Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները քննարկել են սահմանազատման հանձնաժողովի, պայմանագրի վերաբերյալ հարցեր 05/12/2022   22:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 12-ին Դուշանբեում տեղի է ունեցել Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը։
Քննարկվել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ստանձնած հանձնառությունների կատարման ընթացքը:
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային կոմունիկացիաների և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման, սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ստեղծման և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման պայմանագրի վերաբերյալ։
Նախարար Միրզոյանը վերահաստատել է հայկական կողմի դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորման շրջանակներում արցախահայության անվտանգության, իրավունքների և ազատությունների երաշխավորման, ինչպես նաև ԼՂ կարգավիճակի վերաբերյալ։
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը շեշտել է նաև 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ստեղծված հումանիտար խնդիրների շուտափույթ լուծման կարևորությունը՝ այդ թվում հայ ռազմագերիների անհապաղ հայրենադարձման անհրաժեշտություն։
20:00 11/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱռաջիկայում նախատեսվում է ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը
09:55 11/05/2022  |  ՄամուլԱրարատ Միրզոյանի ծեծի գործը՝ մահակ. ոչինչ չի արվում. «Ժողովուրդ»
11:19 06/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը ԱՄՆ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահին նեկայացրել է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված վերջին զարգացումները
10:38 03/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴաշնակցական երիտասարդները Վաշինգտոնում Արարատ Միրզոյանին թրքաոճ անակնկալ են մատուցել
23:06 02/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ Վաշինգտոնում ստորագրել է փոխըմբռնման հուշագիր

Мирзоян, Лавров и Байрамов на встрече в Душанбе обсудили договор о нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном 05/13/2022   00:07  |  Лента новостей
В Душанбе 12 мая состоялась встреча глав МИД Армении, России и Азербайджана.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, в ходе встречи был обсужден процесс выполнения обязательств, взятых трехсторонними заявлениями от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года.
Состоялся обмен мнениями относительно разблокировки региональных коммуникаций и экономических связей, формирования комиссии по вопросам делимитации и пограничной безопасности, а также относительно договора о нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
Министр Мирзоян подтвердил позицию армянской стороны относительно обеспечения безопасности, прав и свобод армян Арцаха в рамках всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта, а также статуса Нагорного Карабаха.
Министр иностранных дел Армении также подчеркнул важность скорейшего решения гуманитарных проблем, создавшихся в результате 44-дневной войны, в том числе необходимость немедленного возвращения армянских военнопленных.