Ցեղասպանությունից մեկ դար անց Արցախի հայորդիների ապահով ու անվտանգ կյանքի սպառնալիքները վերացված չեն. Գարեգին Երկրորդի ուղերձը 04/24/2022 10:26 | ԼՐԱՀՈՍ
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն հայոց կաթողիկոսը Հայոց ցեղասպանության սուրբ նահատակների հիշատակի օրվա կապակցությամբ ուղերձ է հղել, որը հրապարակել է Մայր աթոռի տեղեկատվական համակարգը։
«Այսօր, համախմբվելով մեր սրբազան տաճարներում, մեր քայլերն ուղղելով դեպի Ծիծեռնակաբերդի բարձունք, դեպի աշխարհասփյուռ համայնքներում կանգնեցված խաչքարեր ու հուշակոթողներ` մեր խոնարհումն ենք բերում Հայոց ցեղասպանության սուրբ նահատակներին։ Նրանք զոհ գնացին օսմանյան իշխանությունների ցեղասպան ծրագրին իրենց հայրենի բնակավայրերում և գաղթի ճանապարհներին՝ մարտիրոսությամբ վկայելով հավատարմությունը նախնյաց հավատին, դավանած արժեքներին և ազատ ու անկախ կյանքի տեսիլքին»,- ասված է ուղերձում։
Կաթողիկոսը նշում է, որ եղեռնահար ու հայրենազրկված ժողովուրդը, ապավինելով Աստծուն, կամք և ուժ գտավ՝ վերընձյուղելու իր անկախ պետականությունը պատմական հայրենիքի արևելյան փոքր հատվածում և շեն ու բարօր կյանք կերտելու իր զավակներին ապաստան տված աշխարհի տարբեր երկրներում։
Սակայն ցեղասպանությունից մեկ դար անց` Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո, մեր երկրի առջև ծառացած մարտահրավերները, հայրենիքի շուրջ ծավալվող աշխարհաքաղաքական գործընթացները, Ադրբեջանի ագրեսիվ ու հայատյաց քաղաքականությունը փաստում են, որ վերացված չեն հայ ժողովրդի ու մասնավորապես Արցախի հայորդիների ապահով ու անվտանգ կյանքի սպառնալիքները։
«Մեր սուրբ նահատակների հիշատակի առջև նվիրական մեր պարտքն է համախմբվել և պաշտպանել արցախահայ մեր ժողովրդի ազատ ու անկախ ապրելու իրավունքը, Հայաստան ու Արցախ մեր աշխարհի անվտանգությունը, կանխել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական հոգևոր-մշակութային ժառանգության բարբարոսաբար ոչնչացումը, որ չկրկնվի Նախիջևանում իրագործված մշակութային եղեռնը։ Այլև նվիրական մեր պարտքն է հետամուտ լինել Հայոց ցեղասպանության համընդհանուր ճանաչմանն ու դատապարտմանը, որ երբեք նման ոճրագործություն տեղ չգտնի մարդկության կյանքում, և արդարություն իրականացվի Ցեղասպանության զոհերի և ցեղասպանություն վերապրած բոլոր ժողովուրդների նկատմամբ»,- նշում է Գարեգին Երկրորդը։
Նրա խոսքով` պետական և ազգային-եկեղեցական կառույցների հանձնառությունը պիտի շարունակի մնալ Արցախի մեր ժողովրդի ոտնահարվող իրավունքների և հայոց արդար դատի բարձրաձայնումը միջազգային հարթակներում ։
«Մեր աղոթքն է, որ հարուցյալ Տերը, մեր սուրբ նահատակների բարեխոսությամբ, խաղաղություն պարգևի ողջ աշխարհին, ապահովություն ու բարօրություն՝ Հայաստան և Արցախ մեր երկրին և աշխարհասփյուռ մեր ժողովրդին։ Թող Բարձրյալի ողորմությունը, օրհնությունն ու խնամքը հովանի լինեն ամենքիս, այսօր և միշտ. Ամեն»,- ասված է կաթողիկոսի ուղերձում:
1915 թվականին տեղի ունեցած ոճրագործությունը, որի հետևանքով Օսմանյան կայսրությունում ավելի քան 1.5 մլն հայ է սպանվել, ХХ դարի առաջին ցեղասպանությունն է համարվում։ Թուրքիան ավանդաբար մերժում է ցեղասպանություն իրագործելու մեղադրանքներն ու անչափ ցավագին է ընդունում այդ հարցի վերաբերյալ քննադատությունը։
Հայոց ցեղասպանությունն առաջինը պետական մակարդակով ճանաչել է Ուրուգվայը՝ 1965 թվականին, այնուհետև նրա օրինակին են հետևել ևս 27 երկրներ` Արգենտինան, Ավստրիան, Բելգիան, Բոլիվիան, Բրազիլիան, Կանադան, Չիլին, Կիպրոսը, Չեխիան, Դանիան, Գերմանիան, Հունաստանը, Լատվիան, Լիտվան, Լյուքսեմբուրգը, Նիդեռլանդները, Պարագվայը, Լեհաստանը, Պորտուգալիան, Ռումինիան, Ռուսաստանը, Սիրիան, Սլովակիան, Շվեդիան, Շվեյցարիան, Ուրուգվայը, Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ի, Ավստրալիայի մի շարք նահանգներ։
Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին նաև հռչակագրեր և բանաձևեր են ընդունել մի շարք միջազգային կազմակերպություններ և միջազգային կառույցներ, այդ թվում՝ Եվրոպայի խորհուրդը և Եվրոպական խորհրդարանը, ինչպես նաև տարբեր երկրների վարչատարածքային միավորներ՝ նահանգներ և քաղաքներ։

Спустя век после Геноцида не устранены угрозы безопасной жизни армян Арцаха - Католикос 04/24/2022   10:58  |  Лента новостей
Католикос Всех армян Гарегин Второй выступил с посланием в связи с 107-ой годовщиной Геноцида армян. В послании, опубликованном пресс-канцелярией Первопрестольного Святого  Эчмиадзина, говорится:
"Сегодня, объединившись в наших священных храмах, устремляя свои стопы к вершине Цицернакаберда, к хачкарам и памятникам, воздвигнутым в общинах по всему миру, мы преклоняемся перед святыми мучениками Геноцида армян. Они пали жертвой геноцидального плана османских властей в своих родных поселениях, скитаясь по дорогам миграции, подтвердив свою приверженность вере предков и их ценностям, видению свободной и независимой жизни", - говорится в послании Патриарха.
Как подчеркнул глава Армянской Апостольской церкви, подвергшийся Геноциду и лишенный государственности народ, уповая на Бога, нашел в себе волю и силы восстановить свою независимую государственность на малой восточной части исторической родины и наладить благополучную жизнь в разных странах мира, приютивших его детей”, - говорится в послании.
Как отметил Католикос, спустя век после Геноцида, после 44-дневной Арцахской войны, вызовы, стоящие перед нашей страной, разворачивающиеся вокруг Родины геополитические процессы, агрессивная и антиармянская политика Азербайджана доказывают, что угрозы безопасной и спокойной жизни нашего патриотического народа, особенно армян Арцаха, не устранены.
По его словам, в память о святых армянских мучениках нашим заветным долгом является консолидация и защита права наших арцахских армян на свободную и независимую жизнь, безопасность нашего мира в Армении и Арцахе, предотвращение варварского уничтожения армянского духовного и культурного наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана, чтобы не повторился культурный геноцид Нахиджевана.
"Наш заветный долг - последовательно добиваться всеобщего признания и осуждения Геноцида армян, чтобы подобное преступление никогда не имело места в жизни человечества и чтобы восторжествовала справедливость в отношении жертв Геноцида и всех народов, пережившим Геноцид",- отметил Гарегин Второй.
По его словам, действия государственных и национально-церковных структур должны и впредь быть нацелены на озвучивание на международных площадках факта попирания прав нашего народа в Арцахе и справедливого суда.
"Мы молимся о том, чтобы Господь через заступничество наших святых мучеников даровал мир всему миру, безопасность и процветание Армении и Арцаху, нашему народу во всем мире. Пусть милость, благословение и забота Всевышнего будут защитой всем нам, и ныне, и присно. Аминь!" - говорится в послании Гарегина Второго.