Իշխանությունը հրաժարվում է հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ լսումների համար տրամադրել ԱԺ դահլիճը 04/20/2022   17:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը հայտարարություն է տարածել իշխանությունների կողմից Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների մասին խորհրդարանական լսումներին ապօրինաբար խոչընդոտելու վերաբերյալ.
«Օրվա քաղաքական իշխանությունը, հերթական անգամ խախտելով Սահմանադությունն ու օրենքները, մինչև ապրիլի 24-ը հրաժարվում է Ազգային ժողովում «Հայաստան» խմբակցության նախաձեռնած լսումների անցկացման համար տրամադրել Ազգային ժողովի դահլիճը և ուղիղ հեռարձակում ապահովել՝ ներկայացնելով անհիմն տեխնիկական պատճառաբանություն:
Ազգային ժողովի՝ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ հայտարարության նախագծին նվիրված խորհրդարանական լսումները նախատեսված էր անցկացնել ապրիլի 21-ին: Լսումների նպատակն էր լայն հանրությանը ներկայացնել այն «կարմիր գծերը», որոնք պետք է ուղեցույց դառնան Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցերը քննարկելիս:
Իշխանությունների նախաձեռնած՝ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման ներկայիս ընթացքը, դրանից բխող սպառնալիքների չգիտակցումը և դրսևորած այս ապօրինի վարքագիծը վկայում են, որ նրանք ուղղակի կամ անուղղակի գնում են թուրք-ադրբեջանական տանդեմի շահերը սպասարկելու ճանապարհով։
Մենք վճռական ենք և հետևողական Հայ ժողովրդի լինելության հիմքում գտնվող այս հարցը հետապնդելու գործում: Խորհրդարանական լսումների անցկացումը մնում է մեր օրակարգում, կկայանա առաջիկայում, որի մասին հավելյալ կտեղեկացնենք»,-ասվում է ընդդիմադիր խմբակցության հաղորդագրության մեջ:
14:42 13/04/2022  |  ՄեկնաբանությունԻշխանությունները պարտավոր են անհապաղ հանդես գալ հավաստիացումներով, որ Հայաստան-Արցախ անխափան մուտքը ՀՀ բոլոր քաղաքացիների համար վերականգնված է.«Հայաստան» խմբակցություն
19:03 10/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմավիրում նույնպես տեղադրվեց Արցախի դրոշը
16:32 10/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում. Էջմիածնի կենտրոնում տեղադրվել է Արցախի դրոշը
22:01 09/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի դրոշն արդեն ծածանվում է Աշտարակում, Կապանում, Սպիտակում և Վանաձորում․ «Հայաստան» դաշինք
21:43 05/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱյսօրվա հավաքով տրվել է իշխող վարչախմբից ազատվելու գործողությունների մեկնարկը եւ հետքայլ չի լինելու. Կրպեյան
21:31 04/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հայաստան» դաշինքի պատգամավորները հանդիպել են Կոպիրկինին
17:17 03/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքն արդեն 9 ամիս է, ինչ Սիսիանի վարչական տարածքում է. Սարգսյան
14:39 03/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀանրահավաքին ընդառաջ՝ իրազեկման ակցիա
13:33 03/04/2022  |  ՔաղաքականԿորցնում ենք Արցախը, առանց Արցախ՝ գոյություն չունի Հայաստանը. Ընդդիմադիրները հանրահավաքին ընդառաջ իրազեկման ակցիա են իրականացնում

Фракция “Армения” обвинила власти в воспрепятствовании проведению слушаний по теме отношений с Турцией 04/20/2022   17:48  |  Лента новостей
Парламентская фракция “Армения” заявила о незаконном воспрепятствовании властями проведению парламентских слушаний по теме отношений между Арменией и Турцией.
“Нынешняя политическая власть, нарушив в очередной раз Конституцию и законы, отказывается до 24 апреля предоставлять зал заседаний Национального Собрания для проведения инициированных фракцией “Армения” слушаний и обеспечить прямую трансляцию, приводя безосновательные доводы касательно технических неполадок”, - говорится в заявлении.
В полтсиле напомнили, что парламентские слушания по проекту заявления касательно нормализации отношений между Арменией и Турцией планировалось провести 21 апреля. Цель слушаний – представить широкой общественности те “красные линии”, которые должны стать ориентиром при обсуждении вопросов нормализации отношений между Арменией и Турцией, заявили во фракции.
“Инициированный властями нынешний процесс нормализации отношений между Арменией и Турцией, неосознание вытекающих из этого угроз и упомянутое противозаконное поведение свидетельствуют о том, что они прямо или косвенно идут по пути обслуживания интересов турецко-азербайджанского тандема. Мы полны решимости последовательно заниматься данным экзистенциальным для армянского народа вопросом”, - говорится в заявлении.
Проведение парламентских слушаний остается на повестке дня, они пройдут в ближайшее время, сообщили в политсиле, пообещав предоставить дополнительную информацию.