Աղվան Հովսեփյանի կալանավորումն անփոփոխ թողնելու որոշման դեմ վերաքննիչ բողոք է ներկայացվել. այն մակագրվել է դատավոր Արշակ Վարդանյանին 05/23/2022   13:13  |  Դատական ռեպորտաժներ
ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, ՔԿ նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումն անփոփոխ թողնելու որոշման դեմ վերաքննիչ բողոք է ներկայացվել։ «Դատալեքս» դատական-տեղեկատվական համակարգի համաձայն՝ վերաքննիչ բողոքը մակագրվել է Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արշակ Վարդանյանին, սակայն դեռևս առկա չէ տեղեկատվություն՝ բողոքն վարույթ ընդունելու վերաբերյալ։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Աղվան Հովսեփյանի և Վրեժ Մարկոսյանի գործով դատաքննության՝ նախապատրաստման փուլում մեղադրող դատախազները միջնորդել են անփոփոխ թողնել Հովսեփյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը։ Պաշտպանության կողմը միջնորդել է գրավ կիրառել Հովսեփյանի նկատմամբ։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, մայիսի 6-ին հրապարակել է որոշումը՝ անփոփոխ թողնելով Աղվան Հովսեփյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը՝ մերժելով գրավի միջնորդությունը։
Պաշտպանները վերաքննիչ բողոք են ներկայացրել՝ պահանջելով բեկանել առաջին ատյանի դատարանի որոշումը և Աղվան Հովսեփյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառել գրավը։
17:18 16/05/2022  |  Դատական ռեպորտաժներԵս Ձեր համբերությունը չունեմ, Դուք շատ հանգիստ դեմքի արտահայտությամբ, ժպիտով անօրինականություն եք իրականացնում. Երեմ Սարգսյանը՝ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանին (տեսանյութ)
14:04 16/05/2022  |  Դատական ռեպորտաժներՄյուս անգամ չփորձեք նման բան անել, եթե չգիտեք՝ ավելի լավ է լռեք, դա ձեզ ավելի խորհրդավոր կդարձնի. Ա. Հովսեփյանը՝ դատախազին (տեսանյութ)
12:46 16/05/2022  |  Դատական ռեպորտաժներԱղվան Հովսեփյանի և Վրեժ Մարկոսյանի գործով դատարանն օրինական համարվել չի կարող. Էրիկ Ալեքսանյան (տեսանյութ)
12:19 16/05/2022  |  Դատական ռեպորտաժներՍկսվել է Աղվան Հովսեփյանին առնչվող գործով դատական նիստը. ուղիղ

Защита обжаловала решение суда, оставившего без изменений меру пресечения экс-генпрокурору Армении 05/23/2022 13:32 | Судебный репортаж
Защита подала апелляционную жалобу на решение суда, оставившего без изменений меру пресечения бывшему генеральному прокурору Армении, экс-председателю СК РА Агвана Овсепяна.
Как сообщается на портале судебно-информационной системы “Даталекс”, апелляция поступила на рассмотрение к судье Апелляционного уголовного суда Аршаку Варданяну, однако пока нет сведений о принятии жалобы к производству.
Как уже ранее сообщало агентство, на этапе подготовки к судебному разбирательству по делу Агвана Овсепяна и Врежа Маркосяна прокуроры требовали оставить меру пресечения без изменений. Защита ходатайствовала об освобождении Агвана Овсепяна под залог.
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна огласил решение 6 мая. Суд оставил без изменений меру пресечения в отношении Агвана Овсепяна, отклонив ходатайство об освобождении экс-генпрокурора под залог.
Адвокаты подали апелляцию, потребовав отменить решение суда первой инстанции и применить в отношении Агвана Овсепяна меру пресечения в виде залога.