Դատախազություն կքննարկի՝ հղի կնոջը վրաերթի ենթարկած Փաշինյանի ավտոշարասյան վարորդ- մայորին չկալանավորելու որոշումը բողոքարկելու հարցը 05/13/2022   14:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դատախազությունը կքննարկի Լեո-Պարոնյան ավտոճանապարհին հղի կնոջ՝ Սոնա Մնացականյանի՝ մահվան ելքով վրաերթի գործով մեղադրյալ ՃՈ ծառայող Արամ Նավասարդյանին կալանավորելու միջնորդությունը մերժելու որոշման դեմ վերաքննիչ բողոք ներկայացնելու հարցը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկանում է ՀՀ գլխավոր դատախազությունից։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ ողբերգական դեպքը տեղի է ունեցել ապրիլի 26-ին՝ Լեո-Պարոնյան փողոցների հատվածում: Նիկոլ Փաշինյանի ավտոշարասյանն ուղեկցող ՃՈ ավտոմեքենան վրաերթի է ենթարկել հղի կնոջը, ապա, ըստ, ականատես վկաների՝ չի կանգնեցրել մեքենան՝ հեռանալով դեպքի վայրից: ՔԿ-ն, եւս, ի սկզբանե հայտարարել էր, որ վրաերթից հետո վարորդը հեռացել է ու միայն 2 ժամ անց վերադարձել։ Այդուհանդերձ՝ՃՈ մայոր Արամ Նավասարդյանին մեղադրանք էր առաջադրել միայն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ մահվան ելքով վրաերթի համար, իսկ դեպքի վայրը լքելու դրվագով՝ ոչ: Հետագայում, գործի նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը ցուցում է տվել՝ լրացնել մեղադրանքը՝ մեղադրանք առաջադրելով նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի 244-րդ հոդվածի 1-ին մասով և ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 130-րդ հոդվածով սահմանված կարգով որոշում կայացնել մեղադրյալի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդություն հարուցելու մասին: Քննիչը նախ առարկել էր, ապա ստիպված կատարել դատախազի ցուցումը, քանի որ առարկությունները մերժվել էին։
Նավասարդյանի մեղադրանքը լրացվել է և կալանավորման միջնորդություն ներկայացվել դատարան։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանն այսօր մերժել է Նավասարդյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդությունը։
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեցին, որ դատական ակտն ստանալուց, հիմքերին ու պատճառաբանություններին ծանոթանալուց հետո որոշում կկայացվի՝ վերաքննիչ բողոք կներկայացվի, թե ոչ, սակայն ամենայն հավանականությամբ՝ բողոք կներկայացվի։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 26-ին՝ ժամը 18.05-ի սահմաններում, Լեո-Պարոնյան-Պռոշյան փողոցների հատվածում Նիկոլ Փաշինյանի կառավարական ավտոշարասյան մեքենաներից մեկը վրաերթի է ենթարկել 28 տարեկան երիտասարդ հղի կնոջ՝ Սոնա Մնացականյանին, որը տեղափոխվել էր «Նաիրի» հիվանդանոց, որտեղ գիտակցության չգալով՝ մահացել է։ Չի հաջողվել փրկել նաեւ պտղի կյանքը։ Ականատես վկան լրագրողներին հայտնել էր, որ վրաերթից հետո շարասյունը հեռացել է, չի կանգնել՝ տուժածին օգնություն ցույց տալու համար։ Ավելի ուշ նաեւ ՔԿ-ն էր պաշտոնապես հաստատել, որ վրաերթից հետո նշված ավտոմեքենայի վարորդը դեպքից հետո թողել է ճանապարհատրանսպորտային պատահարի վայրը և հեռացել։
Նույն աղբյուրի փոխանցմամբ՝ վարորդը դեպքի վայր է վերադարձել ժամը 20:05-ին՝ այսինքն՝ դեպքից մոտ երկու ժամ հետո, երբ այդ մասին արդեն հայտնի էր դարձել մամուլին, ու մասնակցել կատարվող քննչական գործողություններին։ Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 244-րդ հոդվածի 1-ին մասով, որի շրջանակներում ձերբակալվել է վաշտի հրամանատարը, ապա նույն քննիչի որոշմամբ ազատ արձակվել՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառելով ստորագրությունը՝ չհեռանալու մասին:
14:30 13/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄայորի փաստաբանը տուժած հղի կնոջն է մեղադրում վրաերթի համար
10:47 12/05/2022  |  ՄեկնաբանությունՏուժող կողմը հետևողական է լինելու Սոնա Մնացականյանի դաժան վրաերթի հանգամանքների բացահայտմանը. Ասլանյան
19:07 03/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀետամուտ եմ լինելու, որ հղի կնոջը մահացու վրաերթի ենթարկած անձը ենթարկվի պատասխանատվության. ՄԻՊ
14:30 30/04/2022  |  Քրեական խրոնիկոնՓախուստ հասկացություն չկա. հղի կնոջը վրաերթի ենթարկելու գործով ձերբակալված մայորին կալանավորելու հիմքեր քննիչը չի տեսել
14:00 30/04/2022  |  ՄեկնաբանությունՕրը ցերեկով, բոլորի աչքի առաջ փողոցը անցումով անցնող հղի կնոջը դաժանաբար սպանած, կանգ չառած վարորդին ընդամենը ժամեր անց ազատություն են շնորհում. Նազարյան
10:44 30/04/2022  |  ՄեկնաբանությունԵթե դու պարզ հայ կին ես, ապա փողոցը զեբրայով ու կանաչ լույսի տակ անցնելիս քեզ կարող է սպանել վայրենիի պես քշող շարասյունը. Մելիքյան

Прокуратура рассмотрит вопрос об обжаловании отказа от ареста сбившего бемеренную женщину водителя автомобиля из кортежа Пашиняна 05/13/2022   15:49  |  Лента новостей
Прокуратура рассмотрит вопрос о подаче апелляции на решение об отказе в удовлетворении ходатайства об аресте сотрудника Дорожной полиции Арама Навасардяна, проходящего обвиняемым по делу о смертельном наезде на беременную Сону Мнацаканян на перекрестке улиц Лео и Пароняна. Об этом “ФактИнфо” сообщили в Генпрокуратуре Армении.
Как уже ранее сообщало агентство, трагический инцидент произошел 26 апреля на пересечении улиц Лео и Пароняна. Автомобиль ДП из кортежа Никола Пашиняна совершил наезд на беременную женщину, а затем, по словам очевидцев, не остановил машину, скрывшись с места происшествия. СК изначально также заявил, что водитель после наезда оставил место ДТП и только через 2 часа вернулся. При этом майору Дорожной полиции Араму Навасардяну предъявили обвинение по части 2 ст. 242 (нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств, повлекшее по неосторожности смерть человека) УК РА, а по эпизоду об оставлении места происшествия – нет. Впоследствии прокурор, осуществляющий надзор за делом, дал указание дополнить обвинение частью 1 статьи 244 и в установленном ст. 130 Уголовно-процессуального кодекса РА порядке принять решение о возбуждении ходатайства об избрании в отношении обвиняемого меры пресечения в виде заключения под стражу. Следователь сначала возражал, а затем был вынужден выполнить указание прокурора, поскольку возражения были отклонены.
Навасардяну дополнили обвинение, в суд было подано ходатайство о его аресте. Суд общей юрисдикции Еревана сегодня отклонил ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу.
Как сообщили “ФактИнфо” в Генпрокуратуре Армении, после  получения судебного акта, ознакомления с основаниями и доводами будет принято решение относительно подачи апелляционной жалобы или отказа от обжалования решения, однако, по всей вероятности, жалоба будет подана.
Напомним, 26-го апреля около 18:05 на перекрестке улиц Пароняна и Лео  автомобиль из правительственного кортежа Никола Пашиняна совершил наезд на 28-летнюю беременную женщину, которая была госпитализирована в медцентр "Наири", где скончалась, не приходя в сознание. Не удалось спасти и ребенка. Очевидцы сообщили журналистам, что после наезда кортеж не остановился, чтобы оказать помощь пострадавшей. Позже также СК официально подтвердил, что водитель упомянутой машины после ДТП оставил место  дорожно-транспортного происшествия и уехал.
Согласно тому же источнику, водитель вернулся на место ДТП в 20:05, то есть спустя 2 часа после происшествия, когда уже об этом стало известно СМИ,  и принял участие в проводимых следственных действиях. По данному факту было  возбуждено уголовное дело по ч. 2 ст.  242 (нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств, повлекшее по неосторожности смерть человека) и ч. 1. ст. 244(оставление места дорожно-транспортного происшествия) УК Армении, в рамках которого задержан командир роты. Затем по решению того же следователя был отпущен на свободу под подписку о невыезде.