Ռազմական հանցագործությունների վերաբերյալ քննվել է 2150 քրեական գործ, քրեական հետապնդում է իրականացվել 800 անձի վերաբերյալ. Դավթյան 04/22/2022   12:55  |  Քրեական խրոնիկոն
Տարվա ընթացքում բոլոր նախաքննական մարմինների վարույթում քննվել է ռազմական հանցագործությունների վերաբերյալ 2150 քրեական գործեր։ Այդ քրեական գործերով տարվա ավարտի դրությամբ՝ քրեական հետապնդում է իրականացվել 800 անձի վերաբերյալ, 55 անձինք արդեն իսկ այդ գործերով դատի են տրվել, ունենք նաև համապատասխան դատավճիռներ։ Այս մասին ԱԺ-ում ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը։
«Մեզ համար արդեն իսկ ավարտված քրեական գործերով պարզվել է, որ, ցավոք, այդ պատերազմական գործողությունների ընթացքում մեր ԶՈՒ-երի ներկայացուցիչներ ,բազում սպաներ, այդ թվում՝ բարձրաստիճան սպաներ մարտական ծառայության պարտականությունները պատշաճ չկատարելու դրսևորումներ են ունեցել, որոնցով այդ անձանց նկատմամբ ունեցել ենք քրեական հետապնդումներ, ունենք նաև դատի տրված անձինք, մնացյալ գործերով նախաքննությունը շարունակվում է», - Արթուր Դավթյանը։
Նա վստահեցրեց՝ նախանձախնդիր են այդ գործերով առավելագույնս օբյեկտիվ ճշմարտությունը բացահայտելու ու հանցավոր խախտումներ թույլ տված ու, հատկապես, պատերազմի ցավալի ելքով պայմանավորված կամ այդ ելքին հանգեցրած հանցավոր խախտումներ թույլ տված յուրաքանչյուրի պատասխանատվությանը հասնելուն։
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից կատարված հանցագործություններին, ապա, Արթուր Դավթյանի խոսքով, օբյեկտիվ ապացույցներով փաստագրված պատկերը հետևյայն է՝ թույլ են տրվել Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության, զինծառայողների կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտումներ, կոնկրետ դեպքերում կանխամտածված թիրախավորվել են բնակավայրերը, թիրախավորվել են քաղաքացիական անձինք, իրականացվել է քաղաքացիական անձանց սպանություն, պատերազմ վարելու կանոններ են խախտվել, արգելված զինատեսակներ են կիրառվել, թիրախավորվել ու ոչնչացվել են հայկական պատմաշակութային արժեքներ, իրականացվել են բռնության, խոշտանգման ու սպանության գործողություններ։
Արթուր Դավթյանը նշեց, որ քրեական գործով ձեռք բերված օբյեկտիվ փաստերն ակնհայտորեն վկայում են այն մասին, որ 2020 թվականի դեռևս հունիս-հուլիս ամիսներից սկսած՝ Սիրիայի հյուսիսային հատվածներից հանրահայտ ահաբեկչական խմբավորումների կողմից իրականացվել են վարձկանների հավաքագրումներ. վարձկանները անարգել Թուրքիա-Սիրիա պետական սահմանով տեղափոխվել են Թուրքիայի տարածք, որտեղից տեղափոխվել են Ադրբեջան, այնտեղ իրականացվել է նրանց ռազմական պատրաստումը։
«Լեռնային հատվածներում մարտ վարելու համար հատուկ պատրաստություն են անցել, հրահանգավորում են ունեցել սպանելու, խոշտանգելու քաղաքացիական բնակչությանը։ Մեր զինված ուժերին պատերազմի ժամանակ հաջողվել էր հայտնաբերել ու ձերբակալել երկու այդպիսի վարձկանի, ովքեր շատ մանրամասն ներկայացրել են այն ամենը, ինչի մասին խոսեցի», - հայտարարեց ՀՀ գլխավոր դատախազը։
Երկու վարձկաններ էլ դատապարտվել են ցմահ ազատազրկման. ընդհանուր առմամբ՝ այս պահի դրությամբ կա քրեական հետապնդման ենթարկված ադրբեջանական ռազմաքաղաքական ղեկավարության շուրջ 60 ներկայացուցիչ։
20:24 05/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրթուր Դավթյանը ԱԱԾ-ին հանձնարարել է ստուգել Հովիկ Աբրահամյանի որդու առանձնատունը կալանքից հանելու հանգամանքը
10:08 05/04/2022  |  ՄամուլԳլխավոր դատախազը կգա խորհրդարան. հաշվետվությունն ԱԺ-ում է. «Ժողովուրդ»
15:40 15/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀակակոռուպցիոն կոմիտեն սպասում է դատախազության խոստացած հետեւողականության դրսեւորմանը
16:24 14/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀակակոռուպցիոն կոմիտեի պարզաբանումը հակասում է իր իսկ վարույթում գտնվող բազմաթիվ այլ գործերով դրսևորված իրավական դիրքորոշմանը. դատախազությունը՝ հակակոռուպցիոն կոմիտեին
11:11 14/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Փոխհրաձգությունը» շարունակվում է. այս անգամ տարակուսած է Հակակոռուպցիոն կոմիտեն
13:09 13/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք նույնպես տարակուսած ենք. Դավթյանը՝ Հովիկ Աբրահամյանի տան վաճառքի մասին

Генпрокурор Армении назвал число уголовных дел о преступлениях во время войны, расследованных в течение года 04/22/2022   14:01  |  Лента новостей
2150 уголовных дел о преступлениях, совершенных в ходе войны, было расследовано в течение года, уголовное преследование осуществлено в отношении 800 человек. Об этом, выступая в парламенте, сообщил генеральный прокурор Армении Артур Давтян.
Он также сообщил, что дела в отношении 55 человек уже направлены в суд, по некоторым из них уже вынесены приговоры.
По уже  расследованным делам в целом выяснилось, что многие офицеры, включая высокопоставленных, в ходе военных действий выполняли свои обязанности ненадлежащим образом. По этим делам в отношении этих лиц было осуществлено уголовное преследование, есть и те, кто уже предстал перед судом. По остальным делам следствие продолжается", — заявил Давтян.
Он заверил, что возглавляемое им ведомство  заинтересовано в максимально объективном расследовании уголовных дел, в раскрытии всей правды и привлечении к ответственности каждого, кто совершил преступные упущения, приведшие к неблагоприятному исходу войны.
Что касается преступлений, совершенных военно-политическим руководством Азербайджана, то, по словам Артура Давтяна, есть объективные доказательства грубейших нарушений  военно-политическим руководством и военнослужащими Азербайджана международного гуманитарного права, правил ведения войны, преднамеренного обстрела населенных пунктов, гражданских лиц, убийства мирных жителей, применения запрещенных видов оружия, уничтожения армянского историко-культурного наследия, учинения насилия, пыток и совершения убийств.
Давтян отметил, что по уголовным делам получены объективные факты, свидетельствующие о вербовке и привлечении еще с июня-июля 2020 года с северной части Сирии наемников и террористов к участию в боевых действиях против Арцаха, в частности, осуществлялась вербовка наемников и беспрепятственная переброска через турецко-сирийскую границу в Турцию, а оттуда -  в Азербайджан, где велась их подготовка.
“Они прошли специальную подготовку для ведения боев в горной местности, им было приказано убивать, подвергать пыткам гражданское население. Нашим вооруженным силам в ходе войны удалось обнаружить и арестовать двух таких наемников, которые детально представили все вышесказанное”, - заявил генпрокурор РА.
Оба наемника приговорены к пожизненному заключению. В целом на данный момент уголовное преследование инициировано в отношении почти 60 представителей азербайджанского военно-политического руководства.