Կա պատկերացում, որ հայ պատանդների հերթական խումբը պետք է ազատ արձակվի.Արարատ Միրզոյան 04/13/2022 17:23 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել է, որ հայ պատանդների հերթական խումբը պետք է ազատ արձակվի:
ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ Միրզոյանը վստահեցրեց, որ անհետ կորածների, գերիների և այլ պահվող անձանց ազատ արձակման խնդիրը մեր առաջնային ուշադրության կենտրոնում է և ամենժամյա աշխատանքի թեման և թիրախն է.
«Ես չեմ կարող մտաբերել որևէ լուրջ հանդիպում և քննարկում, որտեղ այս թեման չի արծարծվում։ Ադրբեջանը մինչ այսօր չի կատարել նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած իր պարտավորությունը, այն է՝ անհապաղ ազատ արձակել բոլոր ռազմագերիներին, պատանդներին և այլ պահվող անձանց»,-ասաց Միրզոյանը:
Նա նշեց, որ Ադրբեջանը փորձում է գերիների խնդիրը կապել ականապատված դաշտերի քարտեզների և ղարաբաղյան առաջին պատերազմում անհետ կորած անձանց փնտրելու հարցի հետ.
«Այդ հարցերն ընդհանրապես իրար հետ կապ չունեն, այնուամենայնիվ, մենք, որպես բարի կամքի նշան, արել ենք և շարունակում ենք անել մեր շատ մարդասիրական քայլերը և ակնկալում ենք, որ նույնպիսին էլ պետք է լինի Ադրբեջանի կողմից պահվածքը, սա ուղղակի իրենց պարտավորությունն է՝ թղթի վրա գրված, որը դեռ չի արվել»,-ասաց Միրզոյանը:
Նա նշեց, որ գերիների հարցը քննարկվել է ՀՀ վարչապետի, Ադրբեջանի նախագահի և Շառլ Միշելի՝ բրյուսելյան հանդիպման ընթացքում.
«Կա պատկերացում, որ հայ պատանդների հերթական խումբը պետք է ազատ արձակվի։ Մենք հիմա շարունակում ենք բանակցել դրա շուրջ», - ասաց Արարատ Միրզոյանը։

Мирзоян сообщил о переговорах вокруг возвращения группы армянских пленных из Азербайджана 04/13/2022 18:03 | Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил, что очередная группа армянских пленных должна быть освобождена.
В ходе правительственного часа в парламенте Мирзоян заверил, что проблема без вести пропавших, освобождение пленных и других удерживаемых лиц в центре внимания властей, это предмет и тема их ежедневной, ежечасной работы.
“Я не могу вспомнить ни одной серьезной встречи или обсуждения, на которых бы эта тема не затрагивалась. Азербайджан до сих пор не выполнил взятые им на себя по трехстороннему заявлению от 9 ноября обязательство о немедленном освобождении всех военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц”, - сказал Мирзоян.
Он отметил, что Азербайджан пытается увязать вопрос с картой минных полей и выяснением судьбы без вести пропавших в первой Карабахской войне.
“Эти вопросы никак не связаны друг с другом, тем не менее, мы в качестве жеста доброй воли предпринимали и продолжаем предпринимать очень гуманистические шаги и ожидаем, что таким же должно быть поведение Азербайджана. Это просто их обязательство, записанное на бумаге, которое он еще не выполнил”, - сказал он.
Он отметил, что вопрос пленных обсуждался в ходе встречи премьер-министра Армении, президента Азербайджана и главу Евросовета в Брюсселе.
“Есть представление, что очередная группа армянских пленных должна быть освобождена. Мы в настоящее время продолжаем вести переговоры вокруг этого”, - сообщил Арарат Мирзоян.