Ուրուգվայի ԱԳՆ-ն Չավուշօղլուի ժեստի համար կանչել է Թուրքիայի դեսպանին 04/24/2022   13:48  |  Միջազգային լրահոս
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի` Ուրուգվայի հայ համայնքին ուղղված նացիստական ժեստից հետո այդ երկրի արտգործնախարար Ֆրանսիսկո Բուստիժո Բոնասսոն Թուրքիայի դեսպան Հուսեյն Մուֆթյուօղլուին ապրիլի 25-ին կանչել է Էստևեզի պալատ։ Տեղեկությունը հայտնում է elpais.com-ը։
«Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն այս ուրբաթ ժամանել է Ուրուգվայ՝ Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախարարության հետ մի շարք հանդիպումներ անցկացնելու և երկրում Թուրքիայի դեսպանատուն բացելու համար։ Երդմնակալության ժամանակ հայկական խմբի անդամները ցույց էին անցկացնում դեսպանատան մոտ։ Դուրս գալով փողոց՝ թուրք պաշտոնյան ժեստ է արել իր մեքենայից, որը տեսագրվել է ցուցարարների կողմից ։
Եկեք լինենք հիշողության, ճշմարտության և արդարության արդար կողմում։
Ուրուգվայի հայկական խորհրդի իրավապաշտպան կազմակերպությունը հայտարարել է, որ այդ ժեստը վերաբերում է թուրքական «Գորշ գայլեր» ահաբեկչական կազմակերպությանը ։»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Ուրուգվայի հայերը բողոքի ակցիա էին իրականացրել՝ ընդդեմ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի՝ Ուրուգվայ կատարած այցի։ Նրանք պարզել են Հայաստանի դրոշն ու Հայոց ցեղասպանության մասին պաստառներ։ Թուրքիայի դեսպանատան շենքից հեռացող Չավուշօղլուն ծիծաղել է և ձեռքով թուրք ազգայնամոլ «Գորշ գայլի» նշանը ցույց տվել։
12:32 24/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՖրանսիայի դեսպանությունն իր զորակցությունն ու կարեկցանքն է հայտնում հայ ժողովրդին
12:20 24/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքական պետության կողմից ժխտողական քաղաքականությունը դատապարտելի է. ՄԻՊ

Посла Турции вызвали в МИД Уругвая из-за нацистского жеста Чавушоглу в адрес армян 04/24/2022   14:22  |  Международные новости
Посол Турции в Монтевидео вызван в МИД Уругвая. Об этом , сообщает El País.
Отмечается, что причиной вызова посла стало поведение главы МИД Турции Мевлюта Чавушоглу, показавшего представителям армянской общине Уругвая нацистский жест. В этой связи министр иностранных дел Уругвая Франсиско Бустильо в понедельник вызвал турецкого посла Хусейна Муфтюоглу в МИД.
Правозащитная организация армянского совета Уругвая также сообщила, что данный жест относится к  турецкой террористической организации “Серые волки”.
Видео инцидента стремительно распространилось в Сети. После открытия нового посольства покидающий территорию диппредставительства министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу из окна машины показал проводящим против его визита акцию протеста армянским демонстрантам жест "серых волков".