Զոհված զինվորների հարազատները պահանջում են պատասխանատվության ենթարկել Նիկոլ Փաշինյանին.ակցիա՝ Դատախազության դիմաց 04/28/2022 15:59 | ԼՐԱՀՈՍ
Զոհված զինվորների հարազատները շարունակում են ակցիան՝ Դատախազության դիմաց, նրանք գիշերն անցկացրել են ՀՀ գլխավոր դատախազության շենքի մոտ։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ զոհված զինծառայողների ծնողները ՀՀ գլխավոր դատախազությունից պահանջում էին քրեական գործով իրենց որպես տուժողների իրավահաջորդ ճանաչել, ինչը բավարարվել է։ Մյուս պահանջը, որը ներկայացվել էր ծնողների կողմից, վերաբերում էր Նիկոլ Փաշինյանին քրեական գործով որպես մեղադրյալ ներգրավելուն։ Նշված միջնորդությունը դատախազությունն ուղարկել էր Հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ Մովսես Հակոբյանի հայտարարությունների հիման վրա հարուցված քրեական գործի շրջանակներում քննարկելու։ Ծնողները 48 ժամ ժամանակ էին տվել՝ նշված միջնորդության վերաբերյալ որոշում կայացնելու համար, սակայն երեկ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը և քրեական գործով հսկողություն իրականացնող դատախազ Արմեն Մուրադյանը ծնողների հետ հանդիպմանը նշեցին, որ քրեական դատավարության օրենսգիրքը սահմանում է 5-օրյա ժամկետ՝ միջնորդության լուծման համար, ինչից հետո իրավիճակը լարվեց Ծնողների և դատախազության ներկայացուցիչների միջև վիճաբանություն է տեղի ունեցել, ապա ծնողների մի մասը որոշել են գիշերել դատախազության շենքի մոտ՝ պահանջելով առավել սեղմ ժամկետներում միջնորդությանը լուծում տալ, մեղադրյալ ներգրավել և կալանավորել Փաշինյանին, քանի որ գտնում են, որ Փաշինյանը կարող է փախչել ՀՀ-ից։

Родители погибших военнослужащих требуют привлечь Пашиняна к ответственности: акция у здания Генпрокуратуры продолжается 04/28/2022   16:33  |  Лента новостей
Родители погибших военнослужащих продолжают акцию перед зданием Генеральной прокуратуры Армении. Они провели ночь у здания надзорного ведомства.
Они также требуют привлечь Никола Пашиняна в качестве обвиняемого по уголовному делу. Упомянутое ходатайство прокуратура направила в Антикоррупционный комитет для рассмотрения в рамках уголовного дела, возбужденного на основании заявлений Мовсеса Акопяна. Родители дали 48 часов на принятие решение по указанному ходатайству. Однако накануне советник генпрокурора Гор Абрамян и прокурор Армен Мурадян на встрече с родителями отметили, что УПК предусматривает пятидневный срок для разрешения ходатайства. После этого обстановка накалилась, между родителями и представителями прокуратуры возник спор, поле чего часть родственников решила ночевать у здания Генпрокуратуры, требуя  разрешения ходатайства в более сжатые сроки, привлечь Пашиняна в качестве обвиняемого и арестовать его, поскольку они считают, что премьер может покинуть страну.