Երևանում բռնցքամարտի առաջնության բացմանը Արցախի դրոշը ծածանելու համար Ադրբեջանը բողոքագրեր է ուղարկել միջազգային սպորտային կազմակերպություններին. Այն դիտարկել է որպես տարածքային պահանջ 05/24/2022   15:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանին, պարզվում է, դուր չի եկել, որ Երեւանում տեղի ունեցող բռնցքամարտի առաջնությանը ծածանվել է Արցախի դրոշը, ավելին՝ բողոքել են։
Արհեստածին Ադրբեջանի բռնցքամարտի ֆեդերացիան բողոքագրեր է ուղարկել Միջազգային օլիմպիական կոմիտեին, Բռնցքամարտի միջազգային ասոցիացիային, Բռնցքամարտի եվրոպական կոնֆեդերացիային և անդամ երկրներին՝ այն բանի համար, որ Երևանում բռնցքամարտի Եվրոպայի առաջնության բացման ժամանակ հայ երիտասարդները ծածանել են Արցախի դրոշը։
«Մրցությունն անցկացնող երկիրը, առաջնության բացման արարողության ժամանակ սադրիչ գործողություն է թույլ տվել և որպես Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի տարածքային պահանջ՝ ցուցադրվել է չճանաչված, հնարածին կառույցի դրոշը»,-ասված է վերոնշյալ սպորտային կազմակերպություններին հղված նամակում։
Հիշեցնենք, որ Երևանում անցկացվող բռնցքամարտի Եվրոպայի առաջնության բացման արարողությանը՝ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանի ելույթի ժամանակ մի քանի երիտասարդներ անսպասելիորեն հայտնվել են բեմահարթակում և պարզել Արցախի դրոշը։ Րոպեներ անց երիտասարդները հեռացել են հարթակից։
Այդ հայրենասեր երիտասարդների քայլն արդեն մի քանի օր է՝ ադրբեջանական տիրույթում վայնասուն է բարձրացրել։ Հիմա էլ նաև միջազգային կառույցներին են պաշտոնապես բողոքի նոտաներ հղում հարևան երկրից։ Ինչևէ, այս ամենը ևս մեկ անգամ փաստում է, թե ադրբեջանցիները որքան են սարսափած հայրենասեր հայերից և Արցախի հետ կապված ամեն ինչից։
13:20 24/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԻրավապահները վաղ առավոտյան գործողություններ են իրականացրել Երևանում էշով ակցիա իրականացրած դաշնակցականի տանը
12:43 24/05/2022  |  ՄեկնաբանությունԱԳՆ-ի դիմաց քաշքշուկի ժամանակ ոստիկանության առաջին շարքում այն կարմիրբերետավորներն էին, որոնց նկատմամբ իբրև քրգործեր էին հարուցված. Աբրահամյան

Баку пожаловался в МОК из-за флага Арцаха на церемонии открытия ЧЕ по боксу в Ереване 05/24/2022   16:07  |  Лента новостей
Азербайджану, как выясняется, не понравилось, что на проходящем в Ереване европейском первенстве по боксу развевался флаг Арцаха, более того, Баку решил пожаловаться.
Федерация бокса искусственного образования под названием Азербайджан направила протест в Международный олимпийский комитет (МОК), Международную федерацию бокса, Европейскую конфедерацию бокса и страны, входящие в эту организацию.
"На церемонии открытия страна, принимающая соревнование, допустила провокационные действия, и как символ территориальных претензий Армении против Азербайджана был продемонстрирован флаг незаконной, вымышленной структуры", — отмечается в письме организации.
Напомним,  в ходе церемонии открытия Чемпионата Европы по боксу в Ереване 22 мая во время выступления главы аппарата премьер-министра РА на сцену неожиданно выбежали молодые люди и развернули флаг Республики Арцах. Спустя несколько минут молодых людей вывели со сцены.
Шаг патриотичной молодежи поверг в истерику азербайджанский сегмент соцсетей, где уже несколько дней не утихают вопли по этому поводу.  Теперь же Баку шлет ноты протеста в международные структуры. Все это в лишний раз доказывает, насколько азербайджанцы страшатся патриотичных армян и всего, что связано с Арцахом.