«Նիկոլին հարցնող չկա՝ ուզո՞ւմ ես, թե՞ չէ, նրան ստիպելով պետք է հեռացնել». Իշխան Սաղաթելյան (տեսանյութ) 05/19/2022 15:20 | ԼՐԱՀՈՍ
Նիկոլի հրաժարականի պահանջն, այլևս, ձևակերպված փաստ է։ Նրան հարցնող չկա, ստիպելով պետք է հեռացնել։ «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան հայտարարել է ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ, ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ իշխանական լրատվամիջոցները հանրահավաքից առաջ, երբեմն, գնում են հրապարակ, լուսանկարներ անում ու հրապարակում՝ այսպիսով, ներկայացնելով պայքարին մասնակցող մարդկանց, իբր, «իրական» թիվը։ «Ակնհայտ է, որ այս շարժմանն օր – օրի ավելի ու ավելի մեծ թվով մարդիկ են միանում։ Հետևաբար, ովքեր նման քայլերի են դիմում կամ դպրոց չեն գնացել, կամ, առնվազն, տարրական մաթեմատիկական գիտելիքներ չունեն», այսօր տեղի ունեցած ճեպազրույցի ընթացքում ասել է Իշխան Սաղաթելյանը։
Պատասխանելով «Փաստինֆո» լրատվականի հարցին՝ ի վերջո, միայն երթեր ու անհնազանդության խաղաղ ակցիաներ իրականացնելով հնարավոր է հասնել ռեալ իշխանափոխության՝ Իշխան Սաղաթելյանը պատասխանում է՝ իրականում, սա դժվար պայքար է և, ի սկզբանե, ակնհայտ է եղել, որ հեշտ չի լինելու։
«Մենք մեր քաղաքացիներին չենք ասել, որ մեկ օրվա մեջ սրանց դուրս ենք շպրտելու, այլ պարզ ասել ենք՝ դժվար է լինելու, բայց վստահաբար՝ հնարավոր է։ Նիկոլի հրաժարականի պահանջն, այլևս, ձևակերպված փաստ է։ Ի՞նչ պետք է անենք մենք՝ դրան հասնելու համար. մեր գործողություններով և ակցիաներով պետք է հասնել մի ծավալի, որի արդյունքում ողջ պետական համակարգը կդադարի գործելուց, կպարալիզացվի։ Այն ահռելի ծավալները, որ մենք ունենում ենք երեկոյան ժամը 6-ից հետո, աննախադեպ է, պետք է հասնել նրան, որ այդքան թվով մարդիկ փողոցներ դուրս գան նաև վաղ առավոտյան և մասնակցեն անհնազանդության խաղաղ ակցիաներին»,- ասել է Սաղաթելյանը։
Լրատվամիջոցի հարցին՝ արդյո՞ք, նույնիսկ, այդպիսի պայմաններում կա՞ հույս, որ օրվա իշխանությունն՝ ի դեմ Փաշինյանի՝ ինքնակամ հրաժարական կներկայացնի, Իշխան Սաղաթելյանը պատասխանում է՝ Նիկոլին հարցնող չկա՝ ուզո՞ւմ ես, թե՞ չէ, նրան ստիպելով պետք է հեռացնել։

"Никола никто не спрашивает, его надо заставить уйти, хочет он того или нет": Сагателян оценил эффективность протестного движения 05/19/2022   16:19  |  Лента новостей
Требование об отставке Пашиняна сформулировано, это факт. Его спрашивать не будут, надо заставить его уйти, заявил вице-спикер парламента Армении, представитель АРФ "Дашнакцутюн" Ишхан Сагателян в беседе с "ФактИнфо".
По его словам, провластные СМИ отправляются перед митингом на площадь, чтобы заснять кадры и выдать их за свидетельство "реального" числа участников борьбы. "Очевидно, что это движение изо дня в день набирает обороты, к нему присоединяются многочисленные граждане. Следовательно, те, кто прибегает к такого рода шагам, либо не ходили в школу, либо лишены элементарных математических знаний", - сказал Ишхан Сагателян в ходе сегодняшнего брифинга.
Оценивая возможность достижения смены власти с помощью мирных акций неповиновения и шествий, Сагателян отметил, что это сложная борьба и что изначально было ясно, что будет нелегко.
"Мы не говорили нашим гражданам, что мы их вышвырнем в течение одного дня. Мы ясно дали понять, что будет сложно, но определенно возможно. Требование об отставке Никола уже сформулировано, это факт. Что должны сделать мы для достижения цели? Мы должны своими акциями и действиями добиться масштаба, в результате чего вся государственная система перестанет функционировать, ее работа будет парализована. Масштаб акций, достигаемый в вечерние часы, беспрецедентен. Надо добиться того, чтобы такое  же количество людей выходило на улицу по утрам и участвовало в акциях неповиновения", - заявил Сагателян.
В ответ на вопрос СМИ, есть ли надежда, что при таком раскладе действующее руководство в лице Пашиняна добровольно уйдет в отставку, Ишхан Сагателян заявил: "Никола не спрашивают. Хочет он того или нет, его надо заставить уйти".
11:31 19/05/2022  |  Лента новостейЗаявление о применении полицейскими насилия в отношении депутата НС Армении Арцвика Минасяна направлено в Антикоррупционный комитет