Պահանջում ենք Հայաստանի իշխանություններից հրաժարվել աղետաբեր քաղաքականությունից.Արցախի ԱԺ-ն հայտարարություն է ընդունել 04/14/2022   20:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի ԱԺ-ն այսօր արտահերթ նիստով հայտարարություն է ընդունել, որով պահանջում է Հայաստանի իշխանություններից հրաժարվել աղետաբեր քաղաքականությունից: Հայտարարությունն ընդունվեց միաձայն՝ 31 կողմ ձայնով:
Հայտարարությունում, մասնավորապես, նշվում է.
«Արցախի Հանրապետության ներկայիս իրավաքաղաքական կարգավիճակը ձեւավորվել է համաժողովրդական կամքի արտահայտությամբ 3 հանրաքվեների, դրանց արդյունքում ընդունված Սահմանադրության ազդեցությամբ եւ հայության բոլոր հատվածների միջեւ նախընթաց տարիներին հաստատված համազգային համաձայնության ճանապարհով։ Արցախահայությունը քաջգիտակցում է խաղաղության գինը։ Արցախի պետականությունը եւ պատմական հայրենիքում ազատ ու անկախ ապրելու իրավունքը բացարձակ արժեքներ են, եւ դրանցից անգամ պատերազմի սպառնալիքը չի կարող մեզ հետ պահել։
Հայաստան-Ադրբեջան չակերտավոր խաղաղության օրակարգով Արցախն Ադրբեջանին բռնակցելու ցանկացած բանակցային գործընթաց ինքնին, ինչպես նաեւ դրանից բխող փաստաթղթի ստորագրումը տապալում է ոչ միայն Արցախի պետականությունը, այլեւ արցախահայության իր պատմական հայրենիքում ապրելու անքակտելի իրավունքը։ Պահանջում ենք, որ Հայաստանի իշխանությունները հրաժարվեն իրենց ներկայիս աղետալի դիրքորոշումից եւ առաջնորդվեն բացառապես այդ արժեքներով։ Ոչ մի իշխանություն իրավունք չունի խաղաղության պատրվակով Արցախի համար անընդունելի կարգավիճակի, ինչպես նաեւ միջազգայնորեն ճանաչված ինքնորոշման իրավունքի բանակցային նշաձողն իջեցնելու։
Արցախահայության անունից դիմում ենք աշխարհասփյուռ հայությանը՝ այս արդար պայքարում միասնաբար եւ վճռականորեն կանգնել Հայաստանի եւ Արցախի, մեր եղբայրների ու քույրերի կողքին։
ՀՀ ԱԺ մեր գործընկերներին՝ չշեղվել ՀՀ գերագույն խորհրդի 1992 թվականի հուլիսի 8-ի որոշման ուղեգծից։ ՌԴ ղեկավարությանը՝ մեզ համար խիստ կարեւոր խաղաղապահ առաքելության ընթացքում առիթ չտալ որեւէ մեկին՝ շահարկել ծագող խնդիրները, որպես Արցախի ժողովրդի հետագա անվտանգությունը հարցականի տակ դնելու հիմք։ ԵԱԿՀ Մինսկի համանախագահ երկրներին՝ անկախ առկա այլ տարաձայնություններից, ջանքեր գործադրել, պահպանելու ԼՂ-ի հիմնախնդրի կարգավորման միակ միջազգային մանդատ ունեցող ձեւաչափ»:
19:33 14/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Խաղաղության դարաշրջանի» բացման քողի տակ հրահրվում է նոր պատերազմ, նոր ողբերգություններ.Դավիթ Իշխանյան
17:16 14/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի այսօրվա իշխանություններն իրավասու չեն Արցախի անունից հանդես գալու

Парламент Арцаха потребовал от властей Армении отказаться от своей губительной позиции - заявление 04/14/2022   21:25  |  Лента новостей
Национальное Собрание Республики Арцаха на внеочередном заседании в четверг приняло заявление, в котором требует от власти Армении отказаться от нынешней губительной позиции. В заявление, которое было принято единогласно, говорится:
"Нынешний государственно-правовой статус Республики Арцах сформировался путем общенародного волеизъявления: трех референдумов, принятой вследствие этого Конституции и общенационального согласия, достигнутого среди армянства за предыдущие годы. Об
Армянство Арцаха прекрасно осознает цену мира. Государственность Арцаха, право свободно и независимо жить на своей исторической родине - абсолютная ценность, и даже угроза войны не может заставить отречься от нее.
Переговорный процесс между Арменией и Азербайджаном с "мирной" повесткой сам по себе, предполагающей насильственное включение в состав Азербайджана, а также вытекающее из него подписание документа подрывает не только государственность Арцаха, но и нарушает неотъемлемое право армянства Арцаха жить на своей исторической родине.
Мы требуем, чтобы власти Республики Армения отказались от нынешней губительной позиции и руководствовались исключительно указанными ценностями. Ни одна власть не имеет права под предлогом "мира" снижать в переговорном процессе планку неприемлемого для Арцаха статуса, а также признанного на международном уровне права на самоопределение.
От имени армянства Арцаха обращаемся:
к армянству Диаспоры в этой справедливой борьбе единогласно и решительно поддержать соотечественников в Армении и Арцахе
нашим коллегам в Национальном собрании Республики Армения не отклоняться от принятого 8-го июля 1992 года решения Верховного совета Республики Армения
к руководству Российской Федерации в ходе этой крайне важной для нас миротворческой миссии не давать повода кому-либо спекулировать возникающими проблемами с целью предотвращения попыток поставить под сомнение  дальнейшую безопасность арцахского народа
к руководителям стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, вне зависимости от других имеющихся разногласий, приложить усилия для сохранения единственного имеющего международный мандат формата урегулирования карабахской проблемы".