Արարատ Միրզոյանը Էնդրյու Շոֆերին է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը 04/18/2022   14:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 18-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Էնդրյու Շոֆերին:Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ-ից։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել համապարփակ խաղաղության պայմանագրի շուրջ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ: Այդ համատեքստում Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական դերը:
Կարևորվել է սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ստեղծման վերաբերյալ պայմանավորվածությունների իրականացումը:
Արարատ Միրզոյանը Էնդրյու Շոֆերին է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը։ Կողմերը մանրամասն քննարկել են 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրները` մասնավորապես հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց անհապաղ ազատ արձակման և հայրենադարձման, ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման հարցերը։
11:57 18/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ ՄԽ ԱՄՆ համանախագահ Էնդրյու Շոֆերին
17:23 13/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿա պատկերացում, որ հայ պատանդների հերթական խումբը պետք է ազատ արձակվի.Արարատ Միրզոյան
16:50 13/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌուսական կողմը պարզաբանել է, թե ԱԺ պատգամավորների մուտքը Արցախ չի թույլատրվում՝ սադրանքներից զերծ մնալու նկատառումներով.Արարատ Միրզոյան
09:55 13/04/2022  |  ՄամուլՔՊ-ական պատգամավորներն անտեղյակ են. ինչ է կատարվում Հայաստանի և Արցախի շուրջ. «Ժողովուրդ»
21:29 11/04/2022  |  ՔաղաքականՌԴ-ն Փաշինյանին փոխարինող է պատրաստում. Տեսադաշտում են Ալեն Սիմոնյանն ու Արարատ Միրզոյանը. Արամ Նավասարդյան (տեսանյութ)
18:04 11/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ջեյհուն Բայրամովի հետ. քննարկվել են խաղաղ բանակցությունների նախապատրաստման աշխատանքները

Мирзоян представил американскому сопредседателю МГ ОБСЕ ситуацию в Нагорном Карабахе 04/18/2022   15:20  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян сегодня встретился с американским сопредседателем Минской группы ОБСЕ Эндрю Шофером.
Как сообщает пресс-служба МИД РА, собеседники обменялись мнениями относительно начала переговоров между Арменией и Азербайджаном и Баку по всеобъемлющему мирному договору.
В этом контексте Арарат Мирзоян подчеркнул посредническую роль сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Была придана важность реализация договоренностей о создании комиссии по делимитации и вопросам безопасности границ.
Арарат Мирзоян представил Эндрю Шоферу создавшуюся в Нагорном Карабахе ситуацию. Стороны подробно обсудили гуманитарные вопросы, возникшие в результате 44-дневной войны, в частности, вопросы немедленного освобождения и возвращения на родину армянских военнопленных и других удерживаемых лиц, а также сохранения армянского культурного и религиозного наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана.