Արարատ Միրզոյանը Ժոզեպ Բորելին ներկայացրել է տարածաշրջանային խաղաղության վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումը 05/19/2022   15:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 18-ին ՀՀ-ԵՄ գործընկերության չորրորդ նիստին ընդառաջ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն առանձնազրույց է ունեցել ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի հետ։
Առանձնազրույցի ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին, տարածաշրջանային ու միջազգային փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերին։
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության հաստատման և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ։ ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորել է միջազգային հանրության և, մասնավորապես՝ ԵՄ աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը՝ նպաստելու հակամարտության համապարփակ և տևական լուծմանը։
13:03 03/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը Նուլանդի հետ քննարկել է Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ հարաբերություններին առնչվող հարցեր
12:49 30/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը շարունակում է պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիներին, քաղաքացիական անձանց. Միրզոյանը՝ Վրաստանի գործընկերոջը
10:24 30/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը տարբեր ժամանակաշրջանների քարտեզներում ինքն իրեն չգտնելու մտավախություն չունի․ Միրզոյանը՝ Ալիեւին
10:30 27/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳ նախարարը հանդիպում է ունեցել Հնդկաստանի վարչապետի հետ
14:02 18/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանի ծեծի գործով մեղադրյալը դեպքի վայրում չի եղել, բայց «պահպանում» է կարգավիճակը. Քրեական գործը 1.5 տարի «սեյֆում» է պահվում

Мирзоян представил Боррелю позицию Армении по урегулированию карабахского конфликта 05/19/2022 17:11 | Лента новостей
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян представил верховному представителю ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепу Боррелю позицию Армении по урегулированию карабахского конфликта. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
В преддверии четвертого заседания партнерства РА-ЕС Мирзоян 18 мая провел беседу с Боррелем в формате тет-а-тет.
В ходе беседы стороны коснулись отношений Армения-ЕС, региональных и международных вопросов, представляющих взаимный интерес.
Арарат Мирзоян представил позицию Армении по установлению мира и стабильности в регионе и мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
Глава МИД Армении придал важность поддержке международного сообщества, в частности ЕС, сопредседательству Минской группы ОБСЕ для содействия всеобъемлющему и долгосрочному урегулированию конфликта.