Վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել է Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման նոր մոդելի նախագիծը 05/02/2022   16:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման նոր մոդելի նախագիծը: Այն ներկայացրել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը:
Նախ անդրադարձ է կատարվել անձի ֆունկցիոնալության գնահատման ներկայիս համակարգին, առկա խնդիրներին ու թերություններին, հաշմանդամության փորձաքննության գործընթացին, մատուցվող ծառայություններին, երաշխիքներին, ինչպես նաև սոցիալական պաշտպանությանը:
Նշվել է, որ հաշմանդամության քաղաքականության փոփոխության նոր մոդելը նախատեսում է առավել հասցեական մոտեցում ցուցաբերել հաշմանդամություն ունեցող անձանց՝ հաշվի առնելով նաև ընտանիքների հնարավորություններն ու կարողությունները: Բացի այդ, նախատեսվում է Միասնական սոցիալական ներկայիս 34 ծառայությունների փոխարեն այդ թիվը հասցնել 49-ի, բարելավել վերջիններիս ենթակառուցվածքներն ու նյերգրավվել մասնագիտական նոր կարողություններ:
Այնուհետև անդրադարձ է կատարվել մոդելի ներդրման «ճանապարհային քարտեզ»-ին, ինչպես նաև նոր համակարգից ակնկալվող արդյունքներին: Զեկուցվել է, որ մոդելը մշակվել է՝ հաշվի առնելով միջազգային փորձը:
Ամփոփելով քննարկումները՝ վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է հաշմանդամություն ունեցող անձանց հանրային կյանքում ներգրավվածության ուղղությամբ հետևողական աշխատանքների իրականացումն ու հասցեական աջակցության ապահովումը: Միաժամանակ, կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է խորհրդակցության ընթացքում ներկայացված գաղափարներն ու առաջարկությունները, որոնք միտված են մոդելի արդյունավետության բարձրացմանը, ներառել նախագծում՝ լրամշակելով այն:
20:36 30/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքացու օրվա առիթով կառավարությունում Նիկոլ Փաշինյանը ընդունել է աշակերտներին
14:07 30/04/2022  |  ՄեկնաբանությունԱյս իշխանությունները մեզ կանգնեցրել են ապրելու և մեռնելու երկընտրանքի առաջ. Բաղդասարյան

В правительстве Армении обсудили проект новой Модели оценки функциональности человека 05/02/2022   17:19  |  Лента новостей
Под председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна в правительстве состоялось совещание, в ходе которого был обсужден проект новой Модели оценки функциональности человека. Проект представлен министерством труда и социальных вопросов. Об этом сообщает пресс-служба премьера Армении.
Сначала были затронуты действующая система оценки функциональности человека, существующие проблемы и недостатки, процесс экспертизы инвалидности, предоставляемые услуги, гарантии, а также вопросы социальной защиты.
Было отмечено, что новая модель изменения политики инвалидности предусматривает более целенаправленный подход к людям с инвалидностью с учетом возможностей и потенциала их семей. Кроме того, вместо нынешних 34 единых социальных услуг планируется увеличить их количество до 49, улучшить инфраструктуру последних и ввести новые профессиональные навыки.
Затем была затронута “дорожная карта” внедрения модели, а также ожидаемые от новой системы результаты. Было доложено, что модель разработана с учетом международного опыта.
Подводя итоги обсуждений, премьер-министр Пашинян подчеркнул важность последовательной работы по вовлечению людей с инвалидностью в общественную жизнь и оказанию адресной поддержки. Глава правительства поручил представленные в ходе совещания идеи и предложения, направленные на повышение эффективности модели, включить в проект и доработать его.