Ընդդիմադիր խմբակցությունները արտահերթ նիստ են հրավիրում. տղա են թող գան. Սաղաթելյանը՝ իշխանական պատգամավորներին (տեսանյութ) 05/25/2022 13:55 | ԼՐԱՀՈՍ
Մենք հստակ ասել ենք, որ Խորհրդարան կվերադառնանք մեր օրակարգով։ Այստեղից այսօր ևս մեկ անգամ ասում եմ, որ այդ օրակարգը ձևավորելու ենք։ Մենք պահանջելու ենք ԱԺ արտահերթ նիստ հաջորդ շաբաթ։ Նիստի ու օրակարգի մասին մանրամասներ կներկայացնեմ երեկոյան կայանալիք հանրահավաքին։ Այս մասին քիչ աառջ Ֆրանսիայի հրապարակում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը՝ հիշեցնելով իրենց պահանջը՝ հողատուն (Նիկոլ Փաշինյանը,-խմբ․) ժողովրդի անունից բանակցելու և երկիրը նոր զիջումների տանելու մանդատ չունի։
«Իշխանությանը հրավիրում եմ Խորհրդարան, բայց մեր օրակարգով՝ ժողովրդի օրակագով։ Ինչ վերաբերում է բացակայություններին, այդ մենք ենք իրենց բացակա դնում։ Մենք խուսափում ենք ոչ թե Խորհրդարան գնալուց, այլ՝ հիմար օրակարգերի քննարկմանը մասնակցելուց։ Իսկ ինչ վերաբերում է համարձակությանը․ հենց հիմա անցեք Աժ-ի մոտով ու կտեսնեք՝ ինչ է կատարվում այնտեղ։ Հազարավորներով զորք են բերել լցրել ԱԺ-ի ներսն ու փողոցները։ Ասում եմ՝ զորքին հանեք էդտեղից, գալիս ենք։ Այդ ժամանակ կտեսնենք, թե ով իրավունք ունի խոսելու համարձակությունից»,-ասաց Սաղաթելյանը։
Վերջինս հույս հայտնեց, որ Փաշինյանի հետ բանակցողները հասկանում են, որ ինչ-որ մի պահի նրա հետ ձեռք բերված պայմանավորվածություններն առոչինչ են համարվելու։

Оппозиция Армении заявила о планах созвать внеочередное заседание парламента по собственной повестке 05/25/2022   14:22  |  Лента новостей
Парламентская оппозиция Армении, которая уже месяц проводит акции протеста против действующей власти страны, заявила о своих планах созвать на следующей неделе внеочередное заседание НС по собственной повестке.
“Мы четко обозначили, что вернемся в парламент со своей повесткой. Отсюда я еще раз заявляю, что мы сформируем эту повестку дня. Мы потребуем созыва внеочередного заседания на следующей неделе”, - заявил  вице-спикер НС Армении, представитель АРФ “Дашнакцутюн” Ишхан Сагателян в беседе с журналистами на площади Франции, отметив, что детали будут представлены на вечернем митинге.
По его словам, Пашинян, который сдал земли, не имеет мандата на ведение переговоров от имени народа, и  новые уступки.
“Я приглашаю власть в парламент, но по нашей повестке, по повестке дня народа. Что касается отсутствия, то это мы им ставим прогулы. Мы не избегаем визитов в парламент, а избегаем участия в заседании по глупой повестке дня. Что касается смелости, то пройдите мимо НС и взгляните, что там происходит. Тысячи полицейских внутри НС и за его пределами. Мы говорим им, что выведите войско оттуда, мы идем. Тогда и посмотрим, кто вправе говорить о смелости”, - сказал Сагателян.
Он выразил надежду, что те, кто ведет переговоры с Пашиняном, понимают, что в какой-то момент достигнутые договоренности будут признаны недействительными.