Խաղաղության հայեցակարգն այլընտրանք չունի ողջ տարածաշրջանի համար.Արմեն Գևորգյանի հայտարարությունը՝ ԵԽԽՎ-ի նիստում 05/18/2022   13:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արմեն Գևորգյանի հայտարարությունը՝ մայիսի 18֊ին ԵԽԽՎ-ի երեխաների հարցերի ենթահանձնաժողովի նիստում.
«Կցանկանայի խոսել այն փաստի մասին, որ Եվրոպայի խորհրդի տարածքում կան տեղեր, որտեղ երեխաների իրավունքները, նրանց խնդիրներն ու դժվարությունները դուրս են մեր ուշադրությունից։ Դրանք չկարգավորված հակամարտություններն են:
Այս առումով մենք պետք է խոսենք ոչ այնքան այն մասին, թե ինչպես աշխատել և ճիշտ շփվել երեխաների հետ, այլ՝ թե ինչպես գտնել ուղիներ և մեխանիզմներ, որպեսզի հակամարտության գոտիներում գտնվող երեխաները հասանելի լինեն միջազգային կազմակերպությունների համար:
Վեհաժողովի վերջին նստաշրջանի ժամանակ Մարդու իրավունքների հանձնակատարը հայտարարեց, որ չի կարողանում այցելել Լեռնային Ղարաբաղ և տեղում ծանոթանալ իրավիճակին։ Ադրբեջանի իշխանությունները դեմ են նման այցին։ Ինչո՞ւ։ Որովհետև նա կարող է տեսնել, թե ինչպես են Ադրբեջանի իշխանությունները վախի և ապագայի անորոշության մթնոլորտ ստեղծում, հատկապես՝ երիտասարդ սերնդի համար։
Գտնվելով Լեռնային Ղարաբաղում՝ մեր կազմակերպության ներկայացուցիչները կարող են հարցնել այդ հանրապետության երիտասարդներին՝ պատկերացնու՞մ են այն որպես Ադրբեջանի մաս, որը փորձում է ոչնչացնել իրենց հայրենիքը։ Նրանք կստանան այն հարցի պատասխանը, թե հնարավո՞ր է արդյոք ապրել մի պետության կազմում, որը վերջերս Լեռնային Ղարաբաղը զրկեց գազամատակարարումից և բնակչությանը կանգնեցրեց ծայրահեղ հումանիտար աղետի առաջ։
Ավելի քան երեսուն տարի սովորական եվրոպացի երեխաներ են ապրում անկախ Լեռնային Ղարաբաղում։ Միայն մեկ տարբերությամբ՝ նրանց մեջ հայրենասիրության և արդարության զգացումն ավելի սուր է։ Ի տարբերություն Եվրոպայի իրենց հասակակիցներից շատերի, նրանք գիտեն, թե ինչ են պատերազմն ու խաղաղությունը, գլոբալացման դարաշրջանում նրանք հստակ հասկանում և գիտակցում են, թե ինչ է անկախությունը, ինչպես է այն ձեռք բերվում և պահպանվում։ Նրանք հազվադեպ երևույթ են ժամանակակից Եվրոպայի համար. նրանք անկախության սերունդն են։
Ուստի խաղաղության հայեցակարգը, որն այլընտրանք չունի ողջ տարածաշրջանի համար, պետք է Ղարաբաղի երեխաներին ընձեռի սեփական երկրում ազատ ու ապահով ապրելու և ապագայի հանդեպ վստահ լինելու հնարավորություն։ Ցանկացած այլ լուծում իրական խաղաղություն և կայունություն չի բերի ողջ Հարավային Կովկասում։
Առաջարկում եմ մտածել, թե ինչպես կարող է ղարաբաղցի տղաների և աղջիկների ձայնը լսելի դառնալ մեզ համար և թե ինչպես կարող են նրանք ներգրավվել համաեվրոպական երկխոսության գործընթացներում՝ պաշտպանելու համար իրենց իրավունքներն ու ազատությունները։
Շնորհակալություն»։
22:11 13/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄտահոգիչ է, որ մարդկանց հեռանալու պատճառով գյուղերը սկսում են մեռնել․ Արմեն Գևորգյան
19:14 01/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Սանասարյանն անձնական խնդիրներով կարող է մեկնել ԱՄՆ, Արմեն Գևորգյանը ՀՀ-ն ներկայացնելու համար Ստրասբուրգ՝ ոչ
23:24 22/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը երեք հռչակագրերի արանքում. Արմեն Գևորգյան
17:32 06/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրտաքին աշխարհի հետ մեր հարաբերությունների ողջ հմայքը․ Արմեն Գևորգյան
