Գերասիմ Վարդանյանին կալանավորելու որոշման դեմ բողոք է ներկայացվել 05/19/2022 12:18 | ԼՐԱՀՈՍ
«Հայաստան» դաշինքի անդամ, դաշնակցական Գերասիմ Վարդանյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու որոշման դեմ վերաքննիչ բողոք է ներկայացվել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկանում է փաստաբան Բենիկ Գալստյանից։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Դավիթ Արղամանյանի նախագահությամբ, մայիսի 12-ին մասնակի բավարարել է Գերասիմ Վարդանյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդությունը՝ կալանավորելով Վարդանյանին մեկ ամիս ժամկետով։ Ընդ որում՝ սա Գերասիմ Վարդանյանի՝ նույն գործի շրջանակներում կալանավորելու արդեն չորրորդ փորձն էր։ Մասնավորապես, Գերասիմ
Վարդանյանը ձերբակալվել էր մայիսի 2-ին, Երևանում իրականացվող անհնազանդության ակցիաների ընթացքում։ Ձերբակալությունը, սակայն, վերաբերում էր դեռևս 2020թ կապիտուլյացիոն ակտի ստորագրումից հետո իրականացված լայնածավալ բողոքի ակցիաներին, թեև այն ժամանակ եւս Գերասիմ Վարդանյանը ձերբակալվել էր, ԱԱԾ-ն միջնորդություն էր ներկայացրել՝ նրան կալանավորելու մասին, ինչը մերժվել էր։
Շուրջ երկու տարի անց ԱԱԾ քննիչը փոխել է Վարդանյանին առաջադրված մեղադրանքը և կրկին միջնորդություն ներկայացրել՝ Վարդանյանին կալանավորելու մասին, որը Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արշակ Մաթևոսյանի նախագահությամբ կրկին մերժվել է: Դատարանը խափանման միջոցի ընտրությունը թողել էր քննիչի հայեցողությանը: Մայիսի 4-ին ԱԱԾ քննիչը որոշել էր գրավ կիրառել Գերասիմ Վարդանյանի նկատմամբ՝ 60 մլն ՀՀ դրամի չափով, որը, սակայն Վարդանյանը չի կարողացել վճարել՝ պայմանավորված նման միջոցների բացակայությամբ, ընդ որում, Վարդանյանն ի սկզբանե բարձրաձայնել էր, որ գրավի նման չափ վճարել չի կարող: Գրավի չափը երկօրյա ժամկետում չվճարելու դեպքում կրկին բարձրացվում է անձին կալանավորելու հարցը, ինչն էլ այս պարագայում տեղի է ունեցել:

Защита обжаловала арест члена блока “Армения” Герасима Варданяна 05/19/2022 12:26 | Лента новостей
Защита подал апелляционную жалобу на решение об аресте члена блока “Армения”, представителя АРФ “Дашнакцутюн” Герасима Варданяна. Об этом “ФактИнфо” сообщил адвокат Беник Галстян.
Как уже ранее сообщило агентство, 12 мая суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Давида Аргаманяна частично удовлетворил ходатайство следователя СНБ Сурена Навояна об избрании в отношении Варданяна меры пресечения в виде заключения под стражу. Отметим, что это была четвертая попытка ареста Герасима Варданяна в рамках одного и того же дела.
Герасим Варданян был задержан 2 мая в ходе акции неповиновения в Ереване. Задержание, однако, связано с прошедшими еще в 2020 году масштабными протестными акциями, последовавшими за подписанием капитулянтского заявления. Напомним, Варданян был задержан и тогда. СНБ снова требовала его ареста, однако ходатайство было отклонено.
Спустя почти два года следователь СНБ изменил Варданяну обвинение и вновь подал ходатайство о его аресте, которое суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Аршака Матевосяна вновь отклонил. Суд оставил выбор меры пресечения на усмотрение следователя. 4 мая следователь СНБ определил Герасиму Варданяну меру пресечения в виде залога в размере 60 млн драмов, которое Варданян, однако, внести не смог из-за отсутствия у него таких средств. Варданян изначально заявил, что не в состоянии выплатить указанную сумму залога. В условиях неуплаты суммы залога в двухдневный срок вновь бы поднят вопрос о его аресте, и на сей раз он был взят под стражу.