ԼՂ-ում հայ ժողովուրդը կանգնած է երկընտրանքի առաջ. Արմեն Գևորգյանի ելույթը՝ ԵԽԽՎ-ում 04/26/2022 10:26 | ԼՐԱՀՈՍ
Արմեն Գևորգյանի ելույթը ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի ապրիլի 25֊ի լիագումար նիստում
Պարոն նախագահ,
Երեկ՝ ապրիլի 24-ին, աշխարհասփյուռ հայությունը և շատ այլ ազգեր հիշում էին Հայոց ցեղասպանությունը։ Մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն, որը հերքում են Եվրոպայի խորհրդի երկու անդամները՝ Թուրքիան և Ադրբեջանը։
Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիան «ժխտումն» անվանում է ցեղասպանության նույն հանցագործության վերջին փուլ։
Կա մեկ այլ բան էլ, որ մեր օրերում Ադրբեջանը ժխտում է Թուրքիայի աջակցությամբ, այն է ՝ իրենց պատմական հայրենիքում ապրելու հայերի իրավունքը։
2020 թվականի աշնանը Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված 44-օրյա պատերազմից հետո Արցախի Հանրապետությունում՝ Լեռնային Ղարաբաղում, հայ ժողովուրդը կանգնած է երկընտրանքի առաջ. կա'մ շարունակել ընթանալ իր անկախ զարգացման և
արժանապատիվ կյանքի ճանապարհով՝ պահպանելով ազգային ինքնությունը, կա'մ կրկնել մեր հայրենակիցների սարսափելի ճակատագիրը, ովքեր ժամանակին ապրել են ներկայումս Ադրբեջանի կազմում գտնվող Նախիջևան անունով տարածաշրջանում:
Խորհրդային Ադրբեջանի կազմում 70 տարիների ընթացքում Նախիջևանի ողջ հայ բնակչությունն իսպառ վերացել է։ Նախիջևանի հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգությունն ամբողջությամբ ոչնչացվել է։ Այժմ Ադրբեջանը փորձում է ստիպել արցախահայությանն արժանանալ նույն ճակատագրին։
Ես կոչ եմ անում Եվրոպայի խորհրդին հստակ և խիստ ազդանշան ուղարկել ղարաբաղյան հակամարտության բոլոր կողմերին առ այն, որ միջազգային հանրությունը կշարունակի աջակցել հակամարտության կարգավորման երեք հիմնական սկզբունքներին, որոնք սահմանված են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կողմից։
Այդ սկզբունքներից մեկը՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառումը, բազմիցս խախտվել է և շարունակում է խախտվել այս օրերին։ Այդ իսկ պատճառով միջազգային հանրությունը չի կարող Արցախի հայ ժողովրդից պահանջել ապրել Ադրբեջանի տիրապետության ներքո, որը հայերի նկատմամբ էթնիկ զտումների պետական քաղաքականություն է իրականացնում ։ Պետություն, որը երեք տասնամյակների ընթացքում նրանց դեմ երեք լայնածավալ պատերազմ է սանձազերծել։ Պետություն, որը փորձում է վերաշարադրել տարածաշրջանի
պատմությունը՝ ժխտելու համար հայկական ժառանգության և մշակույթի զուտ գոյությունը։ Եվ վերջապես՝ մի պետություն, որը չի ամաչում հրապարակայնորեն հայտարարել նաև Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ իր տարածքային նկրտումների մասին։
Ես հավատում եմ, որ խաղաղությունը մեր տարածաշրջանում այլընտրանք չունի։
Երկարաժամկետ և կայուն խաղաղության համար անհրաժեշտ են փոխընդունելի լուծումներ ։ Մեր կազմակերպության համար կարևոր մարտահրավեր է սահմանափակել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը մերժելու գործում գազի և նավթի դիմաց Եվրոպայի լուռ համաձայնությունն ապահովելու Ադրբեջանի ջանքերը ։
Եվ վերջապես, պարոն նախագահ, նախօրեին շոկ էր տեսնել, որ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Չավուշօղլուն, անձ, ով այս վեհաժողովի նախագահն է եղել երկու տարի, Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգների հետ հաղորդակցվում է հայտնի թուրք ազգայնական ահաբեկչական կազմակերպության ժեստերով ։ Նման պահվածքը պետք է անընդունելի լինի և դատապարտվի Եվրոպայի խորհրդի կողմից։
Կոչ եմ անում Թուրքիայի ներկայացուցիչներին նույն ջանասիրությամբ լծվել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու գործին։

Армянский депутат в ПАСЕ предупредил мир об угрозе повторения в Арцахе страшной участи Нахиджевана 04/26/2022   11:24  |  Лента новостей
Депутат парламента РА от фракции "Армения" Армен Геворкян 25 апреля выступил на пленарном заседании весенней сессии ПАСЕ.
"Вчера, 24 апреля, армяне всего мира и многие другие нации вспоминали о Геноциде армян. Преступление против человечества, которое отрицают два члена Совета Европы – Турция и Азербайджан. Международная ассоциация геноцидологов называет "отрицание" последней стадией того же преступления,  геноцида. Есть еще кое-что, что Азербайджан в наши дни отрицает при поддержке Турции. Речь идет о праве армян жить на своей исторической родине", - заявил Геворкян.
Как отметил Геворкян, осенью 2020 года после развязанной Азербайджаном войны армянский народ в Республике Арцах, в Нагорном Карабахе, оказался перед дилеммой: либо продолжать идти по пути независимого развития и достойной жизни, сохраняя национальную идентичность, либо повторить ужасающую участь своих соотечественников, которые в свое время проживали в регионе под названием Нахиджеван, находящемся ныне в составе Азербайджана.
"За 70 лет нахождения в составе Советского Азербайджана все армянское население Нахиджевана полностью исчезло. Все армянское культурное и религиозное наследие Нахиджевана было полностью уничтожено. Теперь Азербайджан пытается вынудить армян Арцаха удостоиться той же участи", - сказал Геворкян.
Он призвал Совет Европы направить четкий и решительный месседж всем сторонам карабахского конфликта о том, что международное сообщество будет и впредь поддерживать три основных принципа урегулирования конфликта, которые определены сопредседательством Минской группы ОБСЕ.
"Один из этих принципов – неприменение силы или угрозы силой неоднократно  нарушался и продолжает попираться в эти дни. По этой причине международное сообщество не может требовать от армянского народа Арцаха жить под господством Азербайджана, который проводит государственную политику этнической чистки в отношении армян. Государство, которое в течение трех десятилетий развязало трижды широкомасштабную войну. Государство, которое пытается переписать историю региона для отрицания существования армянского наследия и культуры. И наконец, государство, которое не стыдится публично заявлять о своих территориальных претензиях и в отношении Республики Армения", - отметил Армен Геворкян.
Геворкян заявил, что верит в том, что альтернативы миру в регионе нет.  По его словам, для долгосрочного мира и стабильности необходимы взаимоприемлемые решения.
Геворкян также обратил внимание председателя на недавнее поведение главы МИД Турции. "Накануне я был шокирован увиденным. Министр иностранных дел Турции Чавушоглу, который  был председателем Ассамблеи в течение двух лет,  общается с потомками переживших Геноцид армян жестами известной турецкой националистической террористической организации. Такое поведение должно быть неприемлемым для Совета Европы и удостоиться осуждения с его стороны", - подчеркнул Геворкян.