Իշխանությունները պարտավոր են անհապաղ հանդես գալ հավաստիացումներով, որ Հայաստան-Արցախ անխափան մուտքը ՀՀ բոլոր քաղաքացիների համար վերականգնված է.«Հայաստան» խմբակցություն 04/13/2022 14:42 | Մեկնաբանություն
«Հայաստան» խմբակցությունը հայտարարել էր, որ ապրիլի 12-ից պատգամավորների խմբերով ուղևորվելու են Հայաստանի սահմանամերձ բնակավայրեր եւ Արցախի Հանրապետություն:
«Ապրիլի 12-ին Արցախի Հանրապետության Աղավնոյի անցակետում ՌԴ խաղաղապահ զորքերն արգելեցին պատգամավորների մուտքը՝ առանց որևէ հիմնավորման, մինչդեռ՝ ՀՀ որևէ քաղաքացու մուտք ու ելք չի կարող սահմանափակվել։
Ուշագրավ է, որ պատգամավորների՝ Արցախ այցելելու քայլին շատ արագ և միաժամանակ արձագանքեցին իշխանական ներկայացուցիչներն ու ադրբեջանական կողմը՝ նույնիսկ արգելելու պահանջ ներկայացնելով:
Այս վարքագիծն ու իրավիճակը, ի թիվս այլնի, ինքնին հակասում է Հայաստան-Արցախ կապի անխափանության հանձնառությանը: Ստեղծված իրավիճակն ակնհայտորեն անընդունելի է։
Միաժամանակ, պարզ չէ՝ օրվա իշխանությունները կոնկրետ ինչ միջոցներ են ձեռնարկել ակնհայտ խնդրի լուծման ու հետագայում նման դեպքերը հստակ կանխարգելելու ուղղությամբ, բացի պարզապես հայտարարություններ անելուց:
Հայտնում ենք, որ պատգամավորների՝ Արցախ մուտք գործելու սահմանափակումը մինչ այս պահը չի վերացվել: Օրվա իշխանությունները, որպես իրենց կատարած հայտարարությունների տրամաբանական շարունակություն, պարտավոր են անհապաղ հանդես գալ գործողություններով, հավաստիացումներով, որ Հայաստան-Արցախ անխափան մուտքը Հայաստանի բոլոր քաղաքացիների համար վերականգնված է», - ասված է խմբակցության տարածած հաղորդագրությունում:

Ограничение на въезд депутатов в Арцах до сих пор не отменили – заявление фракции “Армения” 04/13/2022   16:38  |  Комментарий
Фракция “Армения” Национального Собрания Республики Армения распространила заявление в связи с недопуском депутатов в Арцах. В заявлени говорится:
“12 апреля на контрольно-пропускном пункте Агавно в Республике Арцах российские миротворческие силы запретили въезд депутатам без каких-либо оснований, в то время как въезд и выезд любого гражданина Республики Армения не может ограничиваться.
Примечательно, что представители власти и азербайджанская сторона очень быстро и одновременно отреагировали на решение депутатов посетить Арцах, представив даже требование запрета.
Это поведение и ситуация, среди прочего, противоречат обеспечению бесперебойной связи Армения – Арцах. Создавшаяся ситуация явно неприемлема. В то же время неясно, какие конкретно меры предприняли действующие власти для решения очевидной проблемы и четкого предотвращения подобных случаев в дальнейшем, помимо  просто выступления с заявлениями.
Сообщаем, что ограничение на въезд депутатов в Арцах до сих пор не отменено. Нынешние власти в качестве логического продолжения озвученных ими заявлений обязаны незамедлительно предпринять действия и заверить, что беспрепятственный въезд в Арцах для всех граждан Армении восстановлен”.