Հայաստանի ու Արցախի անվտանգության հարցերում ՀՀ գործող իշխանությունները լեգիտիմություն այլևս չունեն. Թաթոյան 04/22/2022 10:21 | Մեկնաբանություն
Հայաստանի ու Արցախի անվտանգության հարցերում ՀՀ գործող իշխանությունները լեգիտիմություն այլևս չունեն: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
《Նրանց այսօրվա քաղաքականությունը հակասում է այն ծրագրին, որով 2021թ. մասնակցել են խորհրդարանական ընտրություններին, ստացել են ՀՀ քաղաքացիներից ձայներ և ձևավորել իշխանություն:
Պարզ է, որ իշխանություն չէին ձևավորի, եթե ծրագրի հիմքում լիներ այսօրվա փաստացի քաղաքականությունը (տարածքային իրավազորության զիջումներ Ադրբեջանին, ադրբեջանական զինված տեղակայումների անօրինական ամրացում գյուղերի հարևանությամբ ու ճանապարհներին, միջազգային ատյաններում ՀՀ դիրքերի այն էլ էական թուլացում և այլն):
Ու քանի որ տարվում է համակարգված քաղաքականություն, ակնհայտ է, որ իշխանության կամ պաշտոնների համար քաղաքացիներին գցել են մոլորության մեջ, ստացել են ձայներ և իրականացնում են քաղաքացիների կամքին հակասող քաղաքականություն:
ժողովրդավարության հիմքերի հիմքը ընտրություններն են, երբ առաջ քաշված ծրագրերի հիման վրա քաղաքացիների քվեարկությամբ և քաղաքացիների կամքով, նրանց պատվիրակումով են որոշվում երկրի իշխանությունները: Այսինքն տեղի է ունենում հակաժողովրդավարական գործընթաց խաթարելով իշխանության լեգիտիմության աղբյուրը》,֊գրել է Թաթոյանը։

Действующая власть РА больше не обладает легитимностью в вопросах безопасности Армении и Арцаха – Татоян 04/22/2022   11:33  |  Комментарий
Действующая власть РА больше не обладает легитимностью в вопросах безопасности Армении и Арцаха, заявил бывший омбудсмен РА Арман Татоян.
“Их сегодняшняя политика противоречит той программе, по которой они в 2021 году участвовали в парламентских выборах, получили голоса граждан Армении и сформировали власть”, - написал Арман Татоян.
По мнению Татояна,  очевидно, что нынешнее руководство не сформировала бы власть, если бы в основе программы лежала бы нынешняя фактическая политика (уступки территориальной юрисдикции Азербайджану, незаконное укрепление азербайджанских вооруженных позиций вблизи сел и дорог, существенное ослабление позиций Армении в международных инстанциях и т.д.).
“И поскольку проводится координированная политика, то очевидно, что граждан ввели в заблуждение ради власти или должностей, заполучили голоса и проводят политику, идущую вразрез с волей граждан”, - отметил экс-омбудсмен Армении.
Он также отметил, что основой основ демократии являются выборы, когда власть в стране определяется по итогам голосования и волеизъявления граждан и их делегированием на основе выдвинутых программ. “Иными словами, имеет место антидемократический процесс, расшатывающий источник легитимности власти”, - резюмировал Татоян.