/2022 13:18 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային Ժողովի պատգամավորներ Իշխան Սաղաթելյանը, Սեյրան Օհանյանը, Էլինար Վարդանյանը, Հայկ Մամիջանյանը, Տիգրան Աբրահամյանը և ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը մայիսի 14-ին կալանավորված Ավետիք Չալաբյանի խափանման միջոցը փոխելու համար անձնական երաշխավորագրեր են ներկայացրել, որոնցով Ա.Չալաբյանի պաշտպանական խումբը մայիսի 25-ին դիմել է ՀՀ Գլխավոր դատախազություն։
Երաշխավորագիր է ներկայացրել նաև «Արար» քաղաքակրթական հետազոտությունների հիմնադրամը։
Ավետիք Չալաբյանի պաշտպանական խմբի տարածած հաղորդագրության մեջ նաեւ ասվում է. «Համախմբում» շարժման անդամ, հասարակական-քաղաքական գործիչ Ավետիք Չալաբյանին անհիմն, առանց որևէ արժանահավատ ապացույցի և քրեադատավարական ընթացակարգերի կոպտագույն խախտումներով մեղսագրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 163-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված արարքը։ Արարք, որն արդեն ընդունված և սույն թվականի հուլիսի 1-ից ուժի մեջ մտնող քրեական օրենսգրքով ապաքրեականացված է:
Միտումնավոր հետապնդման և քաղաքական պատվերի դրսևորում է նաև այն փաստը, որ հայտնի ակնհայտ մոնտաժված ձայնագրության հրապարակումից երեք օր անց Ավետիք Չալաբյանը շարունակել է իր բնականոն կյանքը, որևէ կերպ չմիջամտելով քննությանը, չթաքնվելով, սակայն, դա անտեսվել է և այնուամենայնիվ Ա․Չալաբյանի նկատմամբ անհասկանալի հիմնավորմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել երկամսյա կալանքը:

Оппозиционные депутаты и бывший вице-премьер Армении просят освободить Аветика Чалабяна под их личное поручительство 05/26/2022   15:24  |  Лента новостей
Защита обратилась в Генпрокуратуру Армении с ходатайством об освобождении общественно-политического деятеля Аветика Чалабяна под личное поручительство оппозиционных депутатов и бывшего вице-премьера Армении.
За Аветика Чалабяна поручились спикер парламента Армении от оппозиции Ишхана Сагателяна, депутатов от фракций “Армения” и “Честь имею” Сейран Оганян, Элинар Варданян, Айк Мамиджанян, Тиграна Абрамян и бывший вице-премьер РА Ваче Габриелян
Поручителем также выступил Фонд цивилизационных исследований “Арар“.
В заявлении команды адвокатов говорится, что члену движения “Объединение”, общественно-политического деятеля Аветику Чалабяну безосновательно, без каких-либо  достоверных доказательств  и с грубейшими нарушениями уголовно-процессуальных процедур инкриминируют деяние, предусмотренное п. 2 ч. 3 ст. 163 УК РА. Деяние, которое по принятому и уже вступившему  в силу  с 1-го июля текущего года Уголовному кодекс декриминализировано.
"Проявлением намеренного преследования и политического заказа является также тот факт, что спустя три дня после публикации явно смонтированной аудиозаписи Аветик Чалабян продолжал вести обычный образ жизни, никак не вмешиваясь в расследование, не скрываясь, однако сей факт был проигнорирован, и тем не менее А. Чалабяну с непонятной мотивировкой избрали меру пресечения в виде заключения под стражу сроком на два месяца", - говорится в заявлении.