Այս պահի դրությամբ Ադրբեջանում գտնվող ռազմագերիների և գերեվարված քաղաքացիական անձանց թիվը Ադրբեջանի կողմից հաստատված տվյալների համաձայն 38 է.Արցախի ՄԻՊ 05/19/2022   16:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այս պահի դրությամբ Ադրբեջանում գտնվող ռազմագերիների և գերեվարված քաղաքացիական անձանց թիվը Ադրբեջանի կողմից հաստատված տվյալների համաձայն 38 է: Արցախի ԱԺ-ում այս մասին հայտարարել է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը:
Նրա խոսքով՝Արցախի, Հայաստանի ՄԻՊ-երի և այս հարցի վերաբերյալ Հայաստանում գործունեություն ծավալող իրավապաշտպան կազմակերպությունները տիրապետում են կոնկրետ փաստերի, որոնցով կարողանում են ապացուցել ևս 80 անձանց գերության մեջ լինելու հանգամանքը, որը, ցավոք սրտի, մինչև այսօր Ադրբեջանի կողմից որևէ ձևով չի հաստատվում։ Գեղամ Ստեփանյանի խոսքով՝ սա հիմք է տալիս հիմնավոր կասկած ունենալ, որ Ադրբեջանը միտումնավոր կերպով թաքցնում է ռազմագերիների և գերեվարված քաղաքացիական անձանց իրական թիվը»
Ինչ վերաբերում է հաստատված 38 ռազմագերիներին ու քաղաքացիական անձանց, Արցախի ՄԻՊ-ը նշեց, որ նրանց շարքում Արցախի քաղաքացի չկա։ Նրանցից 35-ը զինվորականներ են, 3-ը քաղաքացիական անձինք, որոնք գերեվարվել են նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից հետո: Սակայն անհետ կորած են շարունակում մնալ 19 քաղաքացիական անձ: Նրանց մեջ կան մարդիկ, որոնց գերության հանգամանքը ևս կարողանում ենք փաստերով ապացուցել:
Գեղամ Ստեփանյանն ասաց, որ բոլոր 38-ի նկատմամբ Ադրբեջանում դատարանի վճիռները կայացված են։
23:17 17/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական իշխանությունների հայտարարությունը Արցախի խաղաղ բնակչությանն ահաբեկելուն ուղղված հերթական քայլն է․ ՄԻՊ
11:18 11/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ՄԻՊ-ն այցելել է ԱՀ ՆԳՆ ոստիկանության Մարտակերտի շրջանային բաժին
12:55 13/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի քաղաքացուն ռուս խաղաղապահները շուտով կհանձնեն Արցախի իրավապահներին.ԱՀ ՄԻՊ
17:43 11/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՕկուպացված Հադրութը Ադրբեջանի կողմից հայ ժողովրդի նկատմամբ ատելության և էթնիկ զտման քաղաքականության անհերքելի ապացույցն է. Արցախի ՄԻՊ
12:53 28/09/2021  |  Մեկնաբանություն38 քաղաքացիական անձինք սպանվել են ադրբեջանական գերության կամ առնվազն վերահսկողության ներքո. ԱՀ ՄԻՊ
19:39 24/09/2021  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանի կողմից Արցախի պետական խորհրդանիշների դեմ մոլեգին պայքարը ադրբեջանական իշխանությունների հայատյացության վարքագծի դրսևորում է. Արցախի ՄԻՊ
19:08 24/09/2021  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանի կողմից Արցախի պետական խորհրդանիշների դեմ ծավալված մոլեգին պայքարը ադրբեջանական իշխանությունների և ԶՈՒ-երի կողմից հայերի նկատմամբ այլատյացության վարքագծի դրսևորում է. Արցախի ՄԻՊ

Азербайджан умышленно скрывает точное число армянских пленных - омбудсмен Арцаха 05/19/2022   16:48  |  Лента новостей
По данным, подтвержденным Азербайджаном, число удерживаемых в Баку армянских военнопленных и гражданских лиц составляет 38. Об этом заявил омбудсмен Республики Арцах Гегам Степанян.
По его словам, омбудсмены Арцаха и Армении и действующие в Армении правозащитные организации располагают конкретными фактами, которыми могут доказать нахождение еще 80 лиц в плену. К сожалению, Азербайджан до сих пор никак не подтвердил это. По словам Гегама Степаняна, это дает основание для возникновения обоснованного подозрения в том, что Азербайджан умышленно скрывает подлинное число военных и гражданских лиц, удерживаемых в плену.
Омбудсмен Арцаха также сообщил, что среди 38 армян, факт пленения которых подтвержден, граждан Арцаха нет. 30 из них – военные, остальные трое – гражданские лица, которые, попали в плен после подписания трехстороннего заявления о прекращении огня от 9 ноября 2020 года. Он также сообщил, что 19 мирных жителей до сих пор числятся пропавшими без вести. Среди них есть люди, пленение которых армянская сторона может доказать фактическими данными.
16:51 22/04/2022  |  Азербайджанская военная агрессия-2020Уголовное преследование инициировано в отношении 60 представителей военно-политического руководства Азербайджана – генпрокурор Армении