13:13 06/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետի աշխատակազմը դուրս է եկել հանրային վստահությունը վայելող պետական ինստիտուտների հնգյակից․ Արմեն Գևորգյան
15:37 24/01/2022  |  ՎերլուծություններԽորհրդարանը համակերպվե՞լ է իր հանդեպ ոտնձգություններին. Արմեն Գեւորգյան
12:46 27/11/2021  |  ՄեկնաբանությունՀայաստանի ներկայիս իշխանությունները կենտրոնացած են սեփական լեգիտիմության միջազգային ընդլայնման խնդիրների վրա.Արմեն Գևորգյան
15:34 02/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Գևորգյանի՝ սահման հատելն արգելելու դեպքից երկու տարի անց քրեական գործ է հարուցվել

Геворкян в ПАСЕ: концепция мира должна предусматривать для детей Арцаха возможность свободно и безопасно жить в собственной стране 05/18/2022   13:46  |  Лента новостей
Депутат парламента РА  от фракции "Армения" Армен Геворкян выступил с заявлением на заседании подкомитета ПАСЕ по вопросам детей. В заявлении говорится:
"Уважаемые коллеги, Хотел бы поговорить о том, что на пространстве Совета Европы есть места, где права детей, их проблемы и трудности выпадают из нашего поля зрения. Речь идет о неразрешенных конфликтах. Здесь нам приходится говорить не столько о том, как правильно работать и общаться с детьми, а о том, как найти способы и механизмы доступа международных организаций к детям в конфликтных зонах.
Во время последней сессии Ассамблеи Комиссар по правам человека заявила, что ей не удается посетить Нагорный Карабах и на месте ознакомиться с ситуацией. Власти Азербайджана против этого. Спрашивается почему? Потому что она может увидеть то, как власти Азербайджана создают атмосферу страха и неуверенности в завтрашнем дне особенно для представителей молодого поколения. Попав в Нагорный Карабах, представители нашей организации могли бы поинтересоваться у молодежи этой республики о том, каким они видят свое будущее, представляют ли они его в составе Азербайджана, который пытается уничтожить их Родину. Получат ответ на вопрос о том можно ли жить в составе государства, которое недавно лишило газа Нагорный Карабах и поставило население в ситуацию экстремальной гуманитарной катастрофы.
Вот уже больше тридцати лет в независимом Нагорном Карабахе живут простые и обычные европейские дети. С одной лишь разницей - у них более обостренное чувство Родины и справедливости. В отличие от многих своих сверстников в Европе они знают, что такое война и мир, в эпоху глобализации они четко понимают и осознают, что такое независимость, как она добывается и сохраняется. Они редкое для современной Европы явление - они поколение независимости.
Поэтому концепция мира, которая не имеет альтернативы для всего региона, должна предусматривать для детей Карабаха возможность свободно и безопасно жить в собственной стране и быть уверенным в своем будущем. Любое другое решение не будет нести в себе реальный мир и стабильность для всего Южного Кавказа.   Предлагаю задуматься над тем, как карабахские мальчики и девочки могут быть услышаны нами и вовлечены в процессы общеевропейского диалога для защиты их прав и свобод. Спасибо".