Մինսկի խմբի մասին Լավրովի հայտարարությունը չի արտացոլում ԱՄՆ մոտեցումը հարցի շուրջ. Լին Թրեյսի 04/24/2022   11:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մենք հանձնառու ենք աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը խաղաղ կարգավորում գտնելու հարցում որպես ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ և որպես Միացյալ նահանգներ՝ ՀՀ-ի բարեկամ և գործընկեր։ Այս մասին Ծիծեռնակաբերդում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ֊ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին՝ անդրադառնալով դիտարկմանը, որ Ցեղասպանությունը տեղի ունեցավ միջազգային հանրության լուռ անտարբերության հետևանքով, հիմա նույնը կրկնվում է Արցախի հետ կապված։
«Վերջին ամիսների ընթացքում պետքարտուղար Բլինքենը բազմաթիվ հեռախոսազանգեր է ունեցել երկրների ղեկավարների հետ՝ կոչ անելով իրավիճակի ապաէսկալացման, ինչպես նաև միմյանց հետ շփումների մեջ լինել խաղաղության գործընթացը կերտելու համար», - ասաց դեսպանը։
Թրեյսին հիշեցրեց, որ մարտի 25-ին հայտարարությամբ են հանդես եկել, որով ադրբեջանական զորքերի տեղաշարժի և իրավիճակի ապակայունացման ջանքերին են անդրադարձել։
«Կողմերին հորդորում ենք զերծ մնալ սպառնալի և թշնամական հռետորաբանությունից, ինչը չի օգնում գործընթացին։ Կասկած չկա, որ բանակցությունները դժվար կլինեն։
Սա բարդ հակամարտություն է, որը երկար տարիների ընթացքում է ձևավորվել։ Ողջունում ենք վարչապետի՝ անցած շաբաթվա խոսքը և կարևոր ենք համարում նրա այդ ուղերձը և բոլոր կողմերին կոչ ենք անում, որպեսզի հանդես գան խաղաղությանն աջակցող նման ուղերձներով», - ասաց Թրեյսին։
Անդրադառնալով ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությանը, թե Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն հրաժարվել են համագործակցել Ռուսաստանի հետ ղարաբաղյան հարցում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների «եռյակի» շրջանակում՝ Թրեյսին նշեց, որ ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունը եղել է Ռուսաստանի կառավարության կողմից, այն համակարգված հայտարարություն չէ և չի արտացոլում Միացյալ Նահանգների մոտեցումն այս հարցի շուրջ։
Նրա խոսքով՝ ակնհայտ է, որ Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայի նկատմամբ ոչնչով չհրահրված այդ հարձակումը բարդացրել է ԵԱՀԿ ՄԽ գործունեեությունը։
Դեդպանը նշեց, որ կարծում են, որ այդ ձևաչափով հնարավորություններ կան ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ։
22:49 22/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵրեք հազար տարվա ընթացքում Արցախում եղել է բացառապես հայկական ներկայացուցչական ճնշող մեծամասնություն․ Արտակ Բեգլարյան
21:49 22/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԼՂ-ում խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում խախտումներ չեն արձանագրվել. ՌԴ ՊՆ

Заявление Лаврова о Минской группе ОБСЕ не отражает подхода США - посол Линн Трейси 04/24/2022   11:52  |  Карабахский конфликт
США привержены содействию мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта в качестве сопредседателя Минской группы, дружественного партнера Республики Армения. Об этом в беседе с журналистами в мемориальном комплексе “Цицернакаберд” заявила посол США в Армении Линн Трейси в ответ на ремарку о том, что Геноцид произошел  из-за молчаливого безразличия международного сообщества, а сегодня то же самое происходит с Арцахом.
“В течение последних месяцев госсекретарь Энтони Блинкен провел множество телефонных звонков с лидерами стран, призывая к деэскалации ситуации, а также призвал находиться в контакте друг с другом для построения мирного процесса", - отметила она.
Трейси напомнила, что 25 марта США выступили с заявлением, в котором коснулись передвижения азербайджанских войск и усилий по дестабилизации ситуации.
"Мы призываем стороны воздержаться от угроз и вражеской риторики, что не помогает процессу. Нет сомнений, что переговоры будут сложными. Это сложный конфликт, который сформировался в течение многих лет", - сказала она.
Дипломат заявила, что США приветствует заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна, считает важным его послание и призывает все стороны выступить с подобными содействующими миру посланиями.
Посол также прокомментировала заявление России МИД РФ Сергея Лаврова о том, что Франция и США отказались от сотрудничества с Россией в рамках “тройки” сопредседателей Минской группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию.
По словам Трейси, заявление Лаврова было сделано правительством России, это  не систематизированное совместное заявление и не отражает подхода США в этом вопросе.
По ее словам, "очевидно, что ничем не спровоцированное нападение России на Украину усложнило деятельность МГ ОБСЕ”.
Как отметила дипломат, США считают, что в данном формате есть возможности мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
09:25 22/04/2022  |  Лента новостейМосква не получала сигналов от Вашингтона и Парижа о готовности возобновить деятельность механизма сопредседателей МГ ОБСЕ - Захарова