Տարակուսանքի տեղիք է տալիս, որ երեկ ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը չի թույլատրել ՀՀ ԱԺ մի խումբ պատգամավորների մուտքը Արցախ.Նիկոլ Փաշինյան 04/13/2022   11:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Տարակուսանքի տեղիք է տալիս այն փաստը, որ ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը երեկ չի թույլատրել ՀՀ ԱԺ մի խումբ պատգմավորների մուտքը Արցախ։ Այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Փաշինյանն ընդգծեց, որ սա հակասում է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին.
«Ինչո՞ւ է տարակուսանքի տեղիք տալիս, որովհետև այդ գործելակերպը հակասում է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության այն դրույթին, որ Լաչինի միջանցքը հենց դրա համար էլ նախատեսված է, որ ապահովի Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի կապը։ Ի դեպ, ուզում եմ ասել, որ միջանցքում որևէ կարգի ստուգման գործառույթ նախատեսված չէ, առավել ևս՝ ԱԺ պատգամավորների շարժը արգելելու կամ արգելափակելու։ Դա հենց նրա համար է, որ ապահովի կապը ԼՂ և Հայաստանի միջև»,- ասաց Փաշինյանը։
10:07 12/04/2022  |  ՄամուլՆիկոլ Փաշինյանի պատկերով առարկաները ով որտեղ կարողանում, օգտագործում է. «Հրապարակ»

“Вызывает недоумение”: Пашинян отреагировал на недопуск российскими миротворцами депутатов парламента Армении в Арцах 04/13/2022   11:33  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян прокомментировал вчерашний инцидент с недопуском российскими миротворцами группы депутатов Национального Собрания Армении в Арцах.
По его словам, вызывает недоумение тот факт, что российский миротворческий контингент вчера не позволил группе депутатов НС Армении въехать в Арцах.
“Почему это дает повод для недоумения, потому что подобное поведение противоречат тому пункту трехстороннего заявления от 9 ноября, по которому Лачинский коридор предусмотрен именно для того, чтобы обеспечить связь Армении и Арцаха. Кстати, хочу заявить, что в районе коридора каких-либо функций по проведению проверки не предусмотрено, тем более не предусмотрен запрет на передвижение депутатов НС", - сказал Пашинян.