Գեներալ Օգանովսկուն մեղադրանք է առաջադրվել. որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրությունը՝ չհեռանալու մասին 05/13/2022 15:46 | Քրեական խրոնիկոն
Մայիսի 10-ին Ստեփանակերտի «Վերածննդի» հրապարակում տեղի ունեցած հրաձգության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով ԱՀ քննչական կոմիտեի քննիչի որոշմամբ ԱՀ քաղաքացի Սամվել Կարապետյանը (խմբ.) որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ԱՀ քրեական օրենսգրքի 269-րդ հոդվածի 4-րդ մասով և 245-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված ենթադրյալ հանցանքների կատարման համար և վերջինիս առաջադրվել է մեղադրանք:Այս մասին հայտնում են ԱՀ դատախազությունից՝։
Նկատի ունենալով մեղադրյալի կողմից դեպքի հանգամանքների վերաբերյալ գործով պարզված փաստական տվյալներին համահունչ ցուցմունքներ տալը, տուժողների ու ականատեսների հարցաքննված, գործով անհետաձգելի քննչական գործողությունների կատարված լինելը (հետևաբար նաև քրեական դատավարության մասնակիցների վրա ազդելու ցածր հնարավորությունը), ինչպես նաև խափանման միջոց ընտրելիս ԱՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 146-րդ հոդվածով նախատեսված՝ քննության ենթակա մնացյալ հանգամանքները, նախաքննական մարմինը եկել է այն եզրահանգման, որ մեղադրյալի պատշաճ վարքագիծը կարելի է ապահովել անազատության մեջ պահելու հետ չկապված խափանման միջոցի ընտրմամբ, ուստի քննիչի կողմից որոշում էր կայացվել մեղադրյալի նկատմամբ չհեռանալու մասին ստորագրությունը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում կատարվել են խուզարկություններ, առգրավումներ, հարցաքննություններ, նշանակվել են մի շարք փորձաքննություններ:
Նախաքննությունը շարունակվում է, որի ընթացքի ու արդյունքների մասին կտրվի հավելյալ տեղեկություն:
Քրեական գործի մինչդատական քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ դատախազական հսկողությունն իրականացվում է ԱՀ գլխավոր դատախազության մարդու դեմ ուղղված և ընդհանուր բնույթի հանցագործությունների գործերով բաժնի կողմից:

Генералу Самвелу Карапетяну("Огановскому") предъявили обвинение, с него взята подписка о невыезде 05/13/2022 16:17 | Криминальная хроника
Генералу Самвелу Карапетяну ("Огановскому") предъявили обвинение по делу о стрельбе, произошедшем 10 мая на площади Возрождения в центре Степанакерта, с него взята подписка о невыезде. Об этом сообщает Прокуратура Республики Арцах.
Согласно сообщению, он привлечен в качестве обвиняемого по ч.4 ст. 269 и ч.1 ст. 245 УК Республики Арцах.
"С учетом того, что Карапетян дал показания, созвучные с фактическими данными относительно установленных обстоятельств дела, а также того, что свидетели и потерпевшие уже допрошены, а неотложные следственные действия – проведены(следовательно, мала также вероятность оказания влияния на участников уголовного судопроизводства), и других обстоятельств, орган предварительного следствия пришел к заключению, что обеспечение надлежащего поведения обвиняемого на свободе представляется возможным при применении меры пресечения, не связанного с содержанием под стражей, поэтому принял решение отпустить его под подписку о невыезде", - говорится в сообщении.
В ходе расследования дела проведены обыски, выемки, допросы, назначен ряд экспертиз. Следствие продолжается.