Թույլ չենք տալու, որ խախտվի ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը. Վանեցյան (տեսանյութ) 05/10/2022 13:14 | ԼՐԱՀՈՍ
Ժողովուրդն արդեն ոտքի է կանգնել և այս շարժումն առաջ է գնալու։ Հաջողությունը հայ ժողովրդինն է լինելու։ Այս մասին քայլերթի ընթացքում լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը։
Ինչ վերաբերում է մարզեր կատարած այցերին, մարզերում քաղաքացիների ակնկալիքներին, Վանեցյանը նշեց, որ մարզերում քաղաքացիները շատ վախեցած են, որովհետև իրենց սպառնում են, ասում են՝ աշխատանքից կազատեն իրենց, իրենց բարեկամներին, հարկային ստուգումներ կլինեն, եթե տնտեսվարողներ են, կան բազմաթիվ սադրիչներ, որոնք խայտառակ պահվածք դրսևորելով փորձել են «հարամել» հանդիպումը՝ քաղաքացիների հետ, բայց հանդիպումն ի վերջո տեղի ունեցավ։
«Մարդկանց թիվը, որը կար, համարում եմ բավարար։ Կարևորն այն է, որ զգում ես շնչառությունը, որ մարդիկ իրապես դժգոհ են այս իշխանություններից, ուղղակի այս պահին դեռևս վախենում են դուրս գալ փողոց»,- նշեց Վանեցյանը։
Անդրադառնալով Ջեյհուն Բայրամովի հայտարարություններին, թե այաստանում ակցիա իրականացնող մարդիկ երկար տարիներ՝ գրեթե 30 տարի, սուտ խոստումներ են տվել հայ ժողովրդին, ապրել պատրանքների մեջ ու այսօր Հայաստանը մղում են դեպի անդունդ՝ Վանեցյանը նշեց, որ նույնն ասում են նաև մեր իշխանությունները, ուստի տարբերություն չի դնում ՀՀ այսօրվա իշխանությունների և Բաքվի իշխանությունների հայտրարություններում։
«Ի՞նչ է նշանակում Բաքուն մեզ նման բան է ասում։ Մենք ասում ենք՝ միակողմանի զիջումների չենք գնալու, ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը չենք թողնի խախտվի, մենք չենք թողնելու, որ Արցախի ժողովուրդը լինի վտանգված»,- ընդգծեց Վանեցյանը։

Артур Ванецян: мы не допустим нарушения территориальной целостности Армении 05/10/2022   13:34  |  Лента новостей
Народ уже восстал, и это движение будет нарастать, успех будет за армянским народом, заявил в беседе с журналистами в ходе протестного шествия председатель партии "Отечество", глава парламентской фракции "Честь имею" Артур Ванецян.
Что касается ожиданий от визитов в области, Ванецян отметил, что в регионах граждане очень напуганы, потому им и их родственникам угрожают увольнениями, налоговыми проверками. Действуют многочисленные провокаторы, которые своим позорным поведением «испоганили» встречу с гражданами, но встреча все равно состоялась.
"Число людей, которые собрались, считаю достаточным. Важно, что чувствуешь атмосферу. Люди, действительно, недовольны властями, просто пока боятся выходить на улицу", - отметил Ванецян.
Комментируя заявления главы МИД Азербайджана Джейхуна Байрамова о том, что протестующие в Армении на протяжении 30 лет давали лживые обещания армянскому народу, а сегодня толкают Армению в пропасть, Ванецян отметил, что с аналогичными высказываниями выступают и власти, поэтому он не видит различий между заявлениями нынешнего руководства Армении и властей Азербайджана.
"Что значит, Баку нам говорит подобные вещи. Мы же говорим, что не пойдем на односторонние уступки, не допустим, чтобы территориальную целостность Армении была нарушена, не позволим, чтобы народ Арцаха оказался под угрозой", - отметил Ванецян.