Սասուն Խաչատրյանի ղեկավարած կառույցը չէր կարող քննել Աղվան Հովսեփյանի վերաբերյալ քրեական գործը, դատախազությունն առնվազն պետք է գործը մեկ այլ մարմնի տար.փաստաբան (տեսանյութ) 05/06/2022   16:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սասուն Խաչատրյանի ղեկավարած կառույցը չէր կարող քննել ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, ՔԿ նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանի վերաբերյալ քրեական գործը։ Փաստաբան Երեմ Սարգսյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ դատախազությունը պետք է գործը մեկ այլ՝ օբյեկտիվ մարմնի տար, թեև Հայաստանում դժվար կլիներ այդպիսին գտներ, սակայն այդ պարագայում առնվազն գոնե անձնական դաշտից դուրս կլիներ։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ երեկ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, ՔԿ նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանը հետաքրքիր բացահայտումներ է արել, այդ թվում՝ ՀՔԾ նախկին պետ, այժմ՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանի հետ հարաբերությունների մասին։ Մասնավորապես, Աղվան Հովսեփյանը հայտարարել է, որ Սասուն Խաչատրյանի հետ փաստացի ունեցել է ե՛ւ լավ, ՛եւ վատ հարաբերություններ, մասնավորապես Գլխավոր դատախազի պաշտոնում իր պաշտոնավարման ժամանակ Սասուն Խաչատրյանն ունեցել է առաջխաղացում, արժանացել պարգեւների, սակայն հետագայում հրաժարվել է նրան ընդունել ՀՀ քննչական կոմիտեում աշխատանքի՝ չնայած բազմաթիվ խնդրանքներին։ Նման պայմաններում Սասուն Խաչատրյանը պարտավոր էր ինքնաբացարկ հայտնել ու չիրականացնել նախաքննություն, քանի որ չէր կարող լինել օբյեկտիվ։
Լրագրողների հետ զրույցում փաստաբան Երեմ Սարգսյանից հետաքրքրվեցինք՝ այն հանգամանքը, որ գործը քննվել է հենց Սասուն Խաչատրյանի ղեկավարած կառույցը, արդյոք չի նշանակում, որ գործն ի սկզբանե տապալված է՝ փաստաբանը պատասխանեց՝ միանշանակ դա է նշանակում։ Նրա խոսքով՝ ցանկացած գործ, որը քննվում է, պետք է օբյեկտիվ տեսանկյունից մարմինը պետք է լինի անկախ, անկողմնակալ։
«Կարող են պատճառաբանել, որ քննիչն անձնապես կապ չունի, բայց պետք չէ կտրվել իրականությունից։ Ցանկացած քննիչ ենթարկվում է իր վերադասին, իսկ ՀՀ-ում՝ առավել ևս, անվերապահորեն է ենթարկվում վերադասին։ Այսինքն՝ ինքնուրույնության չնչին նշույլ անգամ չկա, իսկ եթե ենթարկվում է վերադասին, արդեն տարբերություն չկա՝ քննիչն է քննում, թե ղեկավարը։ Այս առումով դատախազությունն առնվազն պետք է այլ մարմնի տար, օբյեկտիվ մարմնի, որը, թեև ՀՀ-ում դժվար է այդպիսին գտնել, բայց առնվազն գոնե անձնական դաշտից դուրս կլիներ, կմնար պետական խնդիրը։ Պետք է միանշանակ այլ մարմին քններ»,- նշեց Սարգսյանը։
Շարունակելով ոչ պատշաճ սուբյեկտի կողմից գործի քննության հանգամանքին՝ փաստաբանը ուշադրություն հրավիրեց նաև գործը դատարանում՝ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի կողմից քննելու հանգամանքին։ Փաստաբանը հիշեցրեց, որ դատավորին ինքնաբացարկի միջնորդություն էին ներկայացրել՝ նշելով, որ դատարանի նախագահը դիտավորյալ է մակագրել գործը Մարտիրոսյանին, որպեսզի հետագայում անակնկալներ չլինեն։ Փաստաբանն ընդգծեց՝ ինչ որոշում էլ կայացվի՝ անարդար է լինելու։
16:28 05/05/2022  |  Դատական ռեպորտաժներԱղվան Հովսեփյանը դատարանում բացահայտումներով է հանդես եկել Սասուն Խաչատրյանի վերաբերյալ (տեսանյութ)

Возглавляемая Сасуном Хачатряном структура не могла расследовать дело в отношении Агвана Овсепяна - адвокат 05/06/2022   17:15  |  Лента новостей
Возглавляемая Сасуном Хачатряном структура не могла расследовать уголовное дело в отношении бывшего генерального прокурора Армении, экс-председателя СК Агвана Овсепяна. Как заявил адвокат Ерем Саркисян в беседе с журналистами, прокуратура должна была передать дело другому, более объективному органу, хотя сложно было бы такой в Армении сыскать. Однако, по его словам, “в данном случае дело хотя бы оказалось бы вне личного поля”.
Как уже ранее сообщало агентство, бывший генпрокурор Армении на вчерашнем заседании суда выступил с интересными разоблачениями, в  том числе относительно отношений с экс-главой ССС, ныне председателем Антикоррупционного комитета Сасуном Хачатряном. В частности, Агван Овсепян заявил, что с Сасуном Хачатряном у него фактически были и хорошие, и плохие взаимоотношения. В частности, в бытность его генпрокурором Сасун Хачатрян продвинулся по службе, удостоился наград, однако впоследствии он отказал ему в приеме на работу в Следственный комитет, несмотря на многочисленные просьбы. В подобных условиях Сасун Хачатрян был обязан взять самоотвод и не вести предварительное расследование, поскольку не мог быть объективным.
Мы поинтересовались у адвоката Ерема Саркисяна, не указывает ли расследование дела возглавляемой Сасуном Хачатряном структурой на его изначальный провал, адвокат отметил, что однозначно это так. По его словам, расследование любого дела должно вестись с объективной точки зрения, орган, его расследующий, должен быть независимым, беспристрастным.
“В качестве довода они могут сослаться на то, что следователь с этим никак не связан, но не стоит отрываться от реальности. Любой следователь подчиняется вышестоящему начальству, тем более в РА, беспрекословно подчиняется вышестоящему начальству. Нет даже тени самостоятельности. Если же подчиняется вышестоящему начальству, то уже нет разницы, расследует его следователь или руководитель. Поэтому прокуратура по крайней мере должна была передать дело другому, объективному органу, хотя сложно было бы такой в Армении сыскать. В данном случае оно хотя бы оказалось бы вне личного поля. Дело однозначно должен был расследовать другой орган” , - отметил Саркисян.
Адвокат также привлек внимание на рассмотрение дела в суде судьей Мнацаканом Мартиросяном. Он напомнил, что защита ходатайствовал об отводе судьи, отметив, что председатель суда намеренно передал дело на рассмотрение Мартиросяну во избежание сюрпризов в  будущем.  Адвокат подчеркнул, что какое бы решение не вынесли, оно будет несправедливым.