Ձեր պահանջի արդարացիությունը չի վիճարկվում. Արթուր Դավթյանը հանդիպում առաջարկեց զոհված զինվորների հարազատներից մի քանիսի հետ 04/26/2022 17:01 | ԼՐԱՀՈՍ
Ես հասկացել եմ ձեր ցավը, ձեր վիշտը և դրա համար իջել եմ այստեղ, քանի որ արտառոց իրավիճակ է: Դատախազության դիմաց ակցիա իրականացնող 44-օրյա պատերազմում զոհվածների հարազատների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 18-ին Ցորի զորամասի Դ-20 հրետանային դիվիզիոնի զոհված զինծառայողների ծնողները ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի դեմ քրեական գործ հարուցելու պահանջով դիմել էին դատախազություն։
Զոհված զինվորների հարազատների հետ հանդիպմանը Արթուր Դավթյանը վստահեցրեց, որ վստահեցրեց, որ դատախազական բոլոր հնարավոր գործիքակազմն օգտագործվում է այդ քրեական գործով օբյեկտիվ քննություն իրականացնելու և իրավական գնահատական տալու համար
«Խնդիրն առաջացավ այն ժամանակ, երբ ՀՀ վարչապետը խորհրդարանում ձևակերպում արեց, ասաց՝ կարող էինք պատերազմը կանգնեցնել և ունենայինք նույն ելքը, այստեղից շատերի մոտ հարցադրում առաջացավ, որ միայն այս ձևակերպումը բավարար է, որպեսի մեղադրանքի նկարագրություն ներկայացվի, իսկ ես հիմա հակառակը կասեմ, եթե առանց պաշտպանություն կազմակերպելու մեր հայրենիքից տարածքներ զիջվեր, նույն տրամաբանությամբ մեղադրանքի որոշում չէ՞ր լինելու: Ինչու՞ եմ այս համեմատությունը բերում, որպեսզի հասկանալի լինի,թե ինչպիսի իրավիճակ է եղել, օպերատիվ ինչպիսի իրադրություն իրադրություն ենք ունեցել»,-ասաց Գլխավոր դատախազը:
Ծնողներից մեկն էլ Արթուր Դավթյանի առջև պարզեց իր զոհված որդու լուսանկարը և պահանջեց, որ Դավթյանն այս ամենն ասի «իր տղայի աչքերի մեջ նայելով»:
Արթուր Դավթյանն հանդիպում առաջարկեց զոհված զինվորների հարազատներից 10-ի հետ.
«Ձեր պահանջի արդարացիությունը չի վիճարկվում, բայց վստահ եմ, որ եկել եք, որպեսզի բովանդակային հասկանաք՝ գործը քննելու ուղղությամբ ի՞նչ քայլեր են արվում: Առաջարկում եմ, ձեր միջից ընտրեք 10 հոգի, հանգիստ միջավայրում կնստենք, ես ձեր հարցրին կպատասխանեմ,-ասաց Արթուր Դավթյանը և հեռացավ:

“Справедливость вашего требования не оспаривается”: генпрокурор Армении поговорил с родственниками погибших военнослужащих 04/26/2022   17:31  |  Лента новостей
Я понимаю вашу боль, ваше горе и поэтому я спустился к вам, поскольку ситуация из ряда вон выходящая, заявил генеральный прокурор Армении Артур Давтян на встрече с родственниками военнослужащих, погибших в ходе 44-дневной войны
На встрече с родственниками погибших военнослужащих Артур Давтян заверил, что весь прокурорский инструментарий задействован  для проведения объективного расследования этого уголовного дела и дачи правовой оценки.
“Проблема возникла тогда, когда премьер-министр РА в парламенте заявил, что мы могли бы остановить войну, но у нас был бы тот же исход. Отсюда у многих возник вопрос, что одной этой формулировки достаточно, чтобы представить описание обвинения. Я же сейчас скажу обратное: если бы территории нашей родины уступили без обороны, то разве по той же логике не принималось бы решение относительно обвинения? Я привожу это сравнение, чтобы было понятно, какая у нас оперативная обстановка была”, - сказал генпрокурор.
Один из родителей, который держал в руках фотографию своего погибшего сына, потребовал, чтобы генпрокурор произнес все это, взглянув в глаза его сыну.
Артур Давтян предложил провести встречу с  группой родителей в составе 10 человек.
“Справедливость вашего требования не оспаривается, но я уверен, что вы пришли, чтобы понять содержание, узнать, какие шаги предпринимаются в направлении расследования дела. Предлагаю выбрать  10  представителей и в спокойной обстановке я отвечу на ваши вопросы”, - заявил Артур Давтян и удалился.