Երևանի և Բաքվի հարաբերությունների կարգավորման երկխոսության հիմքում Ադրբեջանի առաջարկած սկզբունքներն են. Զախարովա 04/20/2022 20:25 | ԼՐԱՀՈՍ
Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ միջպետական հարաբերությունների կարգավորման երկխոսության հիմքում Ադրբեջանի առաջարկած հիմնարար սկզբունքներն են, հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ նշելով, որ Հայաստանը կառուցողական է արձագանքել դրանց։
Նա նաեւ նշել է, որ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորման գծով ՌԴ ԱԳՆ-ի ղեկավարի հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաեւը խորհրդակցություններ է անցկացրել Երեւանում եւ արդեն համաձայնեցվել է նրա այցելությունը՝ Բաքու։
«Խովաևի գլխավոր խնդիրներից է՝ հայ և ադրբեջանցի գործընկերներին աջակցել խաղաղության համաձայնագրի նախապատրաստմանը։ Հատուկ ներկայացուցիչն արդեն ակտիվորեն ներգրավվել է աշխատանքի մեջ, խորհրդակցություններ է անցկացրել Երեւանում։ Արդեն համաձայնեցվել է նրա այցը Բաքու», — ընդգծել Է Զախարովան։

Спецпредставитель РФ Игорь Ховаев будет содействовать Еревану и Баку в подготовке мирного соглашения 04/21/2022   00:09  |  Лента новостей
Спецпредставитель главы МИД РФ по нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном Игорь Ховаев провел консультации в Ереване, также согласована его поездка в Баку. Об этом, как передает ТАСС, заявила на брифинге в среду официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
"В числе главных задач Игоря Анатольевича Ховаева - оказание азербайджанским и армянским партнерам содействия в подготовке мирного соглашения. Спецпредставитель уже активно включился в работу, провел полезные консультации в Ереване. Согласована его поездка в ближайшее время и в Баку", - отметила дипломат.
Она указала, что “в основе диалога находятся предложенные со стороны Баку базовые принципы для установления межгосударственных отношений Азербайджана и Армении, а также конструктивная реакция Еревана на эти предложения”.