«Արցախը չի՛ լինելու Ադրբեջանի կազմում» ստորագրահավաքին միացել է շուրջ 1000 մարդ, որոնք պատրաստ են նաև գործողությունների․ Նվեր Կիրակոսյան 04/22/2022   12:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Արցախը չի՛ լինելու Ադրբեջանի կազմում» բովանդակությամբ ստորագրահավաքին, որը մեկնարկել է երեկ Ազատության հրապարակում՝ հացադուլ հայտարարած Նվերի և Արթուրի նախաձեռնությամբ, արդեն շուրջ 1000 մարդ է միացել։
«Այստեղ գլխավորը մարդկանց քանակը չէ․ մենք գործ ունենք ոչ թե քանակի, այլ՝ որակի հետ։ Սա նշանակում է, որ այդ մարդիկ ասում են՝ եթե այս հարցը հանկարծ այլ լուծում ստացավ, այդ լուծումը տվողը՝ ով էլ լինի, իրենց հետ խնդիր է ունենալու, այսինքն՝ այդ մարդիկ պատրաստ են նաև գործողությունների։ Դրա համար եմ ասում, որ այստեղ գործ ունենք ոչ թե թվաքանակի, այլ՝ մտածողության, էներգետիկայի և պատրաստակամության հետ»,-Ազատության հրապարակում լրագրողների հետ զրույցում այդ մասին ասաց ստորագրահավաքի մտահղացման համահեղինակ Նվեր Կիրակոսյանը։
Տղաներն անդրդվելի են․ հացադուլը դադարեցնելու հորդորներին ըմբռնումով են մոտենում, բայց չեն պատրաստվում ընկրկել՝ քանի դեռ, ինչպես Նվերն է ասում, այն իր նպատակին չի ծառայել։ Նշենք, որ տղաներն ավելի վաղ հայտարարել էին, որ հացադուլը կդադարեցնեն այն ժամանակ, երբ այլ պրոցես սկսելու համար բավարար զանգված կհավաքվի։
«Պատկերացրեք՝ սա արթնանալու կոչ է։ Մարդիկ կան, որ շատ դժվար են արթնանում, քանի որ հիասթափված են, ընկճված, տրավմաներով․․․Մենք չենք մտածում, թե հացադուլը ողջ հանրությանն արթնացնելու է, այդպես չենք էլ մտածել։ Բայց սրանով մենք անկախության սերնդի պահանջը բարձրաձայնեցինք։ Այս ընթացքում հազարավոր մարդիկ են մոտեցել և իրենց զորակցությունը հայտնել թե՛ մեր անձի, թե՛, ամենակարևորը, գաղափարի նկատմամբ»,-ասաց Նվերը՝ պարզաբանելով, որ իրենց գաղափարը փաթեթային է՝ վեր անձնայինից։
Նվերն ու Արթուրը համոզվել են, որ բարձրացված գաղափարի շուրջ կա լուրջ հետաքրքրվածություն, հասարակության մեջ էլ կա այն սթափ զանգվածը, որը շատ լավ գիտակցում է, թե վտանգների հանդեպ հասարակության երկարաժամկետ անտարբերությունն ինչի է հանգեցնելու։
«Մենք չենք ասում՝ եկեք մեր կողքին կանգնեք, ասում ենք՝ եկեք միացեք գաղափարին, և այս գաղափարն ինչպես որ առաջ կտարվի, այդ ամեն ինչի հանդեպ հաշտ եղեք։ Մենք այդ ուժի մասնիկն ենք ընդամենը»,-շեշտեց Նվերը։
18:11 20/04/2022  |  ՄեկնաբանությունՀացադուլավոր տղաներին վրան տրամադրելու հարցով դիմել ենք ՄԻՊ-ին. Էլինար Վարդանյան
12:11 19/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀացադուլ հայտարարած պատերազմի մասնակիցներն անկախության սերնդին են դիմում. Հորդորում են ժամը 19.30-ին գալ Ազատության հրապարակ
11:54 19/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿշարունակենք հացադուլը. 44-օրյա պատերազմի մասնակիցները կրկին կոչով դիմեցին երիտասարդներին
12:00 18/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՏղե՛րք, որ գնում եք փաբերում խմում եք, վերջում էլ՝ քֆուր եք տալիս, հայրենիքը դրանով չեք փրկի. հացադուլավոր
11:31 18/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ժողովուրդ, այն, ինչ թանկ է բոլորիս համար՝ վտանգված է». պատերազմի մասնակիցները փորձում են ժողովրդին հանել թմբիրից. Պետականությունը վտանգված է

“Арцах не будет в составе Азербайджана!” К сбору подписей уже присоединились 1000 человек, которые готовы также к действиям - Киракосян 04/22/2022   12:29  |  Лента новостей
Объявившие голодовку участники 44-дневной войны Нвер и Артур инициировали сбор подписей на Площади свободы в Ереване. "Арцах не будет в составе Азербайджана", — говорится в петиции. Под ней уже подписались почти 1000 человек.
"Здесь важно не количество людей. Мы имеем дело не с количеством, а с качеством. Это означает, что  эти люди говорят, что если вопрос вдруг будет решен иным образом, кто бы ни стоял за этим решением, будет иметь дело с ними. Иными словами, эти люди готовы также к действиям. Поэтому я говорю, что здесь мы имеем дело не с количеством, а с менталитетом, энергией и готовностью”, - заявил Нвер Киракосян в беседе с журналистами в пятницу на Площади Свободы в Ереване.
Ребята непоколебимы, к призывам прекратить голодовку они относятся с пониманием, но не собираются отступать, покуда она, как заявил Нвер, не послужила своей цели. Отметим, что парни ранее заявили, что прекратят голодовку тогда, когда наберется нужная для начала другого процесса критическая масса.
“Это призыв к пробуждению! Некоторые с трудом просыпаются, поскольку разочарованы, они в отчаянии…Мы и не предполагаем, что голодовка может разбудить всю общественность, мы и не думали так. Но тем самым мы донесли требование поколения независимости. За это время к нам подходили тысячи людей и выражали свою поддержку как нам, так и, самое главное, - идее”, - сказал Нвер.
Нвер и Артур убедились, что озвученная идея вызвала серьезный интерес, а среди общественности есть масса здравомыслящих людей, которые осознают, к чему может привести длительное безразличие общества к угрозам.