Վարչապետն այցելել է Նիդերլանդների գործատուների և արդյունաբերողների համադաշնություն` տեղի գործարարներին ներկայացրել ՀՀ-ում ներդրումների իրականացման հնարավորությունները 05/11/2022 12:43 | ԼՐԱՀՈՍ
Շարունակվում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական այցը Նիդերլանդների Թագավորություն: Վարչապետը մայիսի 11-ին Հաագայում այցելել է Նիդերլանդների գործատուների և արդյունաբերողների համադաշնության գրասենյակ, որտեղ հանդիպում է ունեցել տեղի գործարար համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Նիդերլանդների գործատուների և արդյունաբերողների համադաշնության տնօրեն Ինգրիդ Թիյսենը նշել է, որ տեղի գործարարների շրջանում առկա է Հայաստանի հետ համագործակցության հետաքրքրվածություն և շահագրգռվածություն, ուստի իրենք պատրաստ են քննարկել ՀՀ-ում տարբեր ոլորտներում ներդրումների իրականացման հնարավորությունները, ծանոթանալ բիզնեսի համար ստեղծված պայմաններին: Նրա խոսքով` Նիդերլանդներում հայ համայնքն ունի մեծ համակրանք, որի ներկայացուցիչներն աչքի են ընկնում աշխատանքի նկատմամբ պատասխանատվությամբ, ստեղծագործելու և բիզնես ոլորտում աշխատելու ձիրքով:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ ուրախ է Հաագայում աշխատանքային օրը սկսել գործարարների հանդիպումով և նիդերլանդական բիզնեսին ներկայացնել Հայաստանի տնտեսական հնարավորություններն ու գրավչությունը՝ նաև ներկայիս մարտահրավերների լույսի ներքո։ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել այս կարևոր հանդիպումը անցկացնելու համար և ներկայացրել մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումները, այդ թվում` բիզնեսի համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու, համակարգային կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղությամբ:
Մասնավորապես, Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանում տեղի են ունենում ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման արդյունավետ բարեփոխումներ նաև Եվրոպական միության օժանդակությամբ, որոնք միտված են ներդրումների համար բարենպաստ պայմանների ապահովմանը: Վարչապետը ներդրումների ներգրավման համատեքստում կարևորել է տարածաշրջանային կայությունը և հավելել, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է դրանում:
Անդրադառնալով ՀՀ-ում կապիտալ ներդրումներին` վարչապետը խոսել է Հյուսիս- հարավ ճանապարհաշինական խոշորածավալ ծրագրի մասին: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է համագործակցությունը նաև գյուղատնտեսության, բարձր տեխնոլոգիաների, կրթության, արդյունաբերության ոլորտներում: Վարչապետը, մասնավորապես, անդրադարձել է ժամանակակից գյուղատնտեսության, կրթության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառներում իրականացվող ծրագրերին և հավելել, որ այս ուղղությունները կառավարության համար ունեն ռազմավարական նշանակություն: Գործադիրի ղեկավարը կարևորել է նաև համագործակցությունը զբոսաշրջության, այդ թվում` գաստրոտուրիզմի ոլորտում, որտեղ ևս առկա են լայն հնարավորություններ:
Հանդիպմանը վարչապետ Փաշինյանը, ինչպես նաև ՀՀ կառավարական պատվիրակության անդամները պատասխանել են գործարարների տարբեր հարցերի, որոնք առնչվել են մեր երկրում ներդրումային ծրագրերի իրականացման հնարավորություններին և հեռանկարներին: Վարչապետն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է քննարկել փոխշահավետ ծրագրերն ու նախագծերը և իր գործիքակազմերի շրջանակում օժանդակել դրանց արդյունավետ կյանքի կոչմանը:

Пашинян представил нидерландским бизнесменам возможности инвестиций в Армении 05/11/2022 16:50 | Экономика
Продолжается официальный визит премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Королевство Нидерландов. Подробности передает пресс-служба главы правительства Армении.
Премьер-министр 11 мая в Гааге посетил офис Конфедерации работодателей и промышленников Нидерландов, где провел встречу с представителями местного бизнес-сообщества.
Директор Конфедерации работодателей и промышленников Нидерландов Ингрид Тиссен отметила, что местные бизнесмены заинтересованы в сотрудничестве с Арменией, следовательно, они готовы обсудить инвестиционные возможности в разных сферах в Армении, ознакомиться с созданными для бизнеса условиями. По ее словам, большой симпатией пользуется армянская община Нидерландов, представители которой выделяются своей ответственностью к работе, креативом и талантом в сфере бизнеса.
Премьер-министр Пашинян отметил, что рад начать рабочий день в Гааге со встречи с бизнесменами и представил экономические возможности и привлекательность Армении для нидерландского бизнеса, в том числе в свете текущих вызовов. Никол Пашинян поблагодарил за проведение этой важной встречи и представил осуществляемые в нашей стране реформы, в том числе по созданию благоприятных условий для бизнеса и борьбе с системной коррупцией.
В частности, Никол Пашинян отметил, что в Армении, в том числе при поддержке Евросоюза, проводятся эффективные реформы по развитию демократических институтов, которые направлены на обеспечение благоприятных условий для инвестиций. В контексте привлечения инвестиций премьер-министр подчеркнул важность региональной стабильности, добавив, что правительство Армении заинтересовано в этом.
Коснувшись капитальных вложений в Армению, премьер-министр поговорил о масштабной программе строительства автомагистрали Север-Юг. Никол Пашинян также подчеркнул важность сотрудничества в сферах сельского хозяйства, высоких технологий, образования и промышленности. Премьер-министр, в частности, коснулся программ, реализуемых в сферах современного сельского хозяйства, образования и информационных технологий, добавив, что эти направления имеют стратегическое значение для правительства. Глава правительства коснулся также сотрудничества в сфере туризма, в том числе гастротуризма, где есть широкие возможности.
В ходе встречи премьер-министр Пашинян, а также члены правительственной делегации Армении ответили на различные вопросы предпринимателей, которые касались возможностей и перспектив реализации инвестиционных программ в нашей стране. Премьер-министр подчеркнул, что правительство Армении готово обсуждать взаимовыгодные программы и проекты, поддерживать их эффективную реализацию в рамках своего инструментария.