Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը ինքնախոստովական ցուցմունք էր հանցագործության մասին.զոհված զինծառայողների ծնողները Փաշինյանի դեմ հաղորդում են ներկայացրել Դատախազություն 04/18/2022 16:16 | ԼՐԱՀՈՍ
Ցորի զորամասի՝ 44-օրյա պատերազմում զոհված և անհետ կորած զինծառայողների ծնողներն այսօր հանցագործության մասին հաղորդում են ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազություն առ այն, որ Նիկոլ Փաշինյանն է սպանել իրենց որդիներին։ Ծնողները հիմք են ընդունել Նիկոլ Փաշինյանի Ազգային ժողովում հնչեցրած հայտարարությունը՝ «Կարող էինք կանխել պատերազմը, որի արդյունքում կունենայինք նույն վիճակը՝ իհարկե, առանց զոհերի» հայտարարությունը։
Ծնողները պահանջում են Փաշինյանի այս հայտարարության հետ կապված քրեական գործ հարուցել.
«Վերջերս ԱԺ ամբիոնից լսեցինք ՀՀ վարչապետի ելույթի, որի կապակցությամբ որոշել ենք բողոք ներկայացնել հանցագործության մասին: Մենք խոսում ենք 25.000 երեխաների ճակատագրերի մասին, որոնք խեղվել են: Մենք ակնկալում ենք, որ Գլխավոր դատախազությունը գործին ընթացք կտա, և պատժվողներ կլինեն»,-ասաց նա:
Ծնողների խոսքով՝ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ԱԺ-ում արված այս հայտարարությունը ինքնախոստովական ցուցմունք էր հանցագործության մասին.
«Ամեն ինչ անելու ենք, որ այս դիմումին ընթացք տրվի։ Ակնկալում ենք՝ Նիկոլ Փաշինյանին օրենքով սահմանված կարգով պատժված տեսնել»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց ծնողներից մեկը։

Это признательное показание о преступлении: родители погибших солдат подали против Пашиняна заявление в прокуратуру 04/18/2022   16:40  |  Лента новостей
Родители военнослужащих из воинской части Цора, погибших и пропавших без вести в ходе 44-дневной войны в Арцахе, подали в Генпрокуратуру РА заявление о том, что их сыновей убил Никол Пашинян. За основание родители взяли следующее заявление Пашиняна в парламенте РА:  “Мы могли бы предотвратить войну, но в итоге оказались бы в том же положении, конечно, без жертв”.
Родители требуют возбудить уголовное дело в связи с данным заявлением Пашиняна.
“Недавно мы прослушали выступление премьер-министра РА с трибуны НС. В этой связи мы решили подать заявление о преступлении. Мы говорим о загубленных судьбах 25 тыс. ребят. Мы ожидаем, что Генпрокуратура даст ход делу и накажет виновных”, - заявили родители.
По словам родителей, заявление Никола Пашиняна в НС – это признательное показания о преступлении.
“Мы сделаем все, чтобы этому заявлению дали ход. Мы ожидаем, что Никол Пашинян будет наказан в установленном законом порядке”, - заявила одна из родительниц.