Փաշինյանը Արցախում ռուս խաղաղապահների գործունեությունը բարձրացնելու անհրաժեշտություն է տեսնում 04/22/2022 15:38 | ԼՐԱՀՈՍ
Նիկոլ Փաշինյանը Արցախում ռուս խաղաղապահների գործունեությունը բարձրացնելու անհրաժեշտություն է տեսնում.
«ԼՂ անվտանգության ապահովման առանձնահատուկ բաղկացուցիչ է Լաչինի միջանցքի անխափան և անարգել գործունեությունը, այս առումով ԼՂ-ում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի ներդրումն անուրանալի է, մյուս կողմից մի շարք դրվագներում մենք տեսնում ենք խաղաղապահների գործունեությունը բարձրացնելու անհրաժեշտություն: Ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժումը ԼՂ-ում ռուս խաղաղպահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի Փառուխի հատված, չափազանց անհանգստացնող փաստ է, որն էական է իրավիճակի ընդհանուր գնահատման տեսանկյունից, մենք հույս ունենք, որ ԼՂ-ում ռուս խաղաղապահ զորախումբը կապահովի ադրբեջանական ստորաբաժանումների դուրսբերումը»,-ասաց նա:

Пашинян видит необходимость в повышении эффективности деятельности российских миротворцев в Арцахе 04/22/2022 16:28 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян видит необходимость в повышении эффективности деятельности российских миротворцев в Арцахе.
"Ключевой составляющей обеспечения безопасности Нагорного Карабаха является беспрепятственное и бесперебойное функционирование Лачинского коридора. В этом плане неоспорим вклад российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе. С другой стороны, в ряде эпизодов наблюдается необходимость повышения эффективности деятельности миротворцев. Вторжение подразделений ВС Азербайджана в зону ответственности российского миротворческого контингента в районе Паруха крайне тревожный факт, который существенен с точки зрения оценки общей ситуации. Мы надеемся, что российский миротворческий контингент в Нагорном Карабахе обеспечит полноценный вывод азербайджанских войск", - сказал он.