Անդրանիկ Փիլոյանն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում. Քրեական գործով մեղադրյալների թիվը հասել է 20-ի 04/21/2022   16:04  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախկին նախարար Անդրանիկ Փիլոյանն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց փաստաբան Տիգրան Սարգսյանը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արմեն Պողոսյանի նախագահությամբ, մարտի 31-ին բավարարել է երկու ամսով Փիլոյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին քննիչի միջնորդությունը։
Կալանավորման որոշման դեմ պաշտպանության կողմը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել, որը, մեր ունեցած տեղեկություններով, մակագրվել է Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Մնացական Հարությունյանին։ Փաստաբան Տիգրան Սարգսյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ դեռևս ծանուցում չի ստացել։ Քրեական գործի վերաբերյալ այլ մանրամասներ փաստաբանը զերծ մնաց հայտնելուց` նշելով, որ բացի Անդրանիկ Փիլոյանի փաստաբանը լինելուց՝ ինքն առաջին հերթին վերջինիս ընկերն է, նաև՝ մարտական, իսկ իր ծառայություններն անհատույց են։
Եվս 8 անձի, այդ թվում Արտակարգ իրավիճակների նախարարության տարբեր պաշտոնյաների, մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ 38-311-րդ, 3112-րդ, 313-րդ, 178-րդ, 38-308-րդ և 34-308-րդ հոդվածների տարբեր մասերով: Հետագայում, սակայն, մեղադրյալների թիվն ավելացել է։ Հակակոռուպցիոն կոմիտեից «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեցին, որ այժմ քրեական գործով մեղադրյալի կարգավիճակում է 20 անձ։
«20 մեղադրյալներից 6-ը, այդ թվում՝ արտակարգ իրավիճակների նախկին նախարար Անդրանիկ Փիլոյանը, կալանավորված են, մյուսները ստորագրությամբ ազատ են արձակվել»,–նշեցին Հակակոռուպցիոն կոմիտեից:
10:12 06/04/2022  |  ՄամուլԱնդրանիկ Փիլոյանը մերժել է ազատման դիմում գրել. ուշագրավ գործընթացներ կալանավորումից առաջ. «Ժողովուրդ»
11:45 05/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱնդրանիկ Փիլոյանին կալանավորելու որոշման դեմ բողոք է ներկայացվել
09:39 02/04/2022  |  ՄամուլՈվքեր ցուցմունք են տվել և պատմել, թե ինչպես է կատարվել ամեն ինչ, ազատ են արձակվել․ ուշագրավ իրավիճակ․ «Ժողովուրդ»
20:20 01/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱնդրանիկ Փիլոյանն ազատվել է արտակարգ իրավիճակների նախարարի պաշտոնից
12:41 01/04/2022  |  Քրեական խրոնիկոնԱնդրանիկ Փիլոյանը տեղափոխվել է «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ
09:57 01/04/2022  |  ՄամուլՀերոսի կոչումից մինչև կալանավոր. «Ժողովուրդ»
20:30 31/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱԻ նախարար Անդրանիկ Փիլոյանը կալանավորվեց
12:33 31/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱնդրանիկ Փիլոյանի գործով Փաշինյանը հիշեց անմեղության կանխավարկածը
11:59 31/03/2022  |  ՄեկնաբանությունՄենք այդպես էլ չիմացանք, թե նա ինչ սխրանքի համար հերոս հռչակվեց. Արսեն Բաբայան

Экс-глава МЧС Армении Андраник Пилоян отвергает выдвинутое против него обвинение 04/21/2022   16:33  |  Криминальная хроника
Бывший министр по чрезвычайным ситуациям Армении Андраник Пилоян отвергает выдвинутое против него обвинение. Об этом “ФактИнфо” сообщил адвокат Тигран Саркисян.
Ранее суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Армена Погосяна удовлетворил ходатайство следователя об избрании в отношении Пилояна меры пресечения в виде заключения под стражу.
Защита обжаловала решение об аресте бывшего главы МЧС Армении в апелляционном порядке. Жалоба поступила на рассмотрение к судье Апелляционного уголовного суда Мнацакану Арутюняну. Как заявил адвокат Тигран Саркисян в беседе с “ФактИнфо”, защита еще не получила уведомления. При этом Саркисян воздержался от разглашения иных подробностей по уголовному делу, отметив, что помимо того, что он адвокат Пилояна, он еще его друг и боевой товарищ, а его услуги безвозмездны.
Напомним, Андраник Пилоян был задержан 30 марта в рамках расследуемого в Антикоррупционном комитете уголовного дела. 28 марта в рамках упомянутого уголовного дела СНБ провела обыск в МЧС, причем “на прицеле” был кабинет советника министра. 31 марта Антикоррупционный комитет сообщил, что главе МЧС Армении Андранику Пилояну предъявлено обвинение.
Пилояну инкриминируют три эпизода п.3 ч. 3 ст. 311(получение взятки в крупных размерах) УК РА. 30 марта следователь подал в суд ходатайство об избрании в отношении Пилояна меры пресечения в виде заключения под стражу.
В рамках дела обвинения предъявлены еще восьмерым лицам, в том числе различным чиновникам от МЧС.
Впоследствии, однако, число обвиняемых выросло. Как сообщили “ФактИнфо” в Антикоррупционном комитете, в настоящее время обвиняемыми по уголовному делу проходят 20 человек.
“Шестеро из 20 обвиняемых, в том числе экс-глава МЧС Андраник Пилоян, арестованы. Остальные отпущены под подписку о невыезде”, - сообщили в Антикокррупционном комитете